COVID-19 pcha firmy do chmury

Ponad połowa (59 proc.) specjalistów IT deklaruje, że wykorzystanie chmury w ich przedsiębiostwach będzie wyższe niż było to zaplanowane na początku roku. Powodem jest pandemia, praca zdalna i większa cyfryzacja biznesów. Zwłaszcza duże firmy zamierzają przejść do chmury w znacznie większej skali, niż wskazywały na to pierwotne założenia. Jak zauważają analitycy z Flexery, przedsiębiorcy już przekraczają budżety na ten cel. Podczas migracji, oprócz zarządzania kosztami i administrowania, będą musieli skupić się na optymalizacji obciążeń, aby zapewnić oczekiwaną wydajność operacyjną. Oczekuje się, że ponad 50 proc. obciążeń i danych przedsiębiorstw znajdzie się w chmurze publicznej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Na migracji do chmury zamierza skoncentrować się aż 61 proc. firm, które wzięły udział w badaniu Flexery. Z kolei 73 proc. planuje optymalizację kosztów chmury, co już czwarty rok z rzędu stanowi kluczową kwestię dla badanych przedsiębiorstw. Znaczna większość (93 proc.) firm ma strategię bazującą na wielu chmurach, zaś 87 proc. – na chmurze hybrydowej. Respondenci używają średnio 2,2 chmur publicznych i 2,2 prywatnych.

Retail najbardziej ucierpiał

Wydatki na IT w Polsce w 2020 r. zmniejszą się o 3,5 proc. wobec 2019 r. – wynika z prognozy IDC z kwietnia br. Przewidywany dołek w naszym kraju będzie nieco mniejszy niż w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej (-6,9 proc., jeśli chodzi o rynek ICT).

Kolejne lata powinny jednak przynieść niewielką poprawę. Do 2023 r. średnia roczna stopa wzrostu w krajach CEE ma wynieść 1,4 proc. Nieco łagodniejsze skutki COVID-19 powinny wystąpić na rynku czeskim (-2,8 proc. w 2020 r.) i węgierskim (0 proc.). Oczekuje się, że w Polsce z powodu pandemii najbardziej polecą w dół wydatki na ICT w handlu detalicznym i hurtowym, ze względu na długi czas ograniczeń dla retailu. Z kolei sektor finansowy nieznacznie zwiększy swój udział w krajowych nakładach na IT, co jest związane głównie z koniecznością zapewnienia obsługi klientom online, a personelowi – pracy zdalnej. W Polsce najbardziej prawdopodobny scenariusz na 2020 r. zakłada ponad 5-proc. spadek wydatków na komputery i tablety, ok. 10-proc. na smartfony, a na serwery i macierze – ponad 2 proc. W segmencie oprogramowania przewidywany jest dołek w skali 2,5 proc., a usług – 4,5 proc.

 

Sprzęt w odwrocie

Dostawy tzw. urządzeń klienckich na światowy rynek (komputerów, tabletów, telefonów) zmniejszą się w sumie o 13,6 proc. w 2020 r. – przewiduje Gartner. Analitycy twierdzą przy tym, że mogłoby być jeszcze gorzej, gdyby zamknięcie firm i szkół nie wymusiło zakupów sprzętu do domów. Rozkręciło to zwłaszcza sprzedaż notebooków, chromebooków i tabletów. Tym niemniej w całym roku dostawy komputerów mają skurczyć się o 10,5 proc. Rynek przenośnych PC też będzie na minusie, choć nieco mniejszym. Przewiduje się, że 48 proc. pracowników przejdzie na pracę zdalną (30 proc. przed pandemią). Spowoduje to konieczność wyposażenia ich w notebooki, tablety lub chromebooki przez firmowe działy IT. Ten trend jeszcze przez dłuższy czas będzie generował zapotrzebowanie na urządzenia przenośne. Z prognozy Gartnera wynika, że w latach 2021–2022 przedsiębiorstwa będą wymieniać desktopy na mobilny sprzęt. Z kolei w przypadku telefonów wydłuży się ich cykl życia – przeciętnie do 2,7 roku. Konsumenci zacisną pasa i nie będą skorzy do zakupów – twierdzą analitycy. W efekcie, ich zdaniem, sprzedaż smartfonów w bieżącym roku spadnie o 13,7 proc. Przy czym powolny rozwój 5G nie zahamuje przewidywanych spadków, a udział smartfonów 5G w rynku ma sięgnąć w 2020 r. 11 proc.

Komputery Microsoftu najbardziej niezawodne

Według tegorocznych danych Rescuecom komputery Microsoftu są najmniej podatne na awarie. Amerykański serwis porównuje w nim liczbę zgłoszeń dotyczących sprzętu danej marki z jej udziałem w rynku. Im mniej napraw w odniesieniu do liczby sprzedanych urządzeń, tym wyższa pozycja w zestawieniu. Jak twierdzi serwis, pomimo utrzymujących się problemów z systemem Windows, Microsoft produkuje sprzęt o dobrej wydajności i niezawodności. W ubiegłorocznym zestawieniu po raz pierwszy osiągnął pozycję nr 1. Tak jak w ub.r. stosunkowo niewiele problemów sprawia sprzęt Lenovo, a jednocześnie poprawił się wynik Apple’a, który wyprzedził Samsunga (w ub.r. na pozycji trzeciej). HP i Dell od jakiegoś czasu plasują się w drugiej części rankingu niezawodności. Według danych Rescuecom ostatnio jednak rzadziej trzeba naprawiać komputery HP, które w ub.r. było na siódmej pozycji. Częściej niż w ub.r. psują się natomiast laptopy Asus – wynika ze statystyki serwisu. W zeszłym roku tajwański producent wyprzedzał Della i HP. Obecnie znalazł się w końcówce zestawienia, wraz z Acerem, który poprzednio również pod względem niezawodności komputerów był ostatni. Zdaniem serwisu niezawodność PC w czasach zarazy jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, ze względu na liczbę użytkowników pracujących i uczących się w domu.

Ranking niezawodności komputerów w 2020 r.

Marka Udział w amerykańskim rynku PC Udział w liczbie napraw w Rescuecom Punktacja Poziom niezawodności
1. Microsoft 4,60% 1,19% 387 A+
2. Lenovo 14,90% 7,76% 192 A-
3. Apple 13,60% 7,29% 186 B+
4. Samsung 1,70% 1,80% 95 C
5. HP 31,20% 33,80% 92 C
6. Dell 26,80% 29,40% 91 C
7. Asus 3,70% 4,80% 77 D
8. Acer 3,50% 5,41% 65 D
Źródło: Rescuecom, czerwiec 2020

Rynek routerów i switchy najniżej od siedmiu lat

W I kw. 2020 r. przychody ze sprzedaży routerów i przełączników Ethernet spadły o 14 proc. w porównaniu z I kw. 2019 r. Wobec IV kw. 2019 r. zjazd był również wyjątkowo ostry (-23 proc.). Wartość obrotów (9,1 mld dol.) okazała się najniższa od I kw. 2013 r. Na rynku, który zwykle charakteryzuje się stabilnością i przewidywalnością, namieszał koronawirus. Przy czym spadek był związany bardziej z problemami z łańcuchem dostaw niż z popytem. Analitycy spodziewają się, że kłopoty z dostawami zostaną szybko rozwiązane, za to niektórym klientom zabraknie chęci do zakupów. Zapotrzebowanie na routery i przełączniki pozostanie silne wśród dostawców usług, ponieważ ruch sieciowy stale rośnie. Natomiast w przedsiębiorstwach będzie różnie, w zależności od branży. Niektórym sektorom powrót do normalności zajmie kilka miesięcy. Przychody z routerów korporacyjnych spadły w I kw. br. o 15 proc. rok do roku, a z modeli dla dostawców usług – o 19 proc. Największy udział w rynku miały przełączniki (62 proc.). Warto ponadto zauważyć, że wzrosła sprzedaż urządzeń 25 GbE i 100 GbE.