Nadchodzą zombie z Windows 7

Aż 22 proc. firm IT spodziewa się, że pozostanie przy Windows 7 po zakończeniu wsparcia dla systemu w styczniu 2020 r. To może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Na razie jedynie 14 proc. przedsiębiorstw przeszło w 100 proc. na Windows 10, ale ponad jedna trzecia (34 proc.) zmigrowała mniej niż połowę swoich urządzeń – wynika z danych Adaptiva. Przy czym aż 27 proc. uważa, że przejście na Windows 10 zajmie im ponad rok.

Brak szybkiego postępu wynika z wielu czynników, w tym z czasu migracji, szczupłego personelu IT i kosztów. Adaptiva przewiduje więc, że firmy będą poszukiwać sposobów na przyspieszenie zmiany systemu.

Głównym czynnikiem skłaniającym przedsiębiorstwa do wdrożenia Windows 10 jest jego ciągłe wsparcie ze strony Microsoftu (89 proc.). W następnej kolejności wskazano na bezpieczeństwo (72 proc.) – w tym kontekście zwłaszcza aktualizacja BitLockera (szyfrowanie danych) oraz narzędzia ochrony tożsamości i dostępu przekonują ankietowanych do „Dziesiątki”. Dużo mniejsze znaczenie mają uniwersalne aplikacje (21 proc.). Słabnie też zainteresowanie funkcjami takimi jak interfejs dotykowy (11 proc.) i Cortana (3 proc.).

W badaniu opublikowanym w maju br. wzięło udział ponad 450 specjalistów IT z różnych branż, głównie administratorów systemów i menedżerów IT. Dwie trzecie reprezentowało duże firmy z co najmniej 1 tys. urządzeń.

Źródło:  Adaptiva 2019 Windows 10 Enterprise Impact Survey

Rynek systemów chłodzących nadal gorący

Przychody na rynku systemów chłodzących centra danych będą rosły o blisko 15 proc. co roku. Globalnie do 2021 r. mają sięgnąć 14,3 mld dol. Dane obejmują urządzenia i usługi. Prognoza zakłada, że zapotrzebowanie na coraz większą wydajność w data center będzie wymagać wdrożeń systemów chłodzących, zwłaszcza efektywnych kosztowo i przyjaznych środowisku. Najszybciej powinien rosnąć popyt na rozwiązania do chłodzenia cieczą, co dotyczy szczególnie ośrodków o dużej wydajności, w których działa wiele urządzeń. Jednak w ujęciu wartościowym największe wpływy przyniosą usługi utrzymania i serwisu. Centra danych, także firmowe, będą potrzebować asysty zewnętrznych partnerów w tym zakresie.

Źródło:  MarketsandMarkets