Należąca do CebITgroup wrocławska firma Wiperapp EP od blisko pięciu lat pracuje nad najbardziej skutecznym, bo elektronicznym, bezpiecznym dla komputerowych nośników pamięci kasowaniem danych. Jej flagowym produktem jest Wiperapp – modułowe oprogramowanie służące do nieodwracalnego usuwania informacji, zgodne ze standardem NIST 800–88 (rewizją 1) oraz spełniające wymagania FBI, CIA, FMV oraz ABW. Dzięki temu można go używać do celów prywatnych i z powodzeniem stosować w firmach i instytucjach państwowych. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie usuwane informacje są chronione prawem (dane osobowe lub stanowiące tajemnicę służbową, zawodową itd.). W takich przypadkach konieczne jest postępowanie zgodne z obowiązującymi procedurami.

Nowoczesne metody usuwania danych, wykorzystywane przez Wiperapp, uniemożliwiają ich odzyskanie nawet za pomocą najbardziej zaawansowanych narzędzi, ale nie ograniczają trwałości nośników (szczególnie dysków SSD). Te, z których dane usunięto z użyciem oprogramowania Wiperapp, zostały wysłane do wiodących firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Żadna nie odniosła sukcesu.

W oprogramowanie Wiperapp zostało wbudowane też narzędzie do audytów sprzętu. Zbiera ono informacje na temat wszystkich podłączonych do sieci komputerów oraz przekazuje użytkownikowi pełną specyfikację techniczną każdego z nich.

Marcin Wyrwas
prezes zarządu Wiperapp EP

Dzisiaj najpowszechniejszą w Polsce procedurą kasowania danych jest fizyczne zniszczenie nośnika. Metoda ta ma jednak dwie wady: specjalistyczne laboratoria potrafią odzyskać dane w teoretycznie beznadziejnych przypadkach, więc ten sposób usuwania informacji może okazać się nieskuteczny. Poza tym w wyniku takiego procesu powstają duże ilości elektrośmieci. Uważamy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy. Dlatego staramy się tworzyć rozwiązania w taki sposób, aby umożliwić dalsze korzystanie z nośników danych.