Zacznijmy od pytania, co lepsze: wielofunkcyjny kombajn czy wyspecjalizowany system, adresowany do stosunkowo wąskiej grupy użytkowników? Przed takim dylematem stają zarówno producenci rozwiązań IT, jak i ich użytkownicy. Simon Taylor, CEO i założyciel Hycu, wybrał drugą z wymienionych opcji. Jego firma dwa lata temu wprowadziła na rynek specjalistyczne oprogramowanie, przeznaczone do backupu danych przetwarzanych przez systemy hiperkonwergentne Nutanix. Ze względu na ograniczoną grupę docelową wydawał się to nieco szalony pomysł. Jednak warto przypomnieć, że na podobny krok zdecydował się kilkanaście lat temu Veeam, opracowując narzędzia do backupu maszyn wirtualnych VMware’a. 

Oczywiście nie wiadomo, czy Hycu osiągnie podobny sukces, choć zdaje się być na dobrej drodze do tego celu. Podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami Simon Taylor oznajmił, że producent ma już 1,2 tys. klientów w 60 krajach. Dla porównania, globalnie z produktów Nutanixa korzysta ponad 14 tys. firm i instytucji – różnica jest więc duża, ale nie kolosalna. Ciekawostką jest fakt, że oprogramowanie Hycu pracuje również w Polsce, a jego użytkownikiem jest Adama – globalna firma wytwarzająca środki ochrony roślin. Arkadiusz Szymański, IT manager w Adamie, przyznaje, że przed zakupem nie miał pojęcia o istnieniu Hycu. Niemniej rozbudowa Nutanixa sprawiła, że rozpoczął poszukiwania nowego narzędzia do backupu i trafił na ofertę warszawskiego integratora Vayana Technologie Informatyczne. 

– Zapoznałem się z wersją demo programu. Okazało się, że aplikacja łatwo się konfiguruje, ma przejrzysty interfejs, zbliżony do Prism Nutanix, i nie obciąża systemu. Posługiwanie się tym oprogramowaniem jest niezwykle proste, nie trzeba być specjalistą od backupu ani uczestniczyć w seminariach technicznych. Po prostu klikasz i działa – przekonuje Arkadiusz Szymański. 

Specjaliści Vayana jak na razie mogą pochwalić się tym jednym wdrożeniem Hycu, choć to być może wcale nie najgorszy wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że integrator aktywnie zaangażował się w sprzedaż Nutanixa dopiero pod koniec 2018 r. 

– Nie ukrywam, że byłem nieco zaskoczony, że udało nam się sprzedać ten produkt, bowiem mamy na koncie dopiero kilka wdrożeń systemów Nutanixa. Cieszy nas reakcja klienta, który jest tak zadowolony z oprogramowania, że zarekomendował je do stosowania w ramach całej grupy – tłumaczy Andrzej Fitt, Business Development Manager w Vayana Technologie Informatyczne.