Z punktu widzenia informatyki tzw. inteligentne budynki opierają się w głównej mierze na integracji. W zasadzie wszystkiego z wszystkim, bo im więcej zintegrowanych systemów i rozwiązań, tym większe są możliwości uruchamiania kolejnych funkcji i użyteczności. W związku z tym każdy nowy budynek, który chcielibyśmy nazwać inteligentnym, to nowe wyzwania, nowe integracje, nowe rozwiązania zapewniające sprawną wymianę danych i komunikację między różnymi urządzeniami, systemami, aplikacjami. To też spore pole do działania dla integratorów, którzy chcieliby wchodzić na nowe obszary informatycznego i okołoinformatycznego biznesu.

W tym celu w pierwszej kolejności trzeba zapewnić integrację systemów IT z systemami automatyki sterującej działaniami różnych urządzeń. Gdy kilka samorządów lokalnych przymierzało się kilka lat temu do wprowadzenia systemów zarządzania energią w miejskich placówkach oświatowych, jednym z podstawowych wyzwań było zapewnienie sposobu przełożenia przetworzonych w systemie analitycznym wskazań z czujników temperatury w pomieszczeniach na funkcjonowanie automatyki sterującej pracą pieców grzewczych lub węzłów cieplnych. Dodatkowo systemy sterowania mogły uwzględniać informacje z planu pracy szkoły, dostosowując sposób ogrzewania pomieszczeń w zależności od tego, czy w klasie były przewidziane lekcje, czy też miała być pusta. 

Wraz z rozwojem technologii typu smart building możliwości połączeń różnych systemów i rozwiązań przybywa. W kilku najnowszych warszawskich biurowcach mechanizm obsługi wind pasażerskich pobiera informacje z systemu kontroli dostępu do obiektu. Do każdej karty wstępu odbitej na bramce wejściowej jest przypisywana jedna, konkretna winda. Tylko nią można wjechać na określone piętro, żadną inną. Ma to służyć m.in. usprawnieniu przemieszczania się ludzi w biurowcu przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania dostępnych urządzeń. W innych miejscach systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych wysyłają informację do urządzeń otwierających bramy wjazdowe do garażu, by umożliwić wjazd na firmowy parking uprawnionym pojazdom.

O daleko idących zastosowaniach inteligentnych rozwiązań można myśleć też w przypadku aplikacji na użytek domowy. To nie muszą być już tylko najpowszechniej dzisiaj stosowane systemy alarmowe czy aplikacje do sterowania piecem centralnego ogrzewania. Można też wyobrazić sobie sytuację, że podczas zbliżania się domownika informacje z systemu lokalizacji w jego samochodzie będą generować impuls do otwarcia bramy wjazdowej, włączenia oświetlenia w salonie lub ustawienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Tutaj, tak jak w przypadku całej branży ICT, barierą jest coraz częściej już tylko wyobraźnia i pomysłowość użytkownika czy twórcy nowej technologii. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, że komenda ze smartfona może uruchamiać w sposób zdalny robota czyszczącego dywan czy uchylić okno w sypialni, by w upalny dzień przewietrzyć mieszkanie. Nowych inteligentnych rozwiązań i produktów dla domu będzie z pewnością przybywać, co z kolei otworzy nowe perspektywy działania dla resellerów.