Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania MPS, które sprawdzi się wszędzie. Jego efektywność zależy chociażby od charakteru, czy rodzaju działalności firmy. Przy czym podstawowa usługa serwisowa, w postaci rozliczania za stronę druku, nie może równać się szytemu na miarę, kompleksowemu, proaktywnemu systemowi, wzbogaconemu o funkcje wydruku podążającego, zwłaszcza gdy jego wdrożenie zostało poprzedzone szczegółowym audytem. Jednak w przypadku wielu klientów tańsze rozwiązanie z powodzeniem powinno zaspokoić ich potrzeby.

Mimo że w takim podstawowym podejściu usługi zarządzania drukiem wydają się proste, zapewniają zbudowanie oferty złożonej z wielu różnych modeli biznesowych. Dzięki temu partnerzy mogą znaleźć własną niszę. Istotnym czynnikiem umożliwiającym zwiększenie przychodów jest usamodzielnianie się integratorów, którzy poprzez implementację autorskiego oprogramowania uzupełniają ofertę o dodatkowe unikalne funkcje – odpowiadające potrzebom konkretnego klienta. Takie konstruowanie oferty umożliwia ustalanie atrakcyjnych marż i zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

Do stworzenia zaawansowanych narzędzi można wykorzystać bezpłatne oprogramowanie Epson Device Admin dla użytkowników urządzeń japońskiego producenta, które pozwala wygodnie kontrolować firmową flotę drukarek i skanerów sieciowych, analizować ich pracę i poziom wykorzystania oraz także centralnie zarządzać sprzętem – za pomocą jednego, wygodnego w obsłudze interfejsu. Dzięki niemu administrator może zdalnie instalować, konfigurować, monitorować, wykrywać i reagować na problemy, a także skutecznie zabezpieczać firmowy sprzęt.

Innym cennym narzędziem jest aplikacja Epson Print Admin, służąca do zarządzania i monitorowania zadań wydruku i skanowania. Umożliwia ona m.in. precyzyjne definiowanie uprawnień (czyli tego, kto i co może drukować), minimalizując ryzyko przypadkowego lub intencjonalnego wycieku informacji, a także ograniczając liczbę zbędnych wydruków. Dodatkowo rozbudowane funkcje raportowania zapewniają efektywne monitorowanie i zarządzanie kosztami druku.

Epson nie zamyka się tylko na własne rozwiązania do zarządzania drukiem –dzięki OpenPlatform jego urządzenia mogą współpracować z najpopularniejszymi platformami na rynku. Oznacza to, że klienci nie są już skazani na jednego dostawcę technologii druku ze względu na posiadaną już platformę do zarządzania.

W kontekście systemów MPS trzeba pamiętać, że integrowane przez nie urządzenia wielofunkcyjne to obecnie znacznie więcej niż sprzęt drukujący z dodatkowymi opcjami. Dzięki zaawansowanym narzędziom do skanowania i dystrybucji materiałów cyfrowych stają się one centrami obiegu dokumentów łączącymi sferę cyfrową i analogową, i zapewniają skuteczne współużytkowanie informacji. Świadome wykorzystanie tego pozwala – przy użyciu drukarek jako platformy – implementować rozwiązania dające szersze możliwości niż sam tylko druk. Należy pamiętać, że obecnie urządzenia drukujące są obiektem zainteresowania cyberprzestępców, co stawia przed integratorami kolejne wyzwania, dając możliwość oferowania usług dodatkowych, zapewniających klientowi poczucie bezpieczeństwa.

Marek Zbarachewicz
Senior Sales Manager – Reseller, Epson

Obserwujemy dynamicznie rosnącą popularność MPS. Przykładowo jeden z partnerów Epson, specjalizujący się w dostarczaniu materiałów eksploatacyjnych, spostrzegł, że jego biznes w ciągu ostatnich dwóch lat zmalał o niemal 30 proc. ze względu na zmianę oczekiwań klientów, którzy obecnie niemal masowo odchodzą od modelu zakupowego na rzecz zarządzanych usług druku. Reagując na to zjawisko, partnerzy zgłaszają się do nas, pytając o wsparcie w zakresie MPS. Widzą szansę na budowanie biznesu w modelu pozwalającym na umocnienie lojalności klientów oraz na przewidywanie przychodów w dłuższym okresie.

Asem w rękawie, zapewniającym zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających firm, jest obecność w portfolio producenta rodziny urządzeń atramentowych Epson Enterprise o wydajności 100 stron na minutę.

– Kluczowa przewaga Epsona nad konkurencją związana jest z oferowaną technologią druku atramentowego, która zapewnia ogromne zwiększenie efektowności kosztowej. Mniejsze o 90 proc. zużycie prądu to nie tylko ekologia, ale przede wszystkim dodatkowe, wymierne oszczędności rzędu 2,5 tys. zł na eksploatacji pojedynczego urządzenia w skali roku. Dodatkowo urządzenia atramentowe Epson generują wielokrotnie mniej odpadów niż maszyny laserowe. Zdecydowanie rzadziej wymagają też wymiany tych elementów, które się naturalnie zużywają podczas pracy – mówi Krzysztof Janiec, MPS Sales Specialist w Epsonie.

Specjalista dodaje, że dzięki obniżeniu kosztów eksploatacji (nawet o połowę w stosunku do maszyn laserowych) rozwiązania atramentowe japońskiego producenta stanowią najlepszy punkt wyjścia do zbudowania konkurencyjnej i zyskownej oferty MPS. Co potwierdza geometryczny wzrost zainteresowania technologią Epsona, wynikający z możliwości, które producent zapewnia swoim partnerom.

Istnieje możliwość wypożyczenia modeli testowych, tak by podczas pracy w miejscu docelowym, klienci mogli się przekonać o ich zaletach.

Szczegółowe informacje: business@epson.pl