12 mld dol. z monitoringu wideo

Do 2023 r. w firmach będzie działało 348 mln kamer do monitoringu. Systemy te wygenerują przychody z usług o wartości 12 mld dol. – prognozuje ABI Re–search. Jednym z czynników wzrostu będzie przejście użytkowników z systemów analogowych na cyfrowe, wyposażone w funkcje analityczne.

W ocenie analityków sukces dostawców w dużej mierze zależy od zdolności do tworzenia specjalistycznych rozwiązań przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Takie usługi są kluczowe dla zwiększania rentowności, dlatego dostawcy koncentrują się na kompleksowych rozwiązaniach nadzoru, obejmujących wszystko: od komponentów przez urządzenia po analitykę i działanie w modelu Video Surveillance as a Service (VSaaS).

Jak tłumaczy ABI Research, VSaaS pojawił się na rynku, gdy marże spadały z powodu konkurencji chińskich marek, a producenci szukali nowych sposobów na zarobek.

Źródło: ABI Research

Nowy szczyt sprzedaży monitorów

Na październik przesunął się sezonowy szczyt zakupowy monitorów do PC w dystrybucji – wynika z ustaleń Contextu. W Polsce w ub.r. w tym okresie przychody ze sprzedaży tych wspomnianych urządzeń były o 6,6 proc. wyższe niż rok wcześniej, podczas gdy w listopadzie – o 3,8 proc. Październik okazał się lepszy dla dystrybutorów wyświetlaczy do PC w większości krajów Europy Zachodniej (+22 proc.). Po trzech dobrych kwartałach 2018 r. większe zakupy w IV kw. ub.r. generowały głównie monitory biznesowe i gamingowe. W listopadzie nastąpiło jednak spowolnienie, co wynikało ze sprzedaży tańszych wyświetlaczy biznesowych: ponad 20 proc. stanowiły modele low-end w cenie poniżej 100 euro (ok. 430 zł).

Obroty na modelach konsumenckich wzrosły o 6 proc. To mniej, niż oczekiwano, a bilans wyszedł na plus tylko dzięki monitorom dla graczy. Szczególne zainteresowanie wśród nich wzbudziły zakrzywione panele, których cena spadła przeciętnie o 17 proc., do 240 euro (ok. 1030 zł).

W sumie sprzedaż monitorów w zachodnioeuropejskiej dystrybucji wzrosła w październiku i listopadzie ub.r. o 16 proc. rok do roku.

Źródło: Context