Więcej chmury w polskich firmach

W 2019 r. z płatnych usług chmury obliczeniowej korzysta 17,5 proc. polskich przedsiębiorstw – wynika z danych GUS. To spory wzrost, bo w 2018 r. ten odsetek wynosił 11,5 proc. Wciąż największą popularnością cieszy się poczta elektroniczna i programy biurowe. Tymczasem usługi infrastrukturalne nadal kontraktuje niewiele firm. Jednak, co istotne, w każdym modelu korzystania z chmury odsetek przedsiębiorstw jest obecnie wyraźnie wyższy niż przed rokiem

 

Producenci PC zwiększyli marże

Światowa sprzedaż komputerów w III kw. br. była wyższa o 1,1 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 68 mln szt. – ustalił Gartner. Głównym czynnikiem zwiększającym popyt był cykl wymiany starszych urządzeń na modele z Windows 10.

Z kolei według IDC wzrost dostaw PC na świecie w III kw. br. wyniósł 3 proc. rok do roku (70,4 mln sztuk). Zdaniem analityków mieliśmy do czynienia z zamawianiem sprzętu na zapas w związku z zapowiedzią podniesienia amerykańskich ceł na elektronikę z Chin (mają wejść w życie 15 grudnia 2019 r.). IDC uważa, że popyt w sektorze komercyjnym, związany z wymianą urządzeń, powinien jeszcze wzrosnąć wraz z bliskim końcem wsparcia Windows 7 (styczeń 2020 r.). Pozwoliłoby to rozładować zapasy sprzętu w ciągu kilku kwartałów.

Najwięksi producenci komputerów zwiększyli marże dzięki spadkom cen komponentów w ostatnich kwartałach, głównie pamięci RAM i SSD – twierdzą analitycy Gartnera, choć nie podają konkretnych liczb. Rosnące zyski wzmocniły pozycję trzech największych dostawców – Lenovo, HP i Della. Przykładowo w II kw. 2019 r. marża zysku przed opodatkowaniem w grupie PCSD Lenovo, w której komputery generują większość sprzedaży, wyniosła 5,4 proc. (4,9 proc. w II kw. 2018).