Transformacja cyfrowa, która ma na celu poprawę wydajności i wyników, powoduje wzrost zapotrzebowania na programy działające z maksymalną wydajnością. Należą do nich m.in. aplikacje Internetu rzeczy (IoT), gromadzące dane z różnych czujników i urządzeń. Rozmaite branże, od produkcji, przez dystrybucję zasilania, zarządzanie ruchem, aż po sprzedaż detaliczną, opiekę medyczną, a nawet edukację, wykorzystują tę technologię do zwiększania satysfakcji odbiorców produktów i usług. Jej zastosowanie obniża koszty, poprawia bezpieczeństwo i operacyjność oraz jakość obsługi użytkowników końcowych.

IoT często wymaga wysokiej przepustowości sieci, małych opóźnień i niezawodności, co sprawia, że staje się konieczne użycie rozwiązań edge computing.

Trzeba budować mosty

Edge computing łączy końcowego odbiorcę treści, aplikacji i danych z centralną infrastrukturą, która najczęściej ma postać chmury obliczeniowej. Niemniej może to być także firmowe data center.

To podejście będzie zyskiwać na znaczeniu z uwagi na ograniczenia związane z przepustowością i opóźnieniami w transmisji. Nie można też zapominać o regulacjach zabraniających przesyłania do chmury określonych danych. Zniesienie tego rodzaju barier wymaga budowania mostów, których funkcję pełni infrastruktura typu edge – mówi Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży Secure Power w Schneider Electric.

Producent pomaga integratorom w dostarczaniu optymalnych rozwiązań dla edge computingu. Preinstalowane zestawy ułatwiają życie zarówno resellerom, jak i klientom. Często firmy zgłaszające zapotrzebowanie na tego typu infrastrukturę nie mają narzędzi potrzebnych do jej obsługi.

Przykładowo sieć handlowa chce zainstalować w każdej placówce taki sam, niewielki system IT. Wówczas najlepszą opcją jest wdrożenie wcześniej przygotowanego rozwiązania, z którego uruchomieniem poradzi sobie nawet osoba o małej wiedzy technicznej – twierdzi Cezary Gutowski.

I łatwiej, i zyskowniej…

Schneider Electric udostępnia na portalu partnerskim narzędzie Local Edge Configurator. W ten sposób reseller otrzymuje dostęp do gotowych, optymalnych dla danego przypadku zestawów. Konfigurator konsoliduje informacje o komponentach infrastruktury brzegowej i mikrocentrów danych, umożliwiając – przez mechanizm bazujący na regułach – precyzyjne konfigurowanie systemów. LEC korzysta z bibliotek zarówno produktów Schneider Electric, jak i innych producentów (dostarczających serwery i pamięć masową, sprzęt sieciowy, rozwiązania konwergentne i hiperkonwergentne). Dzięki temu można zaplanować i dobrać kompletny system IT (z szafami, chłodzeniem, dystrybucją energii, ochroną zasilania i monitorowaniem środowiska).

Użycie LEC to dla resellera także dodatkowe profity. Korzystając z tego narzędzia, automatycznie uzyska on wycenę projektową – korzystniejszą w porównaniu z rabatem uzyskiwanym ze sprzedaży pojedynczych produktów.

Coraz większa oferta mikrocentrów danych

Micro data center jest kompletnym i bezpiecznym środowiskiem składającym się z wszystkich wymaganych przez aplikacje elementów do przetwarzania i przechowywania danych oraz komunikacji. Z reguły zamyka się w jednej obudowie wyposażonej w niezbędne zasilanie, chłodzenie i monitorowanie. System jest zbudowany i w pełni przetestowany w fabryce producenta.

Portfolio Schneider Electric dla mikrocentrów danych obejmuje wiele produktów, co zapewnia dobranie rozwiązania uszytego na miarę i najlepiej dostosowanego do potrzeb klienta. Mogą to być ekonomiczne micro data center do wykorzystania w tradycyjnych środowiskach IT. W ofercie znajdują się także jednostki dźwiękoszczelne i estetyczne, a tym samym idealne do pomieszczeń biurowych. Są też bezpieczne, szczelne systemy z aktywnym chłodzeniem, przeznaczone dla środowisk przemysłowych, oraz zintegrowana infrastruktura w ognioodpornym, odpornym na warunki atmosferyczne kontenerze.

Obecnie producent udostępnia kolejne innowacyjne rozwiązanie – pierwszy na rynku model 6U do zamontowania na ścianie (oszczędność miejsca), zaprojektowany do uruchamiania większych serwerów obsługujących aplikacje edge computing.

Więcej informacji:

Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży, Secure Power, Schneider Electric, cezary.gutowski@se.com