Producent wprowadził do oferty sprzęt medyczny już w 2002 r. Były to monitory o wysokiej rozdzielczości z serii RadiForce, przeznaczone do diagnostyki i wyświetlania badań z różnych urządzeń medycznych. Blisko dekadę później EIZO zaprezentowało systemy zarządzania wideo z monitorami 4K. Z kolei w 2014 r. japońscy specjaliści opracowali system CuratOR – kompleksowe rozwiązanie do zarządzania plikami wideo na salach operacyjnych. Obecnie oferta firmy obejmuje szeroką gamę produktów i rozwiązań spełniających wymagania specyficznych środowisk medycznych. Co ważne, EIZO samodzielnie, od A do Z, projektuje i produkuje monitory odpowiadające wysokim standardom obowiązującym w diagnostyce i wyświetlaniu obrazów medycznych pod marką RadiForce.

Diagnostyka i badania

W medycynie różne urządzenia generują obrazy w różnych rozdzielczościach w trybie monochromatycznym lub w kolorze. Na przykład obrazy mammograficzne są wyświetlane w trybie monochromatycznym z rozdzielczością 1914 x 2294, podczas gdy obrazy z ultrasonografu wyświetlane są w kolorze w rozdzielczości 800 x 600. Dlatego EIZO oferuje szereg monitorów o różnych rozdzielczościach i zróżnicowanych opcjach wyświetlania, aby zoptymalizować prezentację obrazów pochodzących z różnych źródeł. Dzięki temu obrazy mammograficzne można oglądać w pełnym rozmiarze na monochromatycznym monitorze (w rozdzielczości 5 Mpix), podczas gdy inne modalności, takie jak USG – na monitorze kolorowym (2 Mpix).

W ostatnich latach wzrosła liczba obrazów oglądanych jednocześnie. Jak wspomniano, do wyświetlania wyników badań pochodzących z poszczególnych urządzeń stosowane były różne monitory, z innymi parametrami. Chcąc rozwiązać ten problem, EIZO opracowało linię bezramkowych ekranów panoramicznych o rozdzielczości 6 i 8 Mpix z serii Multi RadiForce. Umożliwiają one jednoczesne wyświetlanie i porównywanie obrazów kolorowych oraz monochromatycznych o różnych rozdzielczościach i w różnych układach. W skład tej serii wchodzi też multimodalny monitor odpowiedni do wyświetlania mammografii monochromatycznej.

Wraz z rozwojem cyfrowego obrazowania medycznego do diagnozowania pacjentów zaczęto wykorzystywać coraz więcej obrazów interpretowanych za pomocą komputera. W związku z tym radiologowie muszą obecnie analizować więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Aby ich odciążyć, EIZO opracowało funkcje Work-and-Flow, których zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie pracy diagnostycznej. Na przykład korzystając z narzędzia o nazwie Point-and-Focus, radiolog może zaznaczyć wybrane obszary obrazu za pomocą myszki i klawiatury, aby dokładnie je ze sobą porównać. Ocenę dodatkowo ułatwia opcja zmiany jasności i skali szarości dla konkretnych punktów na ekranie. Z kolei dzięki funkcji Switch-and-Go można obsługiwać dwa komputery jednocześnie za pomocą jednej myszki i klawiatury (kursor porusza się między ekranami). Pomaga to zwiększyć wydajność pracy i uzyskać wygodną, intuicyjną w obsłudze przestrzeń roboczą.

Leczenie i chirurgia

Nowoczesne sale operacyjne wyposażone są w różne urządzenia generujące obraz, zapewniające bezpieczne i skuteczne przeprowadzanie zabiegów operacyjnych. W obszarach takich jak radiologia interwencyjna, chirurgia hybrydowa, chirurgia endoskopowa itp., w zależności od zakresu operacji wymagane są różne obrazy.

Gromadzenie tych danych na salach operacyjnych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności zabiegów. Do obowiązków producentów takich jak EIZO należy więc zagwarantowanie optymalnego wyświetlania obrazów i informacji dotyczących każdego użytkownika w odpowiednim miejscu i czasie.

 

Do diagnostyki i badań EIZO ma w swojej ofercie następujące serie monitorów:

RadiForce Multi: monitory do wyświetlania obrazów z wielu modalności
    Seria zaprojektowana z myślą o wyświetlaniu zarówno monochromatycznych,
    jak i kolorowych obrazów jednocześnie. Te modele o wysokiej rozdzielczości mają
    8- lub 6-megapikselowe matryce.

RadiForce G&R: monitory diagnostyczne
    To seria monitorów diagnostycznych, w ramach której dostępne są modele 3- lub
    2-megapikselowe z matrycą kolorową i monochromatyczną. Mają certyfikat zgodności
    z normą kalibracji DICOM Part 14 i świetnie nadają się do wyświetlania badania RTG
    klatki piersiowej, jak również obrazów z CR, DR, MRI oraz CT.

RadiForce Mammo: monitory do obrazowania badań piersi
    Rodzina monitorów przeznaczonych do wyświetlania obrazu ze skriningu piersi.
    Dostępne są modele kolorowe i monochromatyczne z matrycą 8- i 5-megapikselową.
    Dzięki wysokiemu kontrastowi i jasności zapewniają optymalne warunki do przeglądania
    obrazów z tomosyntezy i mammografii.

RadiForce MX: kliniczne monitory poglądowe
    Monitory przeznaczone do oglądania badań pacjentów z rezonansu i tomografu
    w standardzie DICOM Part 14. Dostępne są modele kolorowe z różnymi rozdzielczościami,
    jak również z ekranem dotykowym.