Konieczność przejścia przedsiębiorstw czy urzędów na pracę zdalną zwiększyła zapotrzebowanie na rozwiązania, które pozwalają szybko, łatwo i stosunkowo niewielkim kosztem dostosować środowisko pracy do nowych warunków. Zyskała na tym wirtualizacja desktopów i aplikacji. Przykładowo, infrastruktura VDI (Virtual Desktop Infrastructure), zintegrowana na platformach Lenovo ThinkAgile, umożliwia użytkownikom końcowym bezpieczną pracę w dowolnym miejscu, przy pomocy różnych urządzeń, a jednocześnie ogranicza koszty i ułatwia zarządzanie działom IT. Wdrożenie następuje w bardzo krótkim czasie, po czym administrator może dodawać aktualizacje, nowe aplikacje i nadawać uprawnienia użytkownikom z jednego scentralizowanego pulpitu.

 – Ważna jest także elastyczność i skalowalność rozwiązań. Można zaczynać od małych projektów, obejmujących od 50 do 100 stanowisk pracy, a w miarę potrzeb dokładać kolejne "klocki" i rozbudowywać infrastrukturę wirtualnych pulpitów nawet do tysięcy użytkowników – mówi Łukasz Borkowski, DCG Senior Sales Engineer w Lenovo.

Co istotne, Lenovo dostarcza gotowe rozwiązania, integrujące moc obliczeniową, pamięć masową i wirtualizację w jednym węźle. Wszystkie elementy infrastruktury, zarówno sprzętowe, jak też software'owe, zostały zaprojektowane, przetestowane i certyfikowane we współpracy z dostawcami oprogramowania (takimi jak: Nutanix, Citrix, VMware, oraz Microsoft), co gwarantuje ich bezproblemowe współdziałanie. Serwery Lenovo ThinkSystem charakteryzuje od 6 lat z rzędu najwyższy poziom niezawodności w porównaniu z innymi dostawcami (dane ITIC). Dotyczy to także ochrony danych, co poszerza grono klientów o firmy, w których obowiązuje zakaz ich wynoszenia na zewnątrz.

– Tego problemu nie ma z VDI, bo dane są przetwarzane i przechowywane na serwerze, a nie na urządzeniach końcowych. Nawet utrata laptopa czy innego sprzętu pracownika nie zagraża bezpieczeństwu danych – wyjaśnia Łukasz Borkowski.

Lenovo oferuje rozwiązania hiperkonwergentne zintegrowane z oprogramowaniem do wirtualizacji pulpitów i aplikacji kluczowych dostawców. Poniżej przybliżamy trzy tego typu rozwiązania.

 

Wirtualne aplikacje i desktopy od Citrixa

Seria Lenovo ThinkAgile HX z oprogramowaniem Nutanix, zoptymalizowanym do różnorodnych zwirtualizowanych obciążeń, pozwala na tworzenie infrastruktury VDI z pomocą aplikacji Citrix Virtual Apps and Desktops (wystarczy, że użytkownik dokupi licencje na to rozwiązanie). Uniwersalna platforma HX zapewnia gotowość do pracy i udostępnienie wirtualnych desktopów w ciągu kilku godzin. Obsługa Nutanix InstantOn for Citrix Cloud przyspiesza przebieg wdrożenia – nie ma potrzeby skomplikowanej konfiguracji czy integracji. Pulpity można tworzyć ze wstępnie przypisanymi poziomami usług za pośrednictwem Citrix Studio z wykorzystaniem wtyczki Nutanix. Według Lenovo koszty rozwiązania są nawet o 50 proc. niższe (dzięki integracji VDI wspólnie z innymi typami obciążeń na tych samych serwerach).

Lenovo ThinkAgile HX7820

 

 

Horizon VMware

O ile dla VDI na platformie ThinkAgile HX licencje i wsparcie dostarcza Citrix, o tyle w przypadku serii Lenovo ThinkAgile VX z VMware vSAN klient ma do dyspozycji pojedynczy punkt zakupu wszystkich komponentów. Rozwiązanie umożliwia wirtualizację stacji roboczych w oparciu o oprogramowanie VMware Horizon. Pozwala znacznie uprościć systemy pamięci masowej dla środowisk VDI, a także automatycznie dostosowywać pojemność i obciążenia do potrzeb. Storage jest konfigurowany za pomocą wbudowanych kreatorów, a do zarządzania służą narzędzia vCenter. Duża odporność środowiska na obciążenia systemu, dzięki obsłudze rozległych klastrów, zapewnia ciągłość biznesową. Do wyboru są konfiguracje oparte całkowicie na pamięci flash, jak również hybrydowe.

– Rozwiązania VMware i Nutanix pozwalają efektywnie wykorzystać serwery do obróbki grafiki i wideo. Jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników wymagających aplikacji graficznych albo systemów do wideokonferencji. Nie muszą rozbudowywać urządzeń końcowych – podkreśla Łukasz Borkowski.

 

Lenovo ThinkAgile VX7510

 

 

 

Lenovo z Microsoftem

Natomiast seria Lenovo ThinkAgile MX to rozwiązania przyspieszające wdrażanie Microsoft Azure Stack HCI (Storage Spaces Direct). Rozszerza pamięć zdefiniowaną programowo w Windows Server. Platforma MX pozwala również na korzystanie z wirtualnych pulpitów systemu Windows (Windows Virtual Desktop). Integracja z Windows Admin Center pozwala na zarządzanie infrastrukturą, maszynami wirtualnymi, oprogramowaniem i urządzeniami z pomocą jednego panelu.

Lenovo ThinkAgile MX Certified Node 12HDDs

 

 

Łukasz Borkowski, DCG Senior Sales Engineer, Lenovo

Dla klienta ważne jest to, że partner współpracujący z Lenovo, dostarczając rozwiązania wirtualizacyjne VMware i Microsoft w seriach ThinkAgile, oferuje swego rodzaju "One stop shop". Od jednego dostawcy użytkownik może kupić wszystkie elementy infrastruktury i licencje, jak też ma zapewnione wsparcie ze strony partnera Lenovo albo naszych inżynierów. Przy czym środowiskiem wirtualnym może zarządzać z jednego miejsca. Co jeszcze istotne, dzięki współpracy Lenovo z dostawcami software'u, klient może liczyć na atrakcyjne ceny oprogramowania VDI. Partner, rejestrując całość jako jeden projekt, może ściąć koszty nawet o 30 proc. Dzięki temu osiąga wyższe marże, a klient obniża swoje koszty. VDI pozwala mu optymalizować infrastrukturę, a serwery Lenovo mogą być jej częścią nawet w przypadku niewielkiej organizacji, jak sklep czy biuro. Można je wykorzystać do wstępnej obróbki VDI na brzegu sieci.

 

Rozwiązania VDI w ofercie Lenovo…

…są testowane i certyfikowane na platformy sprzętowe Lenovo, co zapewnia najwyższy poziom niezawodności i dostępności,

…upraszczają wdrożenia, zarządzanie i wsparcie,

…zapewniają elastyczność infrastruktury dostosowanej do rzeczywistych obciążeń,

…gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa danych,

…ułatwiają pracę zdalną i w rozproszonych lokalizacjach z użyciem dowolnego sprzętu,

…pozwalają na szybkie wdrożenie w bardzo krótkim czasie, bez ponoszenia olbrzymich kosztów tworzenia skomplikowanej infrastruktury,

…zapewniają jedno miejsce kontaktu i wsparcia dla całego rozwiązania (Lenovo ThinkAgile VX oraz ThinkAgile MX).