Dzięki zastosowaniu metody hyperscale przy projektowaniu sieci możliwe jest zapewnienie ich administratorom łatwego rozbudowywania – dodawania pojemności i zwiększania przepustowości. Firma Big Switch Networks ma w ofercie dwa rozwiązania działające zgodnie z koncepcją Software Defined Networking – Big Cloud Fabric zapewniające przełączanie i routing oraz Big Monitoring Fabric do monitorowania pracy infrastruktury sieciowej.

Architektura dla wielkiej chmury

Tradycyjna architektura IT w centrum danych oraz znajdującej się w nim sieci transportowej wykorzystuje protokół Spanning Tree (STP), złożone protokoły warstwy 3. (takie jak OSPF, IS-IS i BGP) oraz metodę podłączania wielu urządzeń do jednego portu (oversubscription) w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania przepustowości przełączników oraz ich portów. W takim modelu cały ruch jest routowany pomiędzy warstwami 2. i 3. w jednym punkcie – zwykle jest to router warstwy agregacji, który często staje się wąskim gardłem. Dodatkowo procesory przełączników mogą być nadmiernie obciążone przez transmisje z protokołem ARP, tabele routingu o dużym rozmiarze i wskutek wprowadzania zmian w topologii sieci. Tego typu architektura nie działa dobrze w przypadku, gdy konieczne jest zapewnienie wysokiej przepustowości pomiędzy serwerami w centrum danych, co jest typowe dla sieci bankowych, infrastruktury wysoko wydajnych komputerów i rozwiązań chmurowych.


W odpowiedzi na te wyzwania powstał projekt bazujący na dwuwarstwowej architekturze spine-and-leaf (kręgosłup i liść). Zapewnia ona optymalizację przepustowości pomiędzy portami przełączników przez stworzenie struktury składającej się z wielu przełączników spine, które łączą porty brzegowe umieszczone w przełącznikach typu leaf. Taka konstrukcja zapewnia opóźnienia o stałej wartości i minimalizuje liczbę połączeń między serwerami w różnych szafach. Architektura typu spine-and-leaf wykorzystywana jest w rozwiązaniu Big Cloud Fabric firmy Big Switch Networks. Modularne środowisko, które może być zainstalowane w przełącznikach HPE Altoline, łatwo można połączyć z siecią starszego typu za pomocą standardowego interfejsu warstwy 3.
Ten model architektury jest jak najbardziej odpowiedni do stworzenia niezależnego, nadającego się do replikacji środowiska, które łatwo jest skalować i uaktualniać bez zakłócania ruchu sieciowego. Aby zwiększyć liczbę portów brzegowych do łączenia się z serwerami, wystarczy po prostu dodać więcej przełączników typu leaf (zalecana przepustowość to 10 GbE), a żeby poprawić wydajność całej architektury, należy zwiększyć liczbę przełączników typu spine (40 GbE). Porty brzegowe 10 GbE mogą być agregowane z wykorzystaniem statycznych lub dynamicznych grup agregacji łącza (LAG) w celu zapewnienia jeszcze większej przepustowości wybranym serwerom.

 

Marek Generowicz
kierownik grupy LAN w Dziale Systemów Sieciowych, Veracomp

Oprogramowanie firmy Big Switch Networks jest dostępne w kanale partnerskim HPE, ale można je nabyć także bezpośrednio od nas, bo jesteśmy oficjalnym dystrybutorem tego producenta. Integracja rozwiązania z przełącznikami HPE jest zadaniem partnera, ale możemy mu w tym pomóc, szczególnie przy pierwszych realizowanych projektach. Do dyspozycji integratorów są nasi inżynierowie z certyfikatami od firm HPE i Big Switch Networks — mogą pomóc w rozmowach z klientami, przedstawić najważniejsze korzyści, jak też wspierać partnera przy późniejszej konfiguracji produktu. Zainteresowanie tego typu rozwiązaniami ostatnio znacznie rośnie, ponieważ zapewniają one dużą elastyczność. Administratorzy, który są biegli w Linuksie, stosunkowo niewielkim kosztem mogą dokonywać modyfikacji wielu funkcji przełączników, zapewniając tym samym optymalizację transmisji danych w sieci.