Windows Intune umożliwia zarządzanie przez Internet oprogramowaniem znajdującym się na komputerach użytkowników. – Dotychczas z tego rodzaju rozwiązań jak Microsoft Desktop Optimization Pack mogli korzystać tylko ci klienci, którzy kupowali licencje w hurtowych ilościach na podstawie umów licencjonowania grupowego, co oznacza, że mieli podpisaną umowę wolumenową wraz z subskrypcją Software Assurance. Teraz każdy, kto jest posiadaczem Windows XP Professional, Windows Vista Business, Windows 7 Professional lub Ultimate w wersji OEM-owej, będzie mógł używać systemu w ramach subskrypcji, ponieważ Windows Intune jest przystosowany do zarządzania każdym z tych systemów. Taka możliwość oznacza niesamowite obniżenie progu wejścia dla małych firm – mówi Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager w Microsofcie.
Dzięki interfejsowi Windows Intune resellerzy zyskają podgląd wszystkich komputerów klienta w celu obejrzenia grup komputerów, przejrzenia aktualizacji i list zainstalowanego oprogramowania. Gdy któraś z maszyn przestanie działać, będą mogli na odległość rozwiązać problem klienta, np. usunąć wirusa. Ponadto będą mogli zrobić inwentaryzację software’u i hardware’u w całym zarządzanym środowisku, zdefiniować politykę uaktualnień, grupować komputery.

I DLA RESELLERÓW, I DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Windows Intune został stworzony dla partnerów, którzy chcą świadczyć usługi outsourcingowe. – Z chwilą, gdy przedsiębiorca kupi subskrypcję na Windows Intune, otrzyma upoważnienie do pobrania Windows 7 Enterprise i ustanowienia resellera, u którego ją nabył, administratorem swojej infrastruktury. Z kolei reseller, po zalogowaniu się na konto Intune, będzie mógł zobaczyć, jaki jest stan infrastruktury u wszystkich swych klientów. Nasz partner może stworzyć kilka kont i z poziomu jednej konsoli zarządzać wieloma firmami, nawet wielooddziałowymi, w których w każdym oddziale pracuje np. 20 osób – tłumaczy Marcin Klimowski. Integratorzy zyskają także możliwość tworzenia dodatkowych projektów standaryzacyjnych oraz przejmowania kontroli nad komputerami klientów na ich życzenie.
Windows Intune jest rozwiązaniem przeznaczonym dla klientów niemających jeszcze w firmach zaawansowanej infrastruktury do zarządzania lub posiadających niewielki dział IT, a także dla tych, których przedsiębiorstwa mają rozproszoną infrastrukturę lub dużo komputerów, które trudno włączyć do ogólnego systemu zarządzającego, bo pracownicy nie przynoszą ich do biura. – Klient za niewielką miesięczną opłatę zyskuje dostęp do Microsoft Desktop Optimization Pack oraz możliwość zestandaryzowania posiadanego oprogramowania na najbardziej zaawansowanej platformie Windows 7 Enterprise. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: reseller chce uaktualnić system operacyjny XP na 20 – 50 komputerach klienta, który jednocześnie kupuje nowego peceta z Windows 7. W celu ujednolicenia systemów operacyjnych we wszystkich komputerach uaktualnia je do Windows 7
Enterprise z subskrypcją Windows Intune. W efekcie partner ma większe możliwości wsparcia klienta, a klient zyskuje dostęp do najnowszych rozwiązań w swoim środowisku – wyjaśnia Marcin Klimowski.

MARCIN KLIMOWSKI
Windows Business Development Manager w Microsofcie

Do tej pory usługi optymalizacyjne były łatwo dostępne głównie dla większych przedsiębiorstw, a obecnie znajdują się w zasięgu również mniejszych firm. Windows 7 Enterprise i Microsoft Desktop Optimization Pack to bardzo dobra propozycja zarówno dla firm, w których jest 20 komputerów, jak i takich, w których pracuje ich 20 tys. Z uwagi jednak na obecny zakres funkcjonalny rozwiązania jest przeznaczone raczej dla przedsiębiorstw wyposażonych w nie więcej niż 250 komputerów. Duże firmy zazwyczaj mają już jakieś narzędzia do zarządzania, jeśli jednak zechcą dokupić (w formie licencji wolumenowej) Windows Intune do części posiadanych urządzeń, mogą to oczywiście zrobić.
Jedna licencja zawierająca m.in. Windows 7 Enterprise, program antywirusowy oraz system zarządzania desktopem kosztuje około 11 euro miesięcznie. Jeśli dołożymy do tego Microsoft Desktop Optimization Pack, koszt usługi zwiększy się o niecałe 1 euro.
Partnerzy dostają od nas wersję próbną do użytku wewnętrznego i celów demonstracyjnych. Obecnie szkolimy resellerów, licząc na to, że przekonamy ich do zainteresowania się naszą usługą oraz że dostrzegą w niej coś, na czym będą mogli zarobić. Dziś nie ma na rynku równie całościowej oferty jak nasza. Windows Intune jest jednym z prostszych sposobów na zrobienie czegoś ambitnego, bez specjalnych przygotowań, na desktopach klientów. Przeprowadziliśmy już kilka wdrożeń wersji beta, pracujemy też nad kilkoma case studies.

 

KORZYŚCI ODNOSZĄ I JEDNI, I DRUDZY

Użytkownik może zyskać wiele korzyści z subskrypcji Windows Intune. – Przykładowo jeśli klient kupi licencję na Windows Intune, a do tego Microsoft Desktop Optimization Pack, przydatne m.in. w sytuacji, gdy w desktopie znajdują się niewspółpracujące ze sobą aplikacje, dzięki skorzystaniu z Microsoft Desktop Optimization Pack może używać jednocześnie np. Outlooka 2003 i 2010 na jednym urządzeniu. Dzięki Windows Intune może bowiem uaktualnić system operacyjny do Windows 7. Wcześniej Outlook 2003 to uniemożliwiał. Nasi partnerzy zauważają, że koszt utrzymania środowiska homogenicznego jest znacznie niższy niż heterogenicznego. Bardzo dobrą wiadomością dla resellerów jest to, że do monitorowania takiego środowiska u klienta potrzebne są znacznie mniejsze zasoby – podkreśla Marcin Klimowski. Istnieje także możliwość proponowania tzw. zdalnej asysty, która polega na tym, że to reseller administrujący infrastrukturą klienta decyduje, czy przydzielić mu biegłego konsultanta, czy pomóc w tańszy sposób.
Reseller może odnieść znacznie więcej korzyści. – Jeśli partner będzie umiał przekonać klienta do kupna licencji na Windows Intune, zyska obniżkę kosztów działalności, gdyż ta usługa w chmurze zapewni mu tańsze zarządzanie infrastrukturą firmy, którą się opiekuje. Będzie też mógł pracować zdalnie, gdyż korzystanie z konta Windows Intune nie wymaga jego obecności u klienta. W efekcie uda mu się jednocześnie obsługiwać wiele przedsiębiorstw – wylicza Jarosław Sokolnicki, Business Development Manager Partnerships w Microsofcie.
Poza tym dzięki Windows Intune można monitorować stan sprzętu i oprogramowania. A to oznacza, że część zadań związanych z komputerami klientów da się realizować z wyprzedzeniem. – Reseller, widząc, że klientowi zaczyna brakować miejsca na dyskach, może zaoferować kupno dodatkowych urządzeń – dodaje Jarosław Sokolnicki.

JAK KUPIĆ LICENCJE I ILE ICH POTRZEBA

Windows Intune jest dostępny online na wortalu Microsoftu lub w ramach umowy licencjonowania grupowego. – Współpracujemy w tym zakresie ściśle z partnerami, za pośrednictwem których sprzedajemy, choć oczywiście licencję Windows Intune można też kupić bezpośrednio, korzystając z naszej strony internetowej. W większości przypadków klienci poszukują kompetentnego partnera, który pomoże im w podjęciu decyzji, we wdrożeniu Windows Intune, a później w obsłudze. Oczywiście partnerzy otrzymują też prowizję od sprzedaży usług – mówi Marcin Klimowski.
W opinii Jarosława Sokolnickiego może być też tak, że to partner zainicjuje sprzedaż. – Wówczas klient dostanie predefiniowanego e-maila, klika w link zawarty w owym e-mailu i jest od razu przypisywany do partnera, który zainicjował zakup – tłumaczy. Liczba potrzebnych licencji jest uzależniona od liczby pecetów w firmie (jedna licencja przypada na jedną maszynę) oraz od tego, na ilu komputerach ma być przeprowadzona aktualizacja do Windows 7
Enterprise. – Oczywiście nie ma obowiązku dokonywania tego uaktualnienia, Windows Intune może zarządzać też starszymi wersjami systemów operacyjnych – wyjaśnia Marcin Klimowski.
Można również dokupić pojedyncze licencje. – Bywa stosowane także następujące rozwiązanie: kupuje się licencje kluczowym pracownikom, którzy ciągle są w ruchu i przez większość czasu pracują zdalnie, np. prezesowi lub dyrektorowi marketingu w firmie – twierdzi Marcin Klimowski.

WINDOWS INTUNE W PIGUŁCE

Sposób działania
– Windows Intune działa poprzez tzw. agentów, czyli programy instalowane na komputerach
klienta. Później zarządzanie odbywa się w całości przez przeglądarkę webową z Silverlight.
– Po zalogowaniu się do systemu administrator tworzy tzw. konsolę wielokontową (Multi
Account Consol) i zarządza poszczególnymi kontami (firmami).
– Resellerzy mogą zostać administratorami infrastruktury swoich klientów i w ich imieniu
zarządzać komputerami danego przedsiębiorcy.
Do czego służy?
– Windows Intune pozwala na zarządzanie polityką uaktualnień w firmie, grupowanie
komputerów, inwentaryzację software’u i hardware’u w całym zarządzanym środowisku, a nawet rozwiązywanie problemów z desktopami na odległość. Może obsłużyć do 20 tys. komputerów.
Jak uzyskać dostęp do usługi?
– Dzięki subskrypcji, której dokonuje przedsiębiorca. Miesięczna opłata subskrypcyjna
wynosi 11 euro. Na jednego peceta przypada jedna licencja.