Przez 15 lat swojej działalności QNAP wielokrotnie udowodnił, że poważnie traktuje potrzeby średnich i dużych przedsiębiorstw w zakresie przechowywania danych. Dlatego producent regularnie wprowadza do oferty nowe modele biznesowych macierzy dyskowych, a także rozbudowuje system operacyjny QES wyposażony w system plików ZFS i funkcję deduplikacji.

Bardzo dobrym przykładem profesjonalnego podejścia do przechowywania i zabezpieczania danych jest wprowadzone do oferty w lutym br. urządzenie QNAP TDS-16489U R2. To dwuprocesorowy serwer NAS, który został zaprojektowany do pracy w środowiskach wymagających dużej wydajności obliczeniowej i łatwego skalowania pojemności pamięci masowej. Może być wykorzystywany jako serwer plików, wirtualizacji lub obsługi pulpitów wirtualnych, a także do strumieniowego przesyłania wideo, przechowywania nagrań monitoringu czy też jako wydajne rozwiązanie do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych.

Unikalną cechą tego urządzenia jest to, że podczas wdrażania go do środowiska IT można wybrać jeden z dwóch systemów operacyjnych, według aktualnych potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa. Do dyspozycji jest system klasy korporacyjnej QES zapewniający wydajną i niezawodną obsługę pamięci masowej lub bogato wyposażony system QTS do obsługi pamięci masowej i różnorodnych serwerów aplikacyjnych.

Serwery TDS-16489U-R2 dostępne są w kilku podwersjach. Modele SE1 i SE2 wyposażono w dwa 8-rdzeniowe procesory Intel Xeon E5–2620 v4 2,1 GHz (z opcją przyspieszenia do 3 GHz) i odpowiednio 64 i 128 GB pamięci RAM DDR4. Natomiast urządzenia SF2 i SF3 zawierają dwa 10-rdzeniowe układy Intel Xeon E5–2630 v4 2,2 GHz (możliwość przyspieszenia do 3,1 GHz) i odpowiednio 128 oraz 256 GB pamięci RAM DDR4. Pamięć operacyjną serwerów można zwiększyć maksymalnie do 1 TB.

 

Elastyczna rozbudowa

Model TDS-16489U R2 wyposażono w cztery gniazda PCIe (3 x PCIe Gen3 x8, 1 x PCIe Gen3 x16) umożliwiające korzystanie z różnego rodzaju kart rozszerzeń zwiększających zakres zastosowań serwera. W urządzeniach, które wykorzystywane są do obsługi zadań intensywnie korzystających z danych, takich jak wirtualizacja, montaż wideo lub szybkie tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowych, warto zainstalować szybkie karty sieciowe Ethernet z portami 10, 25 i 40 Gb/s. Dostępne są również profesjonalne karty Mellanox SmartNIC zapewniające obsługę protokołu iSER.

W przypadku, gdy serwer wykorzystywany jest do obsługi aplikacji intensywnie korzystających z operacji wejścia-wyjścia oraz procesów roboczych wymagających szybkiego i niezawodnego dostarczania danych, można zainstalować adapter Fibre Channel, dzięki któremu urządzenie stanie się elementem sieci SAN.

Gdy serwer pracuje w środowisku wirtualnym, warto pomyśleć o przyspieszeniu jego funkcjonowania. Pomocne w tym mogą być karty graficzne, które zapewniają szybkie przetwarzanie i transkodowanie danych wideo w systemie QTS, obsługę obliczeń GPU i funkcję GPU pass through. Wydajność serwera można zwiększyć także korzystając z kart QM2 zapewniających instalację dysków z interfejsem SSD M.2 (SATA lub NVMe). Natomiast pojemność tych urządzeń można rozbudować do aż 1 PB z wykorzystaniem modułów rozszerzających REXP (do ich podłączenia konieczny będzie adapter HBA SAS 12 Gb/s).

Dane zawsze zabezpieczone

Serwer TDS-16489U R2 może funkcjonować jako niezawodne i elastyczne rozwiązanie do tworzenia backupu i odtwarzania danych ze stacji roboczych, innych serwerów i usług chmurowych. Pomaga w tym narzędzie Hybrid Backup Sync. W jego nowej wersji (3.0) zwiększono wydajność przetwarzania kopii zapasowych przez dodanie obsługi stosowanego w chmurze Google algorytmu TCP BBR, umożliwienie prowadzenia deduplikacji danych na urządzeniu źródłowym oraz wprowadzenie wersjonowania kopii zapasowych.

Nieodzownym elementem zabezpieczeń danych na serwerach QNAP NAS są kopie migawkowe (snapshot) woluminów i jednostek LUN. Dzięki temu, że podczas tworzenia migawek dane przetwarzane są na poziomie bloków, a nie plików, możliwa jest skuteczna ich ochrona przed coraz powszechniejszym zagrożeniem ze strony ransomware’u. Model TDS-16489U R2 obsługuje maksymalnie 256 migawek na wolumin lub jednostkę LUN i maksymalnie 1024 migawki na serwer NAS. Duża wydajność i pojemność, zintegrowane funkcje wirtualizacji, obsługa migawek rejestrujących stan systemu w danej chwili sprawiają, że serwer TDS-16489U R2 stanowi także idealne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych.

Kolejnym elementem gwarantującym bezpieczeństwo danych na serwerach QNAP jest zaawansowana obsługa dysków SSD. Obejmuje ona także sprzęt klasy konsumenckiej, który charakteryzuje się niższą trwałością niż urządzenia dla przedsiębiorstw (komórki pamięci wytrzymują znacznie mniej cykli zapisu), ale też wielokrotnie niższą ceną. W systemie QTS możliwe jest programowe zdefiniowanie, jaka część przestrzeni na danym dysku powinna być traktowana jako zapasowa (od 1 do 60 proc.) i do wykorzystania w sytuacji, gdy inne jego bloki zostaną poddane nadmiernej eksploatacji i stracą trwałość.

Serwery QNAP mogą być stosowane również do zapewniania bezpieczeństwa fizycznego jako rejestratory danych w systemach monitoringu. Wbudowane oprogramowanie QNAP QVR Pro obsługuje ponad 5 tys. modeli kamer IP, w tym wszystkie dostępne obecnie na polskim rynku standardowe kamery z obiektywem typu rybie oko. Zainstalowana aplikacja zawiera licencję na osiem kanałów wideo, z możliwością obsługi maksymalnie 128 kanałów po dokupieniu licencji dodatkowych.

 

QES – profesjonalna deduplikacja i replikacja w serwerach NAS

W wybranych modelach serwerów QNAP do zastosowań biznesowych zamiast systemu QTS można zainstalować bazujące na jądrze systemu FreeBSD oprogramowanie QES gwarantujące większą wydajność biznesową oraz ciągłość pracy. Nie ma ono niektórych funkcji systemu QTS, jednak w środowisku, w którym korzyści zapewniane przez QES mają znaczenie, nie są one potrzebne.

Jedną z kluczowych zalet systemu operacyjnego QES jest zaimplementowany w nim system plików ZFS, stosowany w najwyższej klasy systemach pamięci masowych dla dużych przedsiębiorstw. Zapewnia on integralność danych i możliwość korzystania z takich funkcji jak: deduplikacja, kompresja danych oraz bardzo duża liczba kopii migawkowych. Gwarancja spójności danych jest zapewniana dzięki weryfikacji prowadzonej na całej ścieżce, jaką przechodzą: począwszy od karty sieciowej przez kontroler macierzy do samego dysku. W ten sposób zapobiega się przypadkowemu nadpisaniu danych, błędom parzystości DMA oraz błędom w sterownikach kart sieciowych.

System ZFS dzięki funkcji RAID Scrub chroni również przed tzw. cichym uszkodzeniem danych. Oprogramowanie to służy do weryfikacji sum kontrolnych bloków danych, a w przypadku wykrycia nieścisłości naprawia błąd, wykorzystując informacje zgromadzone w strukturze RAID. Skanowanie znajdujących się w macierzy dysków, objętych funkcją RAID Scrub, wykonywane jest bez przerwy. To odróżnia opisywane rozwiązanie od stosowanego w mniejszych serwerach QNAP systemu QTS, w przypadku którego to użytkownik podejmuje decyzję, kiedy proces ten ma być przeprowadzony.

W serwerach z systemem QES zapewniono szerokie możliwości zabezpieczania danych z wykorzystaniem backupu i replikacji. Tryb SnapSync Realtime Remote Protection zapewnia synchroniczną replikację w czasie rzeczywistym na urządzenie zapasowe i błyskawiczne przełączanie w przypadku awarii urządzenia podstawowego. Podczas replikacji kopiowane są bloki, a nie pliki, co gwarantuje znacznie szybszy przebieg tego procesu.

 

Dystrybutorami rozwiązań QNAP w Polsce są:

AB, ABC Data, EPA Systemy oraz Konsorcjum FEN.

Kontakt dla partnerów:

Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com