Rosną tytani kanału sprzedaży

Największe firmy w kanale sprzedaży nie narzekają na brak popytu w br. – wynika z raportu Canalys EMEA Channel Titans Performance. W czołówce pod względem wzrostu przychodów znaleźli się resellerzy (+15,6 proc. w I kw. br.), natomiast wskaźnik dla integratorów okazał się 4-krotnie niższy (+3,6 proc.). Tylko 7 proc. ankietowanych firm IT, jak również dostawców usług telekomunikacyjnych i dystrybutorów w krajach EMEA odnotowało spadek sprzedaży w I kw. br. Dla 12 proc. z nich bilans był podobny jak rok wcześniej. W sumie blisko 80 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało wzrost.

Wśród najważniejszych czynników odpowiadających za większą sprzedaż resellerów w bieżącym roku wskazano serwery, pamięci masowe, sieciówkę i smartfony. Rośnie też popyt na produkty do backupu i disaster recovery. Integratorzy wyspecjalizowani w rozwiązaniach infrastrukturalnych czerpią profity z zapotrzebowania klientów na zarządzanie danymi. Jednocześnie starają się poszerzać swoje kompetencje w zakresie konsultingu, obejmujące specyficzne rozwiązania branżowe.

Problem ze znalezieniem specjalistów od bezpieczeństwa cyfrowego sprawia, że firmy IT „desperacko”, jak to określa Canalys, inwestują w zwiększanie umiejętności zarządzania operacyjnego i wsparcia administratorów. Analitycy podkreślają również, że najwięksi integratorzy szukają możliwości wzrostu w segmencie bezpieczeństwa i Big Data. Stwierdzono też zainteresowanie integratorów platformą Google Cloud, w celu zapewnienia większego wyboru usług chmurowych.

Równolegle z tymi zjawiskami trwa konsolidacja rynku. W I kw. br. odnotowano sporo fuzji i przejęć w gronie resellerów i integratorów, co jest efektem dążenia największych firm IT do ekspansji geograficznej, a także ich prób zwiększania skali biznesu i jego zróżnicowania. Regionalni gracze zmagają się przy tym z globalnymi konkurentami, ale ich przewagą jest bliskość klientów i ścisłe relacje z nimi. Według analityków, choć biznes resellerski i integratorski ulega dynamicznym zmianom, wciąż niewielką część ich obrotów (zwykle do 10 proc.) stanowią usługi.

Źródło: Canalys, raport „EMEA Channel Titans Performance”
Do tego jest wykres