Jeszcze do niedawna wydawało się, że rynek IT opanuje kilku graczy, wskutek czego ucierpieliby nie tylko klienci, ale również resellerzy i integratorzy. Jednak ostatnie miesiące pokazały, że nic nie jest dane raz na zawsze. Przykładowo Apple, które trzy miesiące temu wyceniano na bilion dolarów, teraz jest warte 700 mld dol. Jeden z czytelników „The Wall Street Journal” skomentował ten fakt prosto i celnie: „Ludzie nauczyli się po prostu liczyć”. W tym kontekście ciekawy przykład stanowi rynek usług chmurowych. Wprawdzie przełamanie oligopolu kilku największych dostawców usług jest (na razie?) niemożliwe, ale dzięki licznym rozwiązaniom, które pojawiają się na rynku, przedsiębiorcy nie są skazani na współpracę z jednym czy dwoma usługodawcami.

Microsoft, AWS czy Google obciążają swoich klientów nie tylko opłatami za przechowywanie danych, ale również ich transmisję. Taki model nie przetrwa w dłuższej perspektywie czasu. Potrzebne są produkty, które uwzględniają przetwarzanie na brzegu sieci. Nie można też zapominać o integratorach. Trzeba ich zachęcać do realizacji nowych projektów, a nie eliminować z rynku – mówi Timothy Harder ze wspieranego przez Cisco startupu RStor.

Firma ta zamierza realizować swój plan za pomocą platformy RStor Multicloud, która agreguje moce obliczeniowe i dane pochodzące z prywatnych serwerowni, centrów danych dostawców chmury publicznej, a także klastrów obliczeniowych HPC. Startupem kieruje Giovanni Coglitore, były szef zespołu Facebooka ds. rozwiązań sprzętowych, współautor projektu Open Compute.

Platforma RStor łączy lokalne serwerownie z centrami danych usługodawców. Dla przykładu czas opóźnienia przy połączeniu pomiędzy obiektami na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA wynosi 40 ms. Natomiast transfer 1 TB danych z San Francisco do Singapuru zajmuje 15 minut– mówi Timothy Harder.

Strategicznym partnerem kalifornijskiego startupu jest Equinix, aczkolwiek są prowadzone negocjacje z innymi dużymi operatorami centrów danych. Należy podkreślić, że oprogramowanie RStor działa nie tylko na serwerach z procesorami x86, ale również ARM, IBM Power, Cray czy GPU. System wykorzystuje technologiczne nowości. Mechanizm uczenia maszynowego pomaga w wyborze odpowiedniego ośrodka z mocą obliczeniową, natomiast technologia konteneryzacji umożliwia uruchamianie aplikacji i danych na różnych platformach. RStor używa kontenerów Singularity, cechujących się dużą szybkością działania, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wparciem dla HPC. Warto zaznaczyć, że startup jest właścicielem firmy Sylabs IO, oferującej komercyjną wersję SingularityPRO.