Jeszcze do niedawna Huawei było utożsamiane w Polsce ze smartfonami. Wojna handlowa Chińczyków ze Stanami Zjednoczonymi uświadomiła wielu ludziom, że mają do czynienia z producentem zaawan- sowanych rozwiązań infrastruktu- ralnych dla telefonii 5G. Tymczasem Huawei jest także dostawcą wysokiej klasy systemów pamięci masowych, sprzętu sieciowego oraz serwerów. Przykładowo, producent z Państwa Środka jako jeden z pierwszych na świecie wprowadził na rynek rozwiązania bazujące na standardzie Wi-Fi 6. Ponadto oferuje unikatowe rozwiązanie – WLAN dystrybucyjny, który pozwala ograniczyć koszty budowy sieci w porównaniu z wariantem klasycznym.

– Nie dziwi nas, że nasi partnerzy są zainteresowani zdobywaniem kompeten- cji we wdrażaniu i serwisie produktów czołowej chińskiej marki. W ciągu roku przeszkoliliśmy w Centrum Szkoleniowym S4E ponad 70 inżynierów z rozwiązań Huawei – mówi Piotr Gastoł, Huawei Team Leader w S4E.

Krakowski dystrybutor współpracuje z Huawei od 2014 r. i jako jedyna firma w Polsce świadczy usługi serwisowe w imieniu chińskiej firmy w 17 punktach na terenie całego kraju. Dystrybutor prowadzi też siedem magazynów z częściami zamiennymi i może pochwalić się największym demo labem ze sprzętem Huawei w Polsce.

Poważnym atutem S4E jest stabilny zespół specjalistów, którzy pracują w tym samym gronie od kilku lat. Należy dodać, że dystrybutor zatrudnia jedynego w Polsce inżyniera certyfikowanego HCNP Storage, a także dwóch z trzech inżynierów certyfikowanych HCIE w naszym kraju. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie umożliwiają realizację wspólnie z partnerami najbardziej ambitnych projektów wykorzystujących rozwiązania Huawei.

Na fali wznoszącej znajdują się obecnie pamięci masowe Huawei OceanStor, które otrzymują wysokie oceny zarówno od użytkowników, jak i analityków. Wydajność systemów potwierdzają bardzo dobre wyniki uzyskiwane w testach SPC-1. W ostatnim Magicznym Kwadrancie Gartnera dla macierzy hybrydowych i all-flash Huawei znalazło się w gronie liderów. Jednym z wyróżników pamięci masowych chińskiego koncernu jest HyperMetro – klaster active-active zbudowany z dwóch macierzy, które mogą być od siebie oddalone o wiele kilometrów. Rozwiązanie zapewnia dostępność usług na poziomie 99,9999 proc., co przekłada się na maksymalnie 32 sekundy przestoju w ciągu roku.

O ile potencjalni klienci, a także partnerzy mają duże zaufanie do jakości systemów Huawei, o tyle obawy świata biznesu budzi wojna handlowa między USA i Chinami. W tym kontekście należy podkreślić, że specjaliści producenta, żeby uniknąć problemów związanych z dostawami amerykańskich podzespołów, opracowali własne alternatywne komponenty.

Nie oznacza to, że kierownictwo Huawei zamyka się na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, aczkolwiek zarząd koncernu musiał zadbać o odpowiednie zabezpieczenia na wypadek kolejnej blokady wprowadzonej przez Amerykanów.

Piotr Gastoł, Huawei Team Leader, S4E

Z punktu widzenia integratora, poszukującego interesującej oferty, poza optymalizacją marży są ważne dwie rzeczy. Po pierwsze, przejrzyste warunki współpracy, po drugie zaś – na tyle wysoka jakość rozwiązania, żeby można było z czystym sumieniem zaoferować je klientowi. W przypadku Huawei są spełnione oba wymienione warunki. Należy podkreślić, że Huawei przeznacza ogromne środki na R&D, dzięki czemu jakość rozwiązań oferowanych przez tego producenta stoi na najwyższym poziomie. Nie można zapominać, że jest to 61. marka w najnowszym zestawieniu Fortune 500. Dodatkową wartością jest kompleksowa oferta pozwalająca resellerom i integratorom na obsługę klientów, jeśli chodzi o serwery, pamięci masowe, systemy zunifikowanej komunikacji oraz sprzęt sieciowy.