Skanery dokumentów postrzega się zazwyczaj jako archaiczne urządzenia, które niebawem znikną z biur. Jednak obiegowe opinie są całkowicie odmienne od prognoz analityków. Według TechNavio wartość globalnego rynku skanerów dokumentów osiągnie poziom 5,3 mld dol., a średnia stopa wzrostu w latach 2018–2022 wyniesie 14 proc. Kolejną agencją badawczą, która widzi przyszłość tych produktów w jasnych barwach, jest IDC.

W najbliższych latach popyt na skanery dokumentów utrzyma się, ponieważ przedsiębiorstwa integrują swoje środowisko pracy, gdzie oprócz zasobów cyfrowych funkcjonują dokumenty papierowe. Dlatego też gracze, którzy działają w tym obszarze, będą się rozwijać i udoskonalać swoje oferty – twierdzi Allison Correia, starszy analityk IDC.

Wprawdzie żyjemy w epoce dominacji rozwiązań cyfrowych, ale papier bynajmniej nie zniknął z biur i urzędów. Niestety, zarządzanie stosami dokumentów staje się kłopotliwe, a koszty ich archiwizacji są zdecydowanie wyższe aniżeli dokumentacji w wersji cyfrowej. Poza tym przeszukiwanie, kopiowanie, a także modyfikacja dokumentów przechowywanych w tradycyjnych archiwach zabiera mnóstwo czasu.

Nie można też zapominać o kwestiach bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście obowiązującego od niedawna rozporządzenia RODO. Papierowe dokumenty łatwo wykraść, skopiować, a w przypadku czynników losowych, takich jak pożar lub zalanie, ulegają całkowitemu zniszczeniu. Jedynym sposobem na skuteczną ochronę danych jest ich digitalizacja. Cyfrowe wersje dokumentów eliminują problemy związane z uszkodzeniem, zabrudzeniem czy trwałym zniszczeniem wysłużonych i delikatnych papierów. Zeskanowane materiały można zaszyfrować, utworzyć ich kopie zapasowe, a także udostępniać w systemach CRM, aplikacjach HR oraz w programie SharePoint. Materiały w postaci cyfrowej są archiwizowane na dyskach lokalnych serwerów lub w chmurze publicznej.

Świat biznesu oraz administracja publiczna dostrzegają zalety skanowania i nie chcą pozbywać się sprzętu, który do tego służy. Co więcej, inwestują w nowoczesne, coraz bardziej wydajne i oferujące zaawansowane funkcje modele. Nie bez przyczyny także resellerzy wciąż patrzą na skanery przychylnym okiem.

Firmy, które do tej pory skupiały się na urządzeniach drukujących, zaczęły dostrzegać potencjał sprzedażowy skanerów. Pomimo opinii, że tradycyjny papier zostanie całkowicie wyparty przez dokumenty w wersji elektronicznej, rynek tych urządzeń ma się całkiem dobrze, a nawet zauważamy jego regularny wzrost – zauważa Marcin Cichecki, Secure Data Solutions, Business Unit Director w Alstorze.