Wśród dostępnych rozwiązań informatycznych wykorzystywanych w placówkach edukacyjnych obok ekranów znaleźć można również tablice interaktywne działające w parze z projektorami. Często ich użytkowanie wiąże się z dodatkowymi wydatkami, np. kosztami serwisu, które mogą mocno nadwyrężyć budżet szkoły. Szczególnej opieki wymagają drogie lampy, które należy wymieniać cyklicznie, co kilka tysięcy godzin. Warto także zaznaczyć, że z czasem ich moc wyraźnie spada, co uniemożliwia swobodne prowadzenie zajęć w słonecznych warunkach bez zaciemniania pomieszczeń. Natomiast ekrany wielkoformatowe oferują w porównaniu z alternatywnymi urządzeniami do projekcji dużo lepszą jakość obrazu.

Jakość bez kompromisów

By przykuć uwagę uczniów, wyświetlane materiały dydaktyczne muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Dostrzegając te potrzeby, iiyama stworzyła nową serię wielkoformatowych monitorów, które wyposażone są w matryce o rozdzielczości 4K UHD. Duży obraz (od 65 do 86 cali) i dobrze odwzorowane kolory (matryce IPS najwyższej jakości) to podstawa, jednak należy też pamiętać, że pomoce naukowe coraz rzadziej przypominają statyczne diagramy, w efekcie matryce musi cechować także m.in. krótki czas reakcji. Co więcej, szerokie kąty widzenia zapewniają komfort odbioru bez względu na zajmowane przez ucznia miejsce, natomiast antyrefleksyjna powłoka redukuje odbicia światła, dzięki czemu korzystającym z nich nie będą przeszkadzać refleksy świetlne. Ogromne znaczenie ma również jasność ekranu, która w przypadku urządzeń iiyama z nowej serii 03 wynosi 350 cd/m2, co zapewnia komfortową pracę nawet w jasnych pomieszczeniach.

Przygotowane do pracy w warunkach szkolnych

Oprócz najwyższej jakości istotne jest, by ekrany oferowały wygodę użytkowania i niezawodność. Stąd urządzenia iiyama wchodzące w skład serii 03 realizują funkcję dotykową z wykorzystaniem sprawdzonej technologii infrared – 20 punktów dotykowych na podczerwień umożliwia precyzyjną obsługę za pomocą rysika lub palca (matryca reaguje również na dotyk w rękawiczce). Z kolei brak dodatkowej nakładki na ekran czy specjalnego podłoża ukrytego pod nim sprawia, że fizyczne zużycie funkcji dotykowej okazuje się praktycznie niemożliwe. Ekrany przystosowane są do pracy 24/7 – co jest gwarancją jakości produktu i jednocześnie informacją o dużej niezawodności poszczególnych komponentów.

Zajęcia na miarę XXI w.

W szkołach coraz więcej wagi przykłada się do zajęć praktycznych z wykorzystaniem mobilnych urządzeń. Dlatego nowa seria ekranów została wyposażona w moduł Wi-Fi i preinstalowany pakiet oprogramowania iiWare. Dzięki aplikacji Screen Share Pro, która zapewnia bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku, prowadzący zajęcia może podłączyć do monitora urządzenie przenośne, z którego korzysta, nie używając żadnych kabli. Nauczyciel może zaangażować w lekcje uczniów, którzy mają tablety lub smartfony, co umożliwia funkcja AirClass. Oprogramowanie to pozwala na wykorzystanie monitora interaktywnego jako narzędzia do wyboru odpowiedzi, a prowadzącemu zajęcia na przygotowanie wyjaśnienia, jeśli uczniowie nie zrozumieli materiału. Do dyspozycji użytkowników oddano także pełen zestaw funkcji do szybkiego edytowania, udostępniania oraz zapisywania prezentacji i dokumentów.
Co więcej, technologie interaktywne coraz częściej pojawiają się jako standard w rozwiązaniach producentów oprogramowania. Monitory iiyama współdziałają praktycznie z każdym oprogramowaniem dostępnym na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje bezproblemowa współpraca z takimi aplikacjami, jak OneNote, Whiteboard, PowerPoint, oraz wykorzystanie funkcji Ink Workspace – dostępnej w każdym komputerze wyposażonym w Windows 10. Warto także dodać, że dostępny zestaw zawiera dwa rysiki.