Zanim rozpoczniemy gorączkowe przeglądanie stron producentów i wykonamy dziesiątki telefonów, należy dokładnie ustalić cel zakupu macierzy dyskowej. Jeśli ma być ona centralnym rozwiązaniem do agregacji wszystkich danych przedsiębiorstwa, klient najprawdopodobniej zainteresuje się macierzami hybrydowymi. Ich popularność wynika z możliwości stosowania różnych rodzajów dysków w zależności od wymagań i budżetu, zwłaszcza że dyski NL-SAS zapewniają wciąż najniższy koszt przechowania 1 TB danych. Czyni je to dobrym nośnikiem na dane archiwalne, backupy, nagrania z kamer monitoringu lub inne materiały multimedialne.

Oferta Huawei, jeśli chodzi o macierze hybrydowe, jest bardzo bogata i składa się z kilku rodzin produktów, takich jak OceanStor 18000 V5, OceanStor 6800 V5 czy OceanStor 5000 V5. Flagowe rozwiązania tej marki mogą być wyposażone nawet w kilkanaście kontrolerów i obsługiwać kilka tysięcy dysków. Trzeba jednak podkreślić, że hybryda to nie rozwiązanie dobre na każdą okazję.

Kiedy zrezygnować z macierzy hybrydowej?

W przypadku środowisk produkcyjnych, które wymagają błyskawicznego dostępu do danych i najwyższej wydajności, wybór może być tylko jeden – to macierz all-flash. O jej przewadze decydują nie tylko zaawansowane funkcje, lecz także zastosowanie sztucznej inteligencji. Rodzinę macierzy Huawei OceanStor Dorado V6, którą ma w ofercie Veracomp, producent określa mianem „AI-Powered”.

Zastosowanie procesora AI ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala tworzyć roczną predykcję przyrostu danych i trzymiesięczną prognozę lejków wydajnościowych oraz przewidywać awarię dysku nawet 14 dni wcześniej. Z ulgą mogą odetchnąć nie tylko administratorzy, lecz także dział finansowy – funkcje sztucznej inteligencji są dostępne standardowo w cenie każdej macierzy all-flash Huawei z rodziny Dorado, dlatego wdrożenie algorytmów AI nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ponadto najnowsza generacja macierzy OceanStor jako pierwsze rozwiązanie na rynku wykorzystuje architekturę end-to-end NVMe. Było to możliwe dzięki temu samemu procesorowi AI w macierzy i w półkach dyskowych NVMe. W ten sposób znacznie wzrosła skuteczność kompresji i deduplikacji, co zapewnia uzyskanie jeszcze większej przestrzeni na dane. To jednak nie wszystko. W kontekście bezpieczeństwa warto wspomnieć, że Huawei OceanStor Dorado V6 jest jedynym rozwiązaniem na rynku odpornym na awarię siedmiu z ośmiu kontrolerów macierzy. Dzieje się tak dzięki architekturze full mesh oraz komunikacji protokołem 100 Gb/s RDMA.

Dobre prognozy dla macierzy all-flash

Huawei z optymizmem i ze spokojem patrzy w przyszłość. Obecnie cała architektura macierzy all-flash Dorado – od procesorów, przez dyski, aż po karty sieciowe i system – bazuje wyłącznie na własnych technologiach producenta. W przypadku rozwiązań storage’owych marka stała się więc samowystarczalna i raz jeszcze potwierdziła swoje innowacyjne podejście do przechowywania danych.

Jeśli chodzi o szybkość i wydajność oraz dodatkowe funkcje zapewniane przez sztuczną inteligencję, macierze all-flash zdecydowanie dominują nad rozwiązaniami hybrydowymi. Przewaga ta zwiększa się również dzięki wydajnym mechanizmom kompresji i deduplikacji danych, taniejącym dyskom SSD oraz niższemu poborowi energii w macierzach all-flash, co zaciera różnice w kosztach. Choć w przyszłości nie zabraknie projektów bazujących na urządzaniach hybrydowych, należy być gotowym na erę „flash only”, która zawita do Polski szybciej, niż się spodziewamy.

Dodatkowe informacje:
Michał Wielgus, Product Manager Huawei, Veracomp, michal.wielgus@veracomp.pl, tel.: +48 693 281 190