Filarem oferty przełączników sieciowych firmy QNAP jest rodzina QSW. Model QSW-308S wyposażono w trzy porty 10 GbE SFP+ oraz osiem portów gigabitowych RJ-45. Dzięki zastosowaniu interfejsu SFP+ administratorzy sieci mogą używać kabli światłowodowych i miedzianych, a używając modułu 10G-SFP-T także podłączać urządzenia w standardzie 10GBASE-T/NBASE-T z wykorzystaniem kabli z wtyczką RJ-45 kategorii 5, 5e lub 6. Całkowita przepustowość przełącznika QSW-308S wynosi 76 Gb/s, co daje możliwość wykorzystania pełnego potencjału każdego portu. Model ten nie zawiera wentylatora (chłodzenie odbywa się poprzez specjalnie zaprojektowane wywietrzniki), przez co zapewnione jest ciche działanie urządzenia.

Odmianą urządzenia jest przełącznik QSW-308–1C. Wyróżnia go obecność portu combo składającego się z dwóch gniazd – 10 GbE SFP+ i RJ-45 (w danym momencie można korzystać tylko z jednego z nich).

Bardziej zaawansowany jest model QSW-804–4C – niezarządzalny przełącznik 10 GbE, wyposażony w osiem portów SFP+, w tym cztery typu combo z portem RJ-45. Całkowita przepustowość urządzenia to 160 Gb/s, a dzięki zgodności ze standardem IEEE 802.3az (Energy Efficient Ethernet) możliwe jest zredukowanie zużycia energii bez pogarszania jego wydajności i funkcjonalności.

Największy, 12-portowy niezarządzalny przełącznik 10 GbE w ofercie QNAP, to model QSW-1208–8C. Zapewnia on, wśród 12 portów SFP+, osiem typu combo. Także to urządzenie jest zgodne ze standardem IEEE 802.3az, a jego całkowita przepustowość wynosi 240 Gb/s.

W modelu QSW-308-1C dostępny jest jeden port typu combo oraz specjalny system wentylacji.

 

 

Guardian: przełącznik do wszystkiego

Urządzenie QNAP QGD-1600P, należące do nowej rodziny Guardian, wyposażone jest w cztery porty zapewniające zasilanie o mocy 60 W (standard IEEE 802.3bt PoE++) oraz 12 portów o mocy 30 W (IEEE 802.3 at PoE+), w tym dwa typu combo, umożliwiające instalację wkładki SFP (mini-GBIC) do komunikacji za pomocą kabla miedzianego lub światłowodowego. Łączna moc podłączonych urządzeń może osiągnąć maksymalnie 370 W, dzięki czemu rozwiązanie to dobrze sprawdza się przy obsłudze urządzeń o wysokim poborze mocy, np. kamer IP, bezprzewodowych punktów dostępowych, telefonów IP, lamp LED i wyświetlaczy digital signage.

W przełączniku zastosowano dwa czterordzeniowe procesory Intel Celeron J4115 o taktowaniu 1,8 GHz (2,5 GHz w trybie burst) oraz pamięć RAM DDR4 o pojemności – w zależności od modelu – 4 lub 8 GB. W urządzeniu można zainstalować dwa 2,5-calowe dyski z interfejsem SATA 6 Gb/s (HDD i SSD). Producent zadbał też o dwa gniazda PCIe Gen2, które zapewniają instalację kart sieciowych 10 GbE, dwuportowych kart QM2 (M.2 SSD/10 GbE), kart USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) albo bezprzewodowych kart sieciowych.

        Urządzenie QGD-1600P może pełnić dodatkowo funkcję serwera NAS i stacji wirtualizacyjnej.

O uniwersalności modelu QGD-1600P świadczy zainstalowane w nim oprogramowanie. Wyposażony został w dwa współpracujące ze sobą, uruchomione równolegle systemy operacyjne. QNAP Switch System (QSS) gwarantuje poprawną pracę urządzenia, jeśli chodzi o jego podstawowe funkcje, czyli przełączanie sieciowe i zasilanie podłączonego sprzetu. Natomiast QNAP Turbo NAS Operating System (QTS), stosowany również w serwerach NAS tego producenta, umożliwia instalację i uruchomienie wielu dodatkowych aplikacji, w tym środowiska wirtualizacyjnego Virtualization Station.

Autoryzowanymi dystrybutorami serwerów plików QNAP w Polsce są: AB, Also, EPA Systemy i Konsorcjum FEN. 

Dodatkowe informacje: 
Grzegorz Bielawski, Country Manager, QNAP, 
gbielawski@qnap.com