I rzeczywiście, 2019 był rokiem kontynuacji i kolejnym z rekordowym wynikiem finansowym. Ale zacznijmy od początku, czyli od stycznia, kiedy to kończyliśmy zadania rozpoczęte w grudniu 2018 r. Takie jak budowa i integracja systemów na wieży ciśnień w Rynie czy budowa i integracja sieci w Zespole Szkół w Biskupcu. Ta druga inwestycja była dla mnie szczególnie ważna. Zastosowanie do budowy szkieletu sieci światłowodów umożliwiło zmniejszenie zużycia kabla miedzianego o kilkanaście kilometrów i tym samym zmieszczenie się w zadanym budżecie. A jednocześnie projekt ten, mojego autorstwa, umożliwił nam stworzenie sieci należących do najnowocześniejszych w polskich szkołach. Charakteryzują ją wysoka wydajność i nieograniczone możliwości rozbudowy o kolejne punkty końcowe lub usługi. Należy do nich transmisja danych, monitoring IP, systemy sterowania i Internet rzeczy. Myślę, że takie rozwiązanie należałoby traktować jako wzorcowe w budynkach publicznych. W kolejnych instalacjach, na których kształt będziemy mieli istotny wpływ, wykorzystamy doświadczenia zdobyte przy budowie i integracji sieci w Biskupcu.

Kolejne ciekawe zadanie, którego się podjęliśmy (tym razem jako podwykonawca), to budowa i integracja sieci oraz systemów teletechnicznych. Wśród nich można wymienić telewizję satelitarną, monitoring IP, system sygnalizacji włamań i napadu (SSWiN), a także systemy telekomunikacyjne. Warto też wspomnieć budowę okablowania dla potrzeb nagłośnienia i oświetlenia scenicznego DSO oraz kina w przebudowanym budynku Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu. To obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, bardzo innowacyjny i funkcjonalny. Udział w jego gruntownej przebudowie napełnia mnie ogromną dumą i satysfakcją z dobrze wykonanej pracy.

Gaszenie pożaru

W kolejnych miesiącach 2019 r. wykonywaliśmy różne zlecenia integracyjne, jak budowa sieci w szpitalu i ośrodku zdrowia w Reszlu oraz kilka pomniejszych projektów. Kontynuowaliśmy też prace przy budowie sieci światłowodowej na budowie fabryki Egger w Biskupcu. Jako elektronik z zawodu, a przede wszystkim z pasji, uwielbiam wyzwania. A Egger to docenia i wykorzystuje naszą wiedzę, umiejętności i doświadczenie do realizacji innych ciekawych projektów. Jednym z nich jest budowa systemu reagowania na zagrożenie pożarowe magazynu trocin, które mogą ulec samozapłonowi. Zlecone zadanie miało zapobiegać przenoszeniu przez dźwig zarzewia pożaru z magazynu trocin na taśmociąg i w rezultacie na halę produkcji płyt wiórowych.

Do realizacji projektu zaproponowaliśmy użycie świetnych kamer termowizyjnych Axis. Ścisła współpraca z kolegami z polskiego oddziału producenta dała zdumiewający efekt. Czas reakcji na ogień wynosi do trzech sekund, i to bez fałszywych alarmów, a przy tym system reagowania zapewnia pełne automatyczne zaparkowanie dźwigu i wywołanie wszystkich działań przewidzianych dla tego typu zdarzeń. Myślę, że stworzone przez nas rozwiązanie może być z powodzeniem zastosowane wszędzie tam, gdzie jest potrzebna natychmiastowa reakcja na zagrożenie. A w konsekwencji ochrona ludzkiego życia i mienia.

W minionych miesiącach równolegle, wraz z naszym doświadczonym partnerem, firmą Macrosat z Barczewa, intensywnie budowaliśmy (i nadal kontynuujemy ten projekt) miejską sieć światłowodową. Niestety, projekt ten realizujemy z opóźnieniem wynikającym z natłoku innych zadań. W ubiegłym roku skupiliśmy się na okablowaniu budynków i zaciągach kabli w kanalizacji. Pod jego koniec udało nam się oddać do użytku sieć w kilku blokach wielorodzinnych. Uruchomiliśmy OLT marki Huawei i podpięliśmy pierwszych abonentów do sieci światłowodowej w technologii GPON-owej. Jednocześnie, zgodnie z pierwotnymi założeniami służebności budowanej sieci, prowadzimy rozmowy z innymi operatorami na temat udostępniania naszych zasobów. Również lokalne firmy są zainteresowane zarówno dzierżawą włókien, jak i różnorodnymi usługami, które mogą być świadczone z wykorzystaniem światłowodów. Pole do współpracy jest ogromne i bardzo różnorodne, co mnie bardzo cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć na budowany biznes.