Czasy, kiedy administratorzy pamięci masowych spędzali długie godziny na projektowaniu i konfiguracji systemów, powoli odchodzą do lamusa. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują bowiem elastycznych, wydajnych i skalowalnych urządzeń. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony ciągły przyrost danych sprawia, że planowanie przestrzeni dyskowej jest coraz trudniejsze. Z drugiej – firmy miewają kłopoty z obsługą nowoczesnych aplikacji wymagających stałego dostępu do danych. W takiej sytuacji specjaliści HPE wychodzą z założenia, że infrastruktura IT powinna nie tyle nadążać, ile nawet wyprzedzać zmiany zachodzące na szybko rozwijającym się rynku. To właśnie był jeden z powodów, dla których trzy lata temu koncern z San Jose przejął Nimble Storage – jeden z najbardziej obiecujących start-upów na rynku pamięci masowych. Zakup ten pozwolił powiększyć ofertę o nową grupę produktów, a także zaadaptować najciekawsze funkcjonalności Nimble Storage w innych rozwiązaniach. Najlepszym przykładem jest tu najnowsza platforma HPE Primera, która zadebiutowała na rynku w drugiej połowie ub.r.

HPE Nimble Storage: macierz na dziś i jutro

Pamięci masowe HPE Nimble to rozwiązania do przechowywania danych, zdefiniowane przez oprogramowanie (Software Defined Storage – SDS). Zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnie możliwym uproszczeniu systemów IT, zarówno jeśli chodzi o administrowanie danymi, jak i ich przechowywanie i udostępnianie. HPE oferuje macierze w wersji all-flash i hybrydowej. W pierwszej z wymienionych opcji przestrzeń dyskowa jest zbudowana przy użyciu technologii SSD 3D NAND. Napędy te charakteryzują się wyjątkową trwałością, zapewniają wysoką i stabilną wydajność niezależnie od rodzaju obciążenia, gwarantują też niski czas odpowiedzi – poniżej 1 ms. Konfiguracja hybrydowa oprócz nośników flash zawiera również dyski HDD. Macierz dynamicznie zmienia poziomy wydajności i czasy odpowiedzi w zależności od wymagań aplikacji, bez przerywania ich pracy.

Dane na macierzach hybrydowych zawsze znajdują się w 100 proc. na dyskach mechanicznych. Dyski SSD są wykorzystywane jako tzw. read cache. Zastosowany w nich algorytm sztucznej inteligencji decyduje, które dane mają znaleźć się również na dyskach typu flash. Są to tzw. gorące dane – algorytm ze średnim prawdopodobieństwem 95 proc. przewiduje, jakie informacje będą potrzebne w najbliższym czasie korzystającym z nich aplikacjom i umieszcza je na dyskach SSD. Dzięki temu macierze hybrydowe Nimble są w stanie zapewnić czasy odczytu na poziomie około 1 ms, a w przeważającej liczbie przypadków nawet znacznie poniżej tego wskaźnika. HPE Nimble ma też mechanizmy deduplikacji i kompresji, które działają w locie, co oznacza, że dokonują redukcji, zanim dane zostaną zapisane na dyskach macierzy. Zastosowanie wymienionych funkcji zmniejsza używaną przestrzeń dyskową nawet w skali do 5:1.

Największym wyróżnikiem systemów HPE Nimble jest chmurowa platforma InfoSight, gromadząca, przetwarzająca i wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencji oraz analizująca informacje z milionów podłączonych systemów HPE. Pozyskiwane w ten sposób dane ułatwiają rozwiązywanie problemów z serwisem. Proaktywne zarządzanie i ciągłe udoskonalenia sprawiają, że macierze HPE stają się jeszcze bardziej inteligentne i niezawodne.

HPE Nimble Storage dHCI – zwrot w kierunku hiperkonwergencji

W ostatnim czasie pojawiło się kilka koncepcji dotyczących architektury centrów danych. Wiele wskazuje na to, że największe perspektywy rysują się przed Hyper-Converged Infrastructure (HCI). Z danych IDC wynika, że przychody z globalnej sprzedaży tych systemów rosną w tempie około 20 proc. rocznie.

Warto w takim razie zapytać, na czym polega fenomen tego rozwiązania. Otóż w zamyśle jego twórców optymalnym sposobem na usprawnienie pracy centrów danych jest połączenie warstwy obliczeniowej z pamięcią masową i infrastrukturą sieciową oraz umieszczenie ich w jednym kompaktowym pudełku. Dzięki temu działy IT nie muszą borykać się z uciążliwymi rozbudowami środowiska lub takimi czynnościami jak manualne przydzielanie dysków logicznych (LUN).