Przez 15 lat swojej działalności QNAP wielokrotnie udowodnił, że poważnie traktuje potrzeby średnich i dużych przedsiębiorstw w zakresie przechowywania danych. Dlatego producent regularnie wprowadza do oferty nowe modele biznesowych macierzy dyskowych, a także rozbudowuje system operacyjny QES wyposażony w system plików ZFS i funkcję deduplikacji.

Bardzo dobrym przykładem profesjonalnego podejścia do przechowywania i zabezpieczania danych jest wprowadzone do oferty w lutym br. urządzenie QNAP TDS-16489U R2. To dwuprocesorowy serwer NAS, który został zaprojektowany do pracy w środowiskach wymagających dużej wydajności obliczeniowej i łatwego skalowania pojemności pamięci masowej. Może być wykorzystywany jako serwer plików, wirtualizacji lub obsługi pulpitów wirtualnych, a także do strumieniowego przesyłania wideo, przechowywania nagrań monitoringu czy też jako wydajne rozwiązanie do tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych.

Unikalną cechą tego urządzenia jest to, że podczas wdrażania go do środowiska IT można wybrać jeden z dwóch systemów operacyjnych, według aktualnych potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa. Do dyspozycji jest system klasy korporacyjnej QES zapewniający wydajną i niezawodną obsługę pamięci masowej lub bogato wyposażony system QTS do obsługi pamięci masowej i różnorodnych serwerów aplikacyjnych.

Serwery TDS-16489U-R2 dostępne są w kilku podwersjach. Modele SE1 i SE2 wyposażono w dwa 8-rdzeniowe procesory Intel Xeon E5–2620 v4 2,1 GHz (z opcją przyspieszenia do 3 GHz) i odpowiednio 64 i 128 GB pamięci RAM DDR4. Natomiast urządzenia SF2 i SF3 zawierają dwa 10-rdzeniowe układy Intel Xeon E5–2630 v4 2,2 GHz (możliwość przyspieszenia do 3,1 GHz) i odpowiednio 128 oraz 256 GB pamięci RAM DDR4. Pamięć operacyjną serwerów można zwiększyć maksymalnie do 1 TB.