I rzeczywiście, 2019 był rokiem kontynuacji i kolejnym z rekordowym wynikiem finansowym. Ale zacznijmy od początku, czyli od stycznia, kiedy to kończyliśmy zadania rozpoczęte w grudniu 2018 r. Takie jak budowa i integracja systemów na wieży ciśnień w Rynie czy budowa i integracja sieci w Zespole Szkół w Biskupcu. Ta druga inwestycja była dla mnie szczególnie ważna. Zastosowanie do budowy szkieletu sieci światłowodów umożliwiło zmniejszenie zużycia kabla miedzianego o kilkanaście kilometrów i tym samym zmieszczenie się w zadanym budżecie. A jednocześnie projekt ten, mojego autorstwa, umożliwił nam stworzenie sieci należących do najnowocześniejszych w polskich szkołach. Charakteryzują ją wysoka wydajność i nieograniczone możliwości rozbudowy o kolejne punkty końcowe lub usługi. Należy do nich transmisja danych, monitoring IP, systemy sterowania i Internet rzeczy. Myślę, że takie rozwiązanie należałoby traktować jako wzorcowe w budynkach publicznych. W kolejnych instalacjach, na których kształt będziemy mieli istotny wpływ, wykorzystamy doświadczenia zdobyte przy budowie i integracji sieci w Biskupcu.

Kolejne ciekawe zadanie, którego się podjęliśmy (tym razem jako podwykonawca), to budowa i integracja sieci oraz systemów teletechnicznych. Wśród nich można wymienić telewizję satelitarną, monitoring IP, system sygnalizacji włamań i napadu (SSWiN), a także systemy telekomunikacyjne. Warto też wspomnieć budowę okablowania dla potrzeb nagłośnienia i oświetlenia scenicznego DSO oraz kina w przebudowanym budynku Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu. To obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, bardzo innowacyjny i funkcjonalny. Udział w jego gruntownej przebudowie napełnia mnie ogromną dumą i satysfakcją z dobrze wykonanej pracy.

Gaszenie pożaru

W kolejnych miesiącach 2019 r. wykonywaliśmy różne zlecenia integracyjne, jak budowa sieci w szpitalu i ośrodku zdrowia w Reszlu oraz kilka pomniejszych projektów. Kontynuowaliśmy też prace przy budowie sieci światłowodowej na budowie fabryki Egger w Biskupcu. Jako elektronik z zawodu, a przede wszystkim z pasji, uwielbiam wyzwania. A Egger to docenia i wykorzystuje naszą wiedzę, umiejętności i doświadczenie do realizacji innych ciekawych projektów. Jednym z nich jest budowa systemu reagowania na zagrożenie pożarowe magazynu trocin, które mogą ulec samozapłonowi. Zlecone zadanie miało zapobiegać przenoszeniu przez dźwig zarzewia pożaru z magazynu trocin na taśmociąg i w rezultacie na halę produkcji płyt wiórowych.

Do realizacji projektu zaproponowaliśmy użycie świetnych kamer termowizyjnych Axis. Ścisła współpraca z kolegami z polskiego oddziału producenta dała zdumiewający efekt. Czas reakcji na ogień wynosi do trzech sekund, i to bez fałszywych alarmów, a przy tym system reagowania zapewnia pełne automatyczne zaparkowanie dźwigu i wywołanie wszystkich działań przewidzianych dla tego typu zdarzeń. Myślę, że stworzone przez nas rozwiązanie może być z powodzeniem zastosowane wszędzie tam, gdzie jest potrzebna natychmiastowa reakcja na zagrożenie. A w konsekwencji ochrona ludzkiego życia i mienia.

W minionych miesiącach równolegle, wraz z naszym doświadczonym partnerem, firmą Macrosat z Barczewa, intensywnie budowaliśmy (i nadal kontynuujemy ten projekt) miejską sieć światłowodową. Niestety, projekt ten realizujemy z opóźnieniem wynikającym z natłoku innych zadań. W ubiegłym roku skupiliśmy się na okablowaniu budynków i zaciągach kabli w kanalizacji. Pod jego koniec udało nam się oddać do użytku sieć w kilku blokach wielorodzinnych. Uruchomiliśmy OLT marki Huawei i podpięliśmy pierwszych abonentów do sieci światłowodowej w technologii GPON-owej. Jednocześnie, zgodnie z pierwotnymi założeniami służebności budowanej sieci, prowadzimy rozmowy z innymi operatorami na temat udostępniania naszych zasobów. Również lokalne firmy są zainteresowane zarówno dzierżawą włókien, jak i różnorodnymi usługami, które mogą być świadczone z wykorzystaniem światłowodów. Pole do współpracy jest ogromne i bardzo różnorodne, co mnie bardzo cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć na budowany biznes.

 

Nie wszystko się udaje

Od 25 lat wykonujemy i wdrażamy sieci komputerowe. Począwszy od pierwszych, budowanych na koncentryku, przez wszystkie kategorie skrętki, a na światłowodzie skończywszy. To wszystko pod kontrolą systemów Lantastica, Novella lub Microsoftu, przy zastosowaniu sprzętu D-Linka, TP-Linka, Netgeara, Cisco lub Huawei. Naszym głównym priorytetem jest zapewnienie klientom rozwiązań na miarę ich potrzeb. W ostatnich latach te potrzeby skutecznie realizują rozwiązania Fortinetu. Dlatego też przystąpiliśmy do programu partnerskiego tego producenta, za namową Adama Rudowskiego, którego miałem okazję poznać na czerwcowej gali CRN-a „Tech Trendy Biznes 2018”. I tak jak w 2003 r., kiedy to we współpracy z krakowskim VAD-em zbudowaliśmy najrozleglejszą wówczas w Polsce radiową sieć internetową, reaktywowaliśmy naszą współpracę.

Po rozmowie z opiekunką biznesową Fortinetu współpraca zapowiadała się obiecująco. Jednakże pierwszy pozyskany kontrakt na dostawę i wdrożenie urządzeń Fortigate okazał się kubłem zimnej wody. Producent odmówił zarejestrowania zgłoszonego projektu i – jak mi wyjaśniono – postanowił wykluczyć nas z dostawy i samodzielnie obsłużyć budżetowego klienta. To wszystko mimo tego, że mamy w swoim kręgu wdrożeniowca doświadczonego w konfiguracji urządzeń Fortinetu. Tym samym Fortinet swoją decyzją uniemożliwił nam osiągnięcie kolejnego szczebla rozwoju. Nie tracę jednak nadziei, bo rozmawiamy z dużym klientem instytucjonalnym o współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt jest dość spory, bo oscyluje w okolicy miliona zł. Dotyczy monitoringu, sieci Wi-Fi, światłowodów i znakomicie nadaje się do tego infrastruktura sieciowa bazująca na Fortigate.

Pod koniec roku czekała nas jednak niespodzianka. Nasz trud został dostrzeżony i zostaliśmy zaproszeni przez dużego zagranicznego klienta do złożenia jako podwykonawca oferty na budowę sieci poza granicami Polski i Europy. Obecnie omawiamy szczegóły tego projektu, a w tym czasie przygotowujemy się do realizacji kilku dużych lokalnych przedsięwzięć. Jednocześnie jesteśmy w trakcie budowy naszej sieci FTTH. Podjęcie tego zadania będzie stanowiło dla mnie duże wyzwanie organizacyjne – jeszcze większe niż przy okazji realizacji ubiegłorocznych projektów. Ponieważ jednak kocham wyzwania, to jeśli dojdziemy do porozumienia, jestem pewien, że i temu konkretnemu podołamy.