Utrzymanie infrastruktury problemem numer jeden

Dbanie o to, by infrastruktura IT się nie zestarzała, będzie największym wyzwaniem europejskich firm w obszarze IT w 2020 r. – wynika z raportu Spiceworks. Niektóre znane już w poprzednich latach problemy staną się jeszcze większe. Należy do nich przestrzeganie praktyk bezpieczeństwa i zarządzanie infrastrukturą łączącą instalacje on-premises i chmurę. Ponadto przedsiębiorcy wciąż martwią się dostosowaniem do RODO.

Sygnalizowane potrzeby różnią się w zależności od wielkości firmy. Mniejsze podmioty potrzebują więcej wsparcia w zabezpieczaniu infrastruktury i disaster recovery. Duże firmy, które z reguły szybciej sięgają po nowości, oczekują kompetencji we wdrażaniu innowacji w istniejącym środowisku IT. Jednak adaptacja nowych rozwiązań okazuje się dużo mniejszym wyzwaniem (20 proc. wskazań) niż bieżące utrzymanie infrastruktury.

Źródło: Spiceworks, raport „The 2020 State of IT”

 
Koniec załamania na rynku kart graficznych

Dostawy kart graficznych na światowy rynek w III kw. 2019 r. wzrosły o 42,2 proc. wobec II kw. 2019 r., czyli z 7 mln do 10,5 mln szt. – ustalili analitycy Jon Peddie Research. Co więcej, w III kw. br. w ujęciu wartościowym rynek zwiększył się o 42 proc. w porównaniu z II kw. br., co oznacza sume obrotu 2,8 mld dol. Trzeci kwartał jest tradycyjnie lepszy od drugiego, ale w tym roku poprawa jest wyjątkowo duża – przeciętnie sprzedaż kart graficznych zwiększa się o 14,9 proc. (to średnia z 10 lat). W porównaniu rok do roku w III kw. br. dostawy kart graficznych były wyższe o 6,2 proc. Według Nvidii, która jest głównym dostawcą GPU, zapasy kart w kanale sprzedaży osiągnęły zdrowy poziom. Wcześniej popyt załamał się po tym, jak spadła popularność „kopania” kryptowalut, do czego wykorzystywano GPU o dużej mocy. W III kw. br. udział produktów z układami Nvidii zwiększył się do 73 proc. (w II kw. br. – 68 proc.). Drugim dostawcą GPU jest AMD. Mimo poprawy wynik jest daleki od szczytu w 1999 r., gdy światowy rynek wchłonął 114 mln kart graficznych.

Źródło: Jon Peddie Research