Gracze polubią notebooki

Sprzedaż komputerów gamingowych w regionie EMEA spadła w I kw. o 4,9 proc., do 2 mln szt. Było to spowodowane zwłaszcza spiętrzeniem zapasów, widocznym także w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, jak również niedoborem procesorów.

Jednak przewidywane jest odbicie: w całym 2019 r. wzrost sprzedaży ma sięgnąć 6,8 proc. rok do roku, a do 2023 r. powinien rocznie wynieść średnio 6,1 proc. Optymizm wynika z przewidywanego zmniejszenia zapasów w br., wprowadzenia nowych procesorów i kart graficznych, szerszej oferty laptopów i desktopów (od niedrogich po modele premium) oraz z rosnącej popularności e-sportu.

Zapaleni gracze nadal chętnie będą inwestować w komputery stacjonarne, ze względu na ich dużą wydajność i dostępność komponentów. W rynku gamingowych PC powinien przy tym rosnąć udział notebooków, ponieważ według analityków będzie powiększać się grono graczy okazjonalnych (casual gamers). W kategorii przenośnych komputerów największy udział będzie miał sprzęt z kartami graficznymi klasy performance, a jednocześnie wzrośnie udział modeli z GPU klasy premium, z uwagi na ich spadające ceny.

 

Z kolei wprowadzenie nowych urządzeń w bieżącym roku, takich jak notebooki z dwoma ekranami, przypuszczalnie przyczyni się do zwiększenia zainteresowania konsumentów oraz wymiany sprzętu, która przybierze na sile w 2020 r. Warto podkreślić, że analitycy IDC jako komputery dla graczy klasyfikują urządzenia z procesorem graficznym klasy premium lub performance, czyli GPU Nvidii i AMD ze średniej lub najwyższej półki. Dane nie obejmują sprzętu z profesjonalnymi GPU, takimi jak Quadro i Radeon Pro.

Źródło: IDC