Zraportu firmy Gartner wynika, że w III kwartale ubiegłego roku na całym świecie sprzedano 68,9 mln komputerów PC, co oznacza spadek o 5,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2015. Nie jest on może spektakularny, ale znaczący. Analitycy Gartnera zwracają uwagę, że był to ósmy z kolei kwartał spadków w tym segmencie. Nigdy w historii okres ciągłego zmniejszania się sprzedaży komputerów PC nie był tak długi.

Podobne dane przedstawiła agencja IDC: z jej statystyk wynika, że sprzedaż komputerów w III kwartale 2016 r. sięgnęła 68 mln sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 3,9 proc. (różnice wynikają m.in. z odmiennych metod badawczych stosowanych przez obie instytucje). Zdaniem analityków za kolejne słabe wyniki sprzedaży pecetów odpowiada szereg czynników. Jednym z kluczowych jest wydłużający się resurs nowoczesnych komputerów PC (wcześniej przeciętny użytkownik peceta wymieniał lub znacząco modernizował go co 1–2 lat, dziś ten czas jest znacznie dłuższy). Na uwagę zasługuje ponadto niższy, niż się spodziewano, popyt w krajach rozwijających się.

 

Coraz więcej alternatyw dla komputera

Jednocześnie mamy do czynienia z wyraźnymi wzrostami sprzedaży urządzeń, które do tej pory pozostawały nieco w cieniu pecetów. Doskonałym przykładem – z polskiego rynku – są dyski sieciowe NAS. Dokładnych statystycznych opracowań dotyczących tego segmentu rynku brakuje, jednak z danych firmy QNAP wynika, że sprzedaż wspomnianych urządzeń rośnie, ostatnio nawet o 30 proc. (w trzech pierwszych kwartałach 2016, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.). Specjaliści tej marki podkreślają, że chociaż większość nabywców (ok. 70 proc.) wciąż stanowią użytkownicy biznesowi, to coraz częściej małe serwery QNAP wybierają użytkownicy domowi.

– Współczesny NAS QNAP jest tak naprawdę wysokowydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań jako serwer multimediów, rejestrator nagrań z monitoringu, serwer WWW, pocztowy itd. Jedno-, dwu- i czterodyskowe NAS-y sprawdzają się nie tylko u użytkowników domowych. Chętnie sięgają po nie firmy, które instalują na tych urządzeniach np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM czy ERP, dzięki temu, że sprzęt ten oferuje rozbudowane opcje wirtualizacji – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, manager QNAP odpowiedzialny za polski rynek.

Możliwości nowoczesnych produktów tajwańskiej marki zwiększa to, że wykorzystywany w nich system operacyjny QTS pozwala na instalowanie dodatkowych aplikacji. Wiele z nich sprawia, że NAS skutecznie zastępuje komputer PC w takich funkcjach jak: backup, pobieranie plików z Internetu (via Bittorrent, FTP, HTTP itp.), streaming muzyki, odtwarzanie multimediów na dowolnym ekranie z HDMI, czy też obsługa systemów smart home wykorzystujących moduły Arduino.

W wielu modelach QNAP zastosowano niskonapięciowe CPU – są więc naprawdę ciche, energooszczędne i mogą działać nieprzerwanie, co dla użytkowników domowych jest istotną zaletą i sprawia, że coraz chętniej powierzają NAS-om zadania wykonywane do tej pory przez pecety.

Więcej informacji: www.qnap.com.