Tradycyjne środowiska sieci SAN, w których serwer uzyskuje szybki dostęp do danych zgromadzonych w macierzy przez protokół Fibre Channel (FC), są trudne we wdrażaniu, w rozbudowie i zarządzaniu, a oprócz tego dość drogie. Do obsługi wymagają wykwalifikowanych ekspertów i nieustannego nadzoru, by w przypadku ewentualnych problemów jak najszybciej przywrócić serwerom dostęp do danych. Inżynierowie QNAP-a postanowili stawić czoła temu wyzwaniu.

W tym celu w NAS-ach tej marki pracujących pod kontrolą systemu QTS 4.4.1 zaimplementowano obsługę protokołu Fibre Channel. Dzięki temu taką macierz można z łatwością podłączyć do istniejącego środowiska SAN, a w efekcie korzystać z wielu funkcji, w tym ochrony za pomocą  zapasowych kopii migawkowych (snapshot) całych woluminów i jednostek LUN, maskowania LUN-ów, agregacji portów FC, pozycjonowania bloków danych przez funkcję Qtier, a także przyspieszania pracy środowiska pamięci masowej dzięki mechanizmowi SSD cache.

Żeby podłączyć macierz do środowiska SAN, konieczne jest zainstalowanie w niej karty Fibre Channel (QNAP ma w portfolio karty własnej produkcji, a także urządzenia firm trzecich – Marvell QLogic i ATTO Celerity). Następnie należy dokonać jej konfiguracji, by wskazać zasoby macierzy jako repozytorium danych (target mode). Służy do tego dostarczana przez QNAP aplikacja iSCSI & Fibre Channel. Kart Marvell QLogic i ATTO Celerity można używać także na hostach Windows, Linux i VMware w trybie inicjatora (initiator mode), by łatwo połączyć się z docelową pamięcią masową QNAP NAS FC w celu utworzenia kopii zapasowych danych lub uzyskania do nich dostępu.

W zależności od modelu serwera, QNAP zaleca stosowanie kart FC o różnej prędkości. W urządzeniach TS-x73, TS-x73U, TS-1635AX oraz TS-x32XU wystarczą karty FC 8 Gb/s, w modelach TVS-x72XU i TS-x77XU – 16 Gb/s, a w urządzeniu TS-2483XU mogą być zamontowane najszybsze karty FC 32 Gb/s. W kartach konieczne jest zainstalowanie wkładek SFP+ umożliwiających podłączenie do sieci optycznej lub miedzianej (do kart QNAP QXP dołączone są dwie wkładki w zestawie).

W serwerach QNAP wyposażonych w karty FC – podobnie jak w przypadku serwerów plików NAS – można wykonywać migawkowe kopie danych i przechowywać je na tym samym serwerze albo replikować na inny. Za pomocą migawek kopiowane są całe woluminy oraz jednostki LUN, dzięki czemu chronione są przed utratą w wyniku błędu człowieka lub oprogramowania, awarii zasilania, a także ataku ransomware. Migawki są też świetnym narzędziem do wersjonowania danych – bez problemu można wrócić do ich wersji sprzed kilku dni, jeśli w międzyczasie pojawił się w nich jakiś błąd, przykładowo wpływający na niespójność informacji w bazie danych. Narzędzie do obsługi migawek jest dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej w oprogramowaniu serwera QNAP.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, Also Polska, EPA Systemy i Konsorcjum FEN.

Dodatkowe informacje:
Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com

QNAP zaprasza do obejrzenia wideo prezentującego zasady współpracy macierzy z siecią FC SAN.