System operacyjny QES 2.0 należy do nowej rodziny oprogramowania QES, bazującego na środowisku FreeBSD 11.0 (w poprzedniej wersji było to FreeBSD 9.1). Zaimplementowano w nim system plików ZFS, stosowany w najwyższej klasy systemach pamięci masowych dla dużych przedsiębiorstw. Zapewnia on możliwość korzystania z takich funkcji jak: deduplikacja, kompresja danych czy bardzo duża liczba kopii migawkowych.

W QES 2.0 zdecydowanie poprawiono wydajność podczas przesyłania danych przez interfejs iSCSI. Przy wykorzystaniu jednego portu 10 GbE zapewniono wzrost prędkości transferu o 38 proc. przy zapisie i 56 proc. przy odczycie, z kolei przy wykorzystaniu 4 portów 10 GbE – o 12 proc. przy zapisie i 14 proc. przy odczycie.

Dane bez błędów

Jedną z kluczowych zalet systemu operacyjnego QES i zastosowanego w nim systemu plików ZFS jest dbałość o integralność danych. Służy do tego chociażby ich weryfikacja prowadzona na całej ścieżce, jaką przechodzą: począwszy od karty sieciowej przez kontroler macierzy do samego dysku. W ten sposób można zapobiec przypadkowemu nadpisaniu danych, błędom parzystości DMA oraz błędom w sterownikach kart sieciowych.

System ZFS chroni przed tzw. cichym uszkodzeniem danych dzięki funkcji RAID Scrub. Służy do weryfikacji sum kontrolnych bloków danych, a w przypadku wykrycia nieścisłości naprawia błąd, korzystając z informacji zgromadzonych w strukturze RAID. Skanowanie wykonywane jest bez przerwy, co odróżnia opisywane rozwiązanie od stosowanego w mniejszych serwerach QNAP systemu QTS, w przypadku którego to użytkownik podejmuje decyzję, kiedy ma być ono przeprowadzone.

Gwarantowany dostęp do informacji

W serwerach QNAP z zainstalowanym systemem QES 2.0 zapewniono szerokie możliwości zabezpieczania danych z wykorzystaniem backupu i replikacji. Istnieje opcja tradycyjnego wykonywania kopii zapasowej, na zewnętrzne nośniki lub do chmury, jak też zabezpieczania danych za pomocą kopii migawkowej (snapshot), co stanowi udokumentowany, najlepszy sposób ochrony przed ransomware’em.

W systemie QES 2.0 wprowadzono też tryb SnapSync Realtime Remote Protection, w którym zapewniana jest synchroniczna replikacja w czasie rzeczywistym na urządzenie zapasowe i błyskawiczne przełączanie w przypadku awarii urządzenia podstawowego. Podczas procesu replikacji kopiowane są bloki, a nie pliki, co gwarantuje znacznie szybszy jego przebieg. Wydajne karty sieciowe zainstalowane w serwerach QNAP zapewniają bardzo małe opóźnienia sieciowe oraz to, że urządzenie zapasowe będzie działało z taką samą wydajnością jak podstawowe. Dzięki temu w tak zbudowanym środowisku bez problemu można przechowywać bazy danych, jak również aplikacje wymagające dużej wydajności pamięci masowych, a także wirtualne maszyny.

 

QES 2.0 – gdzie i jak?

System QES 2.0 jest już instalowany w dwóch rodzinach produktów firmyQNAP: TES-x85U oraz ES1640dc v2. W urządzeniach TES-x85U może być stosowany zamiennie z QTS, który ma więcej funkcji, ale nie gwarantuje tak dużej wydajności biznesowej i ciągłości pracy jak QES. Na III kw. br. zapowiedziana została kolejna wersja (2.1) systemu QES, która zapewni jeszcze większą efektywność serwerów wyposażonych wyłącznie w dyski SSD.

Dystrybutorami rozwiązań QNAP w Polsce są: ABC Data, Action, EPA Systemy oraz Konsorcjum FEN. Dla partnerów, którzy chcą sprzedawać rozwiązania bazujące na systemie QES, producent przygotował osobną ścieżkę certyfikacyjną. Możliwe jest uzyskanie certyfikatu na trzech poziomach: QES Associate (poziom zielony, szkolenie z koncepcji produktu dla działu sprzedaży), QES Specialist (poziom srebrny, szkolenie z podstaw obsługi systemu) oraz QES Professional (poziom złoty, szkolenie dla inżynierów z rozwiązywania problemów).

Wszyscy certyfikowani partnerzy zyskują priorytetowy dostęp do zasobów szkoleniowych oraz sprzętu testowego. Jeżeli prowadzony przez nich projekt zostanie zgłoszony firmie QNAP, otrzymają też dodatkowe 18 proc. rabatu od ceny u dystrybutora.

 

Kontakt dla partnerów:

Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, gbielawski@qnap.com