W minionych latach rolę resellerów przejmowały sieci handlowe, w których klienci indywidualni i, niestety, również przedsiębiorcy kupują sprzęt IT. Wynika to często z niższych cen w marketach niż u dystrybutorów, którzy przez długi czas byli dla resellerów naturalnym źródłem dostaw towarów do odsprzedaży klientowi końcowemu. Sprzedawanie przez dystrybutorów produktów IT retailerom, a co gorsza – nawet klientom końcowym, skutecznie eliminuje nas z rynku i wymusza przekształcanie się w firmy usługowe i instalatorskie. Jednocześnie także usługodawcy zmieniają swój sposób działania. Przykładowo serwisy komputerowe w małych miasteczkach, ze względu na wysokie koszty pracy najemnej, funkcjonują wyłącznie jako przedsiębiorstwa jednoosobowe. Często, żeby oszczędzić na czynszu za lokal, pracują w biurze u klienta lub we własnym mieszkaniu.

Również Avis przeszedł w minionych latach istotną transformację. Z firmy stricte komputerowej, składającej i serwisującej komputery, poprzez sprzedawcę gotowych rozwiązań IT aż do przedsiębiorstwa teleinformatycznego i integratorskiego, wdrażającego złożone systemy, jak też budującego instalacje teleinformatyczne i teletechniczne. Rola naszego sklepu jest obecnie bardzo niewielka. Pracujemy głównie w terenie, a usługi serwisowe świadczymy wyłącznie na potrzeby realizowanych kontraktów, nie poświęcając w tym zakresie czasu klientom indywidualnym ani małym przedsiębiorcom. Ich obsługę przejęły lokalne serwisy lub opuszczający nas pracownicy, którzy nie potrafili odnaleźć się w tak diametralnie zmienionej firmie.

Rozczarowanie RODO

Początek ubiegłego roku to był okres realizacji zleceń, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy. Głównie była to budowa szeregu sieci i związane z tym wdrożenia. Równolegle, z wyprzedzeniem, przygotowywaliśmy zarówno siebie, jak i naszych klientów na wejście w życie przepisów RODO. Liczyliśmy na zamówienia z zakresu bezpieczeństwa i ochrony danych. Niestety, życie nie spełniło tych oczekiwań. Klienci całkowicie zignorowali nasze zalecenia i sugestie, ograniczając się do działań niezbędnych dla spełnienia wymogów dyrektywy. Dokonaliśmy tylko jednego wdrożenia i to tylko dlatego, że system informatyczny klienta został zaatakowany przez hakerów, co wymusiło szybką i skuteczną reakcję.

Od początku roku przygotowywaliśmy się też do budowy sieci światłowodowej w naszym mieście, Biskupcu, z realizacją w maju i podpięciem pierwszych budynków wielorodzinnych w czerwcu. Dzięki temu możemy świadczyć usługę dostępu do internetu i Telewizji Światłowodowej EVIO na odpowiednim poziomie. Prace te kontynuujemy wspólnie z naszym bardzo doświadczonym partnerem – firmą Macrosat z Barczewa.