Czasy, kiedy administratorzy pamięci masowych spędzali długie godziny na projektowaniu i konfiguracji systemów, powoli odchodzą do lamusa. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują bowiem elastycznych, wydajnych i skalowalnych urządzeń. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony ciągły przyrost danych sprawia, że planowanie przestrzeni dyskowej jest coraz trudniejsze. Z drugiej – firmy miewają kłopoty z obsługą nowoczesnych aplikacji wymagających stałego dostępu do danych. W takiej sytuacji specjaliści HPE wychodzą z założenia, że infrastruktura IT powinna nie tyle nadążać, ile nawet wyprzedzać zmiany zachodzące na szybko rozwijającym się rynku. To właśnie był jeden z powodów, dla których trzy lata temu koncern z San Jose przejął Nimble Storage – jeden z najbardziej obiecujących start-upów na rynku pamięci masowych. Zakup ten pozwolił powiększyć ofertę o nową grupę produktów, a także zaadaptować najciekawsze funkcjonalności Nimble Storage w innych rozwiązaniach. Najlepszym przykładem jest tu najnowsza platforma HPE Primera, która zadebiutowała na rynku w drugiej połowie ub.r.

HPE Nimble Storage: macierz na dziś i jutro

Pamięci masowe HPE Nimble to rozwiązania do przechowywania danych, zdefiniowane przez oprogramowanie (Software Defined Storage – SDS). Zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnie możliwym uproszczeniu systemów IT, zarówno jeśli chodzi o administrowanie danymi, jak i ich przechowywanie i udostępnianie. HPE oferuje macierze w wersji all-flash i hybrydowej. W pierwszej z wymienionych opcji przestrzeń dyskowa jest zbudowana przy użyciu technologii SSD 3D NAND. Napędy te charakteryzują się wyjątkową trwałością, zapewniają wysoką i stabilną wydajność niezależnie od rodzaju obciążenia, gwarantują też niski czas odpowiedzi – poniżej 1 ms. Konfiguracja hybrydowa oprócz nośników flash zawiera również dyski HDD. Macierz dynamicznie zmienia poziomy wydajności i czasy odpowiedzi w zależności od wymagań aplikacji, bez przerywania ich pracy.

Dane na macierzach hybrydowych zawsze znajdują się w 100 proc. na dyskach mechanicznych. Dyski SSD są wykorzystywane jako tzw. read cache. Zastosowany w nich algorytm sztucznej inteligencji decyduje, które dane mają znaleźć się również na dyskach typu flash. Są to tzw. gorące dane – algorytm ze średnim prawdopodobieństwem 95 proc. przewiduje, jakie informacje będą potrzebne w najbliższym czasie korzystającym z nich aplikacjom i umieszcza je na dyskach SSD. Dzięki temu macierze hybrydowe Nimble są w stanie zapewnić czasy odczytu na poziomie około 1 ms, a w przeważającej liczbie przypadków nawet znacznie poniżej tego wskaźnika. HPE Nimble ma też mechanizmy deduplikacji i kompresji, które działają w locie, co oznacza, że dokonują redukcji, zanim dane zostaną zapisane na dyskach macierzy. Zastosowanie wymienionych funkcji zmniejsza używaną przestrzeń dyskową nawet w skali do 5:1.

Największym wyróżnikiem systemów HPE Nimble jest chmurowa platforma InfoSight, gromadząca, przetwarzająca i wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencji oraz analizująca informacje z milionów podłączonych systemów HPE. Pozyskiwane w ten sposób dane ułatwiają rozwiązywanie problemów z serwisem. Proaktywne zarządzanie i ciągłe udoskonalenia sprawiają, że macierze HPE stają się jeszcze bardziej inteligentne i niezawodne.

HPE Nimble Storage dHCI – zwrot w kierunku hiperkonwergencji

W ostatnim czasie pojawiło się kilka koncepcji dotyczących architektury centrów danych. Wiele wskazuje na to, że największe perspektywy rysują się przed Hyper-Converged Infrastructure (HCI). Z danych IDC wynika, że przychody z globalnej sprzedaży tych systemów rosną w tempie około 20 proc. rocznie.

Warto w takim razie zapytać, na czym polega fenomen tego rozwiązania. Otóż w zamyśle jego twórców optymalnym sposobem na usprawnienie pracy centrów danych jest połączenie warstwy obliczeniowej z pamięcią masową i infrastrukturą sieciową oraz umieszczenie ich w jednym kompaktowym pudełku. Dzięki temu działy IT nie muszą borykać się z uciążliwymi rozbudowami środowiska lub takimi czynnościami jak manualne przydzielanie dysków logicznych (LUN).

 

 

Otrzymujemy wiele sygnałów od klientów końcowych, którzy poszukują gotowych rozwiązań takich jak HCI. Ich wdrożenie jest nieporównywalnie prostsze i szybsze niż tradycyjnej infrastruktury IT. Właśnie dlatego rynek podąża w kierunku architektury hiperkonwergentnej. I choć część integratorów nadal preferuje własne projekty DIY, nie mogą dłużej pomijać w swojej ofercie systemów HCI, gdyż dynamicznie rośnie grupa zainteresowanych nimi użytkowników – tłumaczy Marcin Tymieniecki, HPE Business Development Manager w ALSO Polska.

Dla przedsiębiorców i integratorów, którzy nie lubią rewolucyjnych zmian, optymalnym rozwiązaniem jest platforma HPE Nimble Storage dHCI. System ten łączy elastyczność klasycznej architektury IT z prostotą HCI. Oddziela on warstwę obliczeniową od pamięci masowej i zapewnia kontrolę znaną z rozwiązań hiperkonwergentnych. Platforma bazuje na serwerach HPE ProLiant i samozarządzającej pamięci masowej flash – HPE Nimble Storage. Takie podejście umożliwia niezależne skalowanie warstwy obliczeniowej i warstwy pamięci masowej, a także ustawienie, konfigurację, przydzielanie i wykrywanie wszystkich zasobów w poprzek całego stosu IT. Wdrożenie platformy trwa mniej niż 15 minut, od zamontowania w szafie do uruchomienia aplikacji biznesowej.

HPE Primera – najlepsze z najlepszych

HPE Primera to z kolei platforma pamięci masowej opracowana z myślą o obsłudze aplikacji krytycznych dla biznesu. Jej projektanci bazowali na najlepszych cechach HPE 3PAR, HPE Nimble Storage i systemu HPE InfoSight.

Jest to rozwiązanie zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i firm z sektora MŚP. Te ostatnie coraz częściej oferują aplikacje online, które muszą być cały czas dostępne, w związku z czym potrzebują wydajnych pamięci masowych – podkreśla Marcin Tymieniecki.

Macierz wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i wzorców używania aplikacji, co pozwala przewidzieć aż 86 proc. potencjalnych problemów. Z kolei 85 proc. zgłoszeń pomocy technicznej zostaje obsłużonych automatycznie. Dodatkowym atutem platformy jest modułowa budowa systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do monolitycznych systemów, w których dodawanie usług czy aktualizacja wymaga ponownego uruchomienia kontrolera, HPE Primera realizuje operacje związane z wdrażaniem nowych usług i aktualizacją niezależnie od innych modułów OS-u. Cecha ta zapewnia szybszy dostęp do innowacji, upraszcza zarządzanie, a w przypadku większości aktualizacji pomaga wyeliminować ryzyko awarii związanej z restartem całego kontrolera. Macierz Primera jest przygotowana do tworzenia w prosty i szybki sposób środowisk chmury hybrydowej bądź prywatnej. Dane mogą być łatwo przenoszone między ośrodkami podstawowym, pomocniczym czy chmurowym, co gwarantuje świadczenie usług nawet w przypadku ewentualnej awarii dwóch z wymienionych centrów. Rodzina macierzy HPE Primera jest dostępna w wariancie hybrydowym i all-flash. W tej drugiej opcji producent oferuje wersję z nośnikami NVMe, co pozwala uzyskać wydajność nawet do 1,5 mln IOPS.

System cieszy się dużą popularnością wśród polskich klientów, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na zautomatyzowane i inteligentne pamięci masowe. Nie mam wątpliwości, że jego znaczenie i wykorzystanie w tworzonych lub modyfikowanych rozwiązaniach infrastrukturalnych będzie systematycznie rosło – dodaje Marcin Tymieniecki.

Dodatkowe informacje:

Marcin Tymieniecki, HPE Business Development Manager, Marcin.Tymieniecki@also.com

Cyprian Konador, HPE Technical Presales, Cyprian.Konador@also.com

 

Trzy pytania do…

Cypriana Konadora, HPE Technical Presales w ALSO Polska

1. Zacznijmy od podstaw: all-flash czy hybryda?

Wszyscy producenci macierzy dyskowych, w tym również HPE, zachęcają do inwestowania w macierze all-flash. Wprawdzie ceny systemów z HDD są niższe, jednak w dłuższej perspektywie zastosowanie nośników flash przynosi wymierne korzyści. Najczęściej ich nabywcami są banki i instytucje ubezpieczeniowe. Zauważamy też wzrost zainteresowania nimi wśród firm produkcyjnych. Macierze all-flash umożliwiają im łatwiejsze i szybsze analizy w czasie rzeczywistym, a nie tylko bazujące na danych historycznych.

2. HPE Primera oraz HPE Nimble Storage są oferowane m.in. w modelu usługowym Green Lake. Na czym on polega?

Ta opcja zapewnia korzystanie z macierzy we własnym centrum danych, a użytkownik płaci wyłącznie za wykorzystane zasoby, analogicznie jak w przypadku abonamentu komórkowego. Jeśli firma zużyła w danym miesiącu więcej zasobów, niż uwzględnia to umowa, uiszcza dodatkową opłatę.

3. A czym charakteryzuje się program Timeless Storage?

Program ten, w cenie zakupu macierzy, umożliwia aktualizację technologii, czyli wymianę kontrolerów i interfejsów co trzy lata. Gwarantuje to większą wydajność i skalowalność oraz dostęp do najnowszych technologii – interfejsów, protokołów, wspieranych OS-ów. Wszystko to bez konieczności czasochłonnej i kosztownej migracji danych oraz bez przerywania dostępu do nich. Co więcej, HPE gwarantuje stałe stawki na kontrakty wsparcia serwisowego. Odnawiając usługę wsparcia, klient zapłaci za nią tyle samo, ile w momencie zakupu systemu. Ponadto wszystkie funkcje dostarczane z systemami pamięci masowych HPE Nimble Storage oraz Primera są wliczone w cenę oprogramowania.