Rośnie cena peceta

Krajowy segment PC składa się w 70 proc. z notebooków i w 30 proc. z desktopów. Rok 2018 zakończył się na tym rynku spadkiem o ponad 10 proc. w ujęciu ilościowym, ale kupowano coraz droższe modele, co przełożyło się na niewielki, 2-proc. spadek wartościowy (do 1,7 mld dol.). Cykl wymiany komputerów wydłuża się, więc trudno spodziewać się wzrostów. W przypadku laptopów coraz chętniej sięgano po modele ultra-slim, które mają już 30 proc. udziału w rynku.

Warto zwrócić uwagę na nieznaczny wzrost sprzedaży oprogramowania (o 0,9 proc., do kwoty 1,8 mld dol.), co stanowi efekt rosnącej popularności zakupu aplikacji w modelu usługowym. Lepiej niż w 2017 r. rozwijał się też rynek usług IT, którego wartość zwiększyła się o 4,4 proc. – do 3,7 mld dol. W dwucyfrowym tempie rośnie poza tym sprzedaż usług hostingu.

Co ważne, rynek chmury rozwija się 5-krotnie szybciej niż rynek usług. IDC szacuje, że jego wartość wyniosła w ub.r. 312 mln dol. (do 2022 r. ma przekroczyć 0,5 mld dol.). Na razie rzadko chmura jest wykorzystywana do przenoszenia dużych, krytycznych aplikacji biznesowych. Największą część rynku stanowi SaaS – ok. 60 proc. Pochodną rozwoju chmury jest wzrost o 12 proc. (do 132 mln zł) sprzedaży pamięci masowych.

Nieznacznie, bo o 2,5 proc., wzrosła sprzedaż rozwiązań sieciowych, przy czym wciąż niewiele projektów jest opartych na sieciach SDN.

Źródło:  IDC