Tech Trendy to jedna z bardzo niewielu okazji, gdy śmietanka polskiego biznesu IT może spotkać się w jednym miejscu i świętować swoje sukcesy. W bieżącym roku mieliśmy wyjątkową okazję ze względu na 25-lecie polskiego rynku IT. Postanowiliśmy nagrodzić rodzime firmy, które spełniały trzy kryteria. Po pierwsze tworzyły zręby naszej branży co najmniej od początku lat 90., a po drugie miały polski rodowód (co wykluczało lokalne oddziały zagranicznych koncernów). Wreszcie ważnym kryterium było to samo szefostwo co na początku działalności. W rezultacie mogliśmy uhonorować nie tylko firmy, ale również osoby, które były ojcami-założycielami polskiego rynku IT i wytrwały na swoich „placówkach” aż do dzisiaj (pełna lista nagrodzonych w ramce obok).

Patronem medialnym Tech Trendów 2014 była radiowa Trójka (jej relacji z gali możecie wysłuchać tutaj), patronem merytorycznym IDC Poland, zaś partnerem technologicznym Modecom oraz Omni3D.

Jednym z największych zwycięzców tegorocznych Tech Trendów 2014 było AB, którego prezes Andrzej Przybyło ze sporą przewagą zwyciężył w głosowaniu czytelników CRN Polska na Postać Rynku IT. Z kolei zarządzana przez niego spółka otrzymała od naszych czytelników tytuł Dystrybutora Roku 2013. Nawiasem mówiąc, w ostatnich latach wrocławski broadliner regularnie święci triumfy w tej kategorii, zarówno działając na klasycznym rynku resellerskim, jak i rozwijając współpracę z VAR-ami oraz integratorami w ramach działu Enterprise. O wyniku głosowania mógł przesądzić relaunch marki Optimus, który nie był tak spektakularny jak na przykład kupno niemieckiego Devila przez Action, ale za to miał bezpośredni wpływ na polski rynek.

Z kolei zaszczytny tytuł Producenta Roku 2013 głosujący w plebiscycie CRN Polska przyznali Lenovo, które w końcu zdobyło upragnioną pozycję lidera w segmencie pecetów. Od pewnego czasu producent odnosi sukcesy także na rynku tabletów, a niedługo wejdzie do Polski z własnymi smartfonami. Za jakiś czas należy spodziewać się wzmocnienia pozycji chińskiego wytwórcy w segmencie przedsiębiorstw po wprowadzeniu do oferty serwerów x86. Wygląda na to, że przed Lenovo trudny,  ale wyjątkowo obiecujący okres.

Jedną z najważniejszych nagród, jakie przyznajemy w plebiscycie CRN Polska, jest tytuł Handlowca Roku. Trafia do osób, które szczególnie pomagają resellerom i integratorom w ich codziennych zmaganiach z klientami. Tym razem nasze statuetki trafiły do przedstawicieli firm: AB, ABC Daty oraz Max Computers (odpowiednio): Damiana Michalczyka, Krzysztofa Wysokińskiego i Beaty Słoneckiej.

Firmy 25-lecia polskiego rynku IT

Action

Comarch

Insert

NTT System

Veracomp

Wilk Elektronik