Co zrobić, aby zwyciężyć w wyścigu Formuły 1? Odpowiedź jest prosta: być szybszym od rywali. Jednak znalezienie nie tylko skutecznej, ale też trwałej recepty na odniesienie sukcesu na torze wymaga wnikliwej analizy setek zmiennych. Ile powietrza powinno być w oponach? Co wykazały testy w tunelu aerodynamicznym? Jaka będzie pogoda? Jak szybko powinna reagować skrzynia biegów? To tylko niewielka część pytań, na które muszą odpowiedzieć menedżerowie, a także mechanicy przygotowujący samochody.

Z korzyścią dla swoich teamów coraz częściej mogą liczyć na wsparcie ze strony zaawansowanych systemów informatycznych. Zaawansowanych, bo przeciętny bolid zawiera kilkaset sensorów mierzących m.in. stan oleju silnikowego, ciśnienie opon, temperaturę płynu przekładniowego. W efekcie auto podczas weekendu wyścigowego zbiera ok. 500 GB danych, a w trakcie całego sezonu jest ich ok. 10 TB. Do tego dochodzą pliki wykorzystywane podczas produkcji, projektowania, testów w tunelu aerodynamicznym oraz obliczeń dotyczących dynamiki płynów. 

Utrata danych na którymkolwiek z wymienionych etapów ma poważne konsekwencje, najczęściej są to opóźnienia we wprowadzaniu nowości i usprawnień. Nie bez przyczyny zespoły F1 zawierają alianse z dostawcami z branży IT. Wśród tych ostatnich dużą aktywność wykazuje Acronis, który jest oficjalnym partnerem ROKiT Williams Racing, SportPesa Racing Point, a także NIO Formula E Team – zespołu występującego w wyścigach bolidów z napędem elektrycznym.

Dane przyczyniają się do sukcesu zespołu Formula One tak samo jak wybór odpowiednich opon. Utrata informacji ma konsekwencje w postaci porażek na torze – tłumaczy John Zanni, prezes Acronisu. 

Należy przy tym zaznaczyć, że cyfrowe zasoby każdego zespołu muszą być bezpiecznie przechowywane, chronione przed cyberatakami i archiwizowane zgodnie z przepisami FIA (Fédération Internationale de l'Automobile). Organizacja może zażądać w dowolnym momencie danych historycznych w celu weryfikacji działań zespołu, a ten musi je dostarczyć w określonym terminie.

Acronis – kompleksowa oferta w zakresie bezpieczeństwa

Acronis współpracuje m.in. z klientami z branży motoryzacyjnej oraz produkcyjnej. Doświadczenie zdobyte na tym polu pomaga w rozwiązywaniu problemów zespołów Formula One związanych z ochroną i przetwarzaniem informacji. Rozbudowana oferta producenta sprawia, że dane są bezpieczne, a ich użytkownicy mają do nich łatwy i szybki dostęp. Acronis dostarcza swoim partnerom zestaw narzędzi składający się z trzech podstawowych elementów.

  1. Acronis Backup – rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych, które zapewnia też niemal natychmiastowe odzyskiwanie danych.
  2. Acronis Storage – skalowalne i bezpieczne repozytorium danych, zdefiniowane przez oprogramowanie. 
  3. Acronis Files Advanced – narzędzie do bezpiecznej i elastycznej synchronizacji firmowych plików oraz ich udostępniania. 

Dodatkową wartość rozwiązania stanowi unikalna technologia ochrony przed atakami ransomware bazująca na sztucznej inteligencji. Nowe odmiany tego złośliwego oprogramowania coraz częściej infekują pliki kopii zapasowych. W przypadku Acronis Backup taki scenariusz jest nierealny, gdyż producent zapewnia kolejny poziom ich ochrony.

Zespoły deweloperskie pracujące dla  ROKiT Williams Racing czy też SportPesa Racing Point od niedawna mają też dostęp do platformy Acronic Cyber Platofrm poprzez otwarte interfejsy API. To stwarza duże możliwości w zakresie tworzenia nowych aplikacji, funkcji, integracji własnych rozwiązań z produktami Acronis, a także współużtkowania danych z inżynierami pracującymi w laboratoriach bądź pracownikami przebywającymi w padoku.

Backup – minuty zamiast dni

Co ciekawe, zespół Williamsa bardzo długo korzystał z tradycyjnej metody przechowywania danych na taśmach.

– Mieliśmy trzy sejfy pełne taśm zawierających setki terabajtów danych. Potrzebowaliśmy partnera technologicznego, który pomógłby nam w bardziej skutecznej ochronie danych – mówi Graeme Hackland, dyrektor IT w ROKiT Williams Racing.

Williams w procesie backupu wykorzystywał protokół NDMP (Network Data Management Protocol). Niemniej w dłuższej perspektywie to rozwiązanie nie zdało egzaminu. Okno backupowe z roku na rok wydłużało się w tempie wykładniczym. W rezultacie proces pochłaniał mnóstwo czasu i doszło do sytuacji, że nie można było uruchomić nowych zadań backupu.

Acronis uruchomił system zapewniający ochronę ponad 200 serwerów fizycznych i wirtualnych, 650 stacji roboczych należących do inżynierów Williamsa i ponad 1000 skrzynek pocztowych Microsoft Office 365. Rozwiązanie Acronisa chroni setki terabajtów danych, niemniej jest przygotowane do obsługi w nieodległej przyszłości kilku petabajtów. Wdrożenie oprogramowania Acronis Backup zapewniło skrócenie czasu zarówno tworzenia backupu (z kilku dni do minut), jak i przywracania danych z dowolnego miejsca za pomocą przyjaznego w obsłudze interfejsu do zarządzania siecią. 

Cenne doświadczenia i promocja marki

Współpraca z zespołami Formula One umożliwia producentowi zdobywanie kolejnych cennych doświadczeń, tym bardziej że ilość wytwarzanych i chronionych danych w sportach motorowych przyrasta w bardzo szybkim tempie. Poza tym kooperacja ze znanymi ekipami  przyczynia się do popularyzacji marki, jeszcze do niedawna utożsamianej przede wszystkim z odbiorcami indywidualnymi i małymi firmami. 

 

– Nasze produkty są dostosowane do dużych wdrożeń i obsługi wielu urządzeń oraz ogromnych ilości danych. Jednocześnie najnowsze aktualizacje zawierają szereg funkcji zaprojektowanych do optymalizacji cyfrowych informacji. Udoskonalenia obejmują scentralizowane zarządzanie wszystkimi chronionymi urządzeniami, interaktywne pulpity nawigacyjne, deduplikację a także hybrydową architekturę chmury – podsumowuje John Zanni.