Nowa technologia odświeża centra danych, realizując dążenie ich użytkowników do zwiększania prostoty, elastyczności i hybrydowości we wdrażaniu infrastruktury. Zdaniem Sebastiana Lagany, zajmującego się w IDC badaniami rynku platform i technologii infrastrukturalnych, rozwiązania HCI (Hyper-Converged Infrastructure) coraz lepiej radzą sobie z obsługą krytycznych dla biznesu obciążeń, zmniejszając złożoność centrum danych i zwiększając przystępność cenową infrastruktury. Według analityka segment ten będzie nadal powiększał swój udział w całym rynku systemów konwergentnych.

Pytani przez CRN Polska eksperci przyznają zgodnie, że hiperkonwergencja znajduje się na fali wznoszącej. Stanisław Leszczyński, Regional Sales Manager Eastern Europe w Nutanixie,  zauważa, że rynek rozwiązań HCI rośnie w tempie przekraczającym wszelkie prognozy analityków.

Nabywcami rozwiązań hiperkonwergentnych są banki, firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe, sieci handlowe, instytucje publiczne czy firmy typu software house, a także mali i średni klienci z bardzo ograniczonymi zasobami, jeśli chodzi o personel IT. Wiele wdrożeń obejmuje wszelkiego rodzaju środowiska wirtualne. Bardzo popularnym przykładem zastosowania są wirtualne desktopy oraz wirtualne aplikacje.

Gorącym tematem w obszarze VDI (Virtual Desktop Infrastructure) jest migracja do Windows 10 i w zasadzie wyłącznie rozwiązania hiperkonwergentne są w stanie sprostać wyzwaniom, jakie wiążą się z takim przedsięwzięciem. Dużo HCI sprzedajemy też z przeznaczeniem dla środowisk testowo-rozwojowych, analitycznych i zdalnych biur w segmencie ROBO – mówi Stanisław Leszczyński.

Zdaniem Mikołaja Wiśniaka, Manager Systems Engineering z VMware’a, rosnące zainteresowanie polskich firm rozwiązaniami hiperkonwergentnymi wynika z chęci znacznego uproszczenia zarówno samego wdrożenia, jak i późniejszego zarządzania infrastrukturą. Przestrzeń dyskową tworzy się na bazie dysków umieszczonych bezpośrednio w serwerach odpowiadających za wirtualizację, bez konieczności budowy oraz użycia sieci SAN opartej na Fibre Channel. HCI spełnia też wszelkie wymagania dotyczące nowoczesnych rozwiązań storage pod kątem odporności na awarię, jak również wydajności. Można nawet zbudować rozwiązanie przewyższające klasyczne macierze, wykorzystujące najnowsze techniki przechowywania danych.