Urządzenia NAS były do niedawna postrzegane jako „skrzynki” do przechowywania danych. Jednak rosnące potrzeby w zakresie magazynowania plików, a także pojawienie się na rynku alternatywnych produktów sprawiły, że stosunkowo prosty sprzęt ewoluuje w kierunku zaawansowanych rozwiązań. Chyba najlepiej obrazują to innowacje dotyczące modeli przeznaczonych dla średnich i większych przedsiębiorstw. Stanowią odpowiedź na wyzwanie związane z tempem oraz ilością wytwarzanych danych.

Panaceum mają być urządzenia połączone w klastry i zarządzane przez wspólny system operacyjny. Ich wydajność oraz pojemność można skalować w dowolnym momencie zgodnie z wymaganiami użytkowników. Zdaniem analityków ma to być najszybciej rosnący segment systemów NAS, zwłaszcza że producenci będą się starali obrócić ekspansję dostawców usług chmurowych… na swoją korzyść. Wprawdzie na razie niewiele firm decyduje się na przeniesienie wszystkich zasobów cyfrowych do chmury publicznej, ale szybko rośnie popularność systemów hybrydowych. Dlatego jednym z najważniejszych trendów na rynku NAS jest przystosowywanie urządzeń do płynnej współpracy z chmurami Amazona i Google’a lub platformą Windows Azure. W tym celu zaprojektowano systemy umożliwiające obsługę plików w różnych środowiskach – lokalnym, hybrydowym oraz chmurze publicznej. Na tym nie kończą się innowacje, spośród których należy wymienić: zastosowanie pamięci flash, nowe mechanizmy zabezpieczenia danych bądź możliwość obsługi HFDS (Hadoop Distributed File System).

Agencje badawcze, choć dostrzegają trudności, z jakimi borykają się dostawcy serwerów NAS, patrzą na ten sektor rynku z optymizmem. Według MarketsandMarkets w 2023 r. jego wartość wyniesie 45,2 mld dol., a zatem aż o 30 mld dol. więcej niż w 2017 r. Najliczniejszą grupę klientów mają stanowić banki, instytucje finansowe oraz firmy ubezpieczeniowe. Wśród zgłaszających największy popyt na urządzenia znajdzie się też branża ITC, jak również placówki ochrony zdrowia, sklepy oraz segment mediów i rozrywki.

Systemy NAS stanowią istotny element IT w przedsiębiorstwach, ze względu na rosnącą ilość danych nieustrukturyzowanych. Statystyki wskazują, że dane płaskie średnio zajmują 80 proc. całej powierzchni dyskowej w firmach. To rezultat rosnącego udziału multimediów w procesach biznesowych oraz coraz większej liczby logów i dokumentów generowanych w ramach obsługi procesów sprzedaży przez platformy internetowe – mówi Radosław Piedziuk, Unstructured Data Solutions Sales Manager w Dell EMC.