Wszystkie projektory firmy Epson wyposażone są w autorską (zaadaptowaną entuzjastycznie także przez innych producentów) technologię 3LCD, która zapewnia istotną przewagę nad konkurencyjnymi urządzeniami. W tym rozwiązaniu system optyczny do wyświetlania obrazu wykorzystuje trzy oddzielne panele LCD, które odpowiadają trzem barwom składowym. W dużym skrócie: wiązki światła przechodzą przez osobne matryce dla danego koloru, a następnie są precyzyjnie scalane – w efekcie pozwala to na wyświetlanie obrazu z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów.

Alternatywna technologia DLP, niejako oszukując wzrok, wykorzystuje wirujące koło, które z dużą prędkością wyświetla następujące po sobie niezależne obrazy w różnych barwach. Może to skutkować zauważalnym migotaniem, efektem tęczy, a przede wszystkim obrazem widocznie ciemniejszym i rozmytymi kolorami. Tymczasem technologia 3LCD gwarantuje jednakowe natężenie światła białego i barwnego, pozwalając na wyświetlanie jasnego, realistycznego obrazu z nasyconymi barwami. To oznacza, że projekcja może się odbywać w nasłonecznionym pomieszczeniu bez konieczności jego zaciemniania. Dodatkowo światło odbite nie męczy wzroku przy dłuższym obcowaniu, co przekłada się na mniejsze zmęczenie i lepsze przyswajanie treści.

Edukacja stawia na projektory

Firma od lat prezentuje szeroką ofertę rozwiązań dla edukacji, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na wzrost zainteresowania wpłynął także rządowy program Aktywna Tablica, w ramach którego szkoły otrzymują fundusze na doposażanie klas w najnowocześniejsze urządzenia. W ramach tego projektu Epson stał się dostawcą nr 1 w Polsce w kategorii interaktywnych urządzeń krótkiego i ultrakrótkiego rzutu, zapewniając wyposażenie na potrzeby ponad ośmiu tysięcy klas.

Dzięki technologii 3LCD projektory japońskiej marki potrafią wyświetlać na ścianie jasny i duży obraz o przekątnej ponad 100 cali, który jest doskonale widoczny także z ostatnich ławek, a nie tylko z pierwszych rzędów. To istotna kwestia, gdyż badania wykazały, że przy zastosowaniu monitora 70-calowego aż 58 proc. uczestników lekcji nie będzie w stanie wygodnie odczytać wszystkich treści.

Flagowym urządzeniem w tej klasie sprzętu jest Epson EB-696Ui. Zapewnia obraz o rozdzielczości Full HD, który charakteryzuje się wysoką jasnością – 3800 lumenów – oraz dynamicznym kontrastem wynoszącym 16 000 : 1. Dodatkową zaletą, którą docenia się w codziennej pracy, są rozbudowane funkcje komunikacji bezprzewodowej pozwalające na błyskawiczne podłączanie dowolnych urządzeń (tablet, smartfon, laptop) i wyświetlanie z nich treści. Oznacza to także, że do efektywnej pracy niepotrzebny jest komputer.

Inne popularne projektory w placówkach edukacyjnych powielające zalety tego modelu to EB-530/535W i 680/685W oraz interaktywne EB-536Wi i EB-680Wi. Co ważne, zarówno dla klienta końcowego, jak i resellera, oferta dla edukacji objęta jest 5-letnią gwarancją na urządzenie oraz lampę — z kolei koszt jej wymiany szacowany jest na 300–350 zł (znacznie mniej niż u konkurencji). Integratorzy dodatkowo mogą także w korzystnej cenie zaoferować swoim klientom wizualizery firmy Epson jako uzupełnienie zestawu.