Jeszcze nie tak dawno uważano, że to chmura zapewni najlepszą obsługę danym generowanym przez miliardy urządzeń podłączanych do sieci w ramach Internetu rzeczy. Była ona postrzegana jako jedyne, docelowe rozwiązanie do komunikacji, przetwarzania i składowania całej tej masy informacji. Okazuje się teraz, że – owszem – chmura doskonale sprawdza się w przypadku pewnych typów aplikacji, jak poczta elektroniczna, program finansowo-księgowy czy serwis społecznościowy, ale ma też swoje wady. Chociażby nie za bardzo nadaje się do tych zastosowań, w których istotne są jak najmniejsze opóźnienia transmisji, duża przepustowość czy regulacje prawne wnoszące ograniczenia odnośnie do lokalizacji przechowywanych danych.

W rezultacie najbardziej optymalnym sposobem na tworzenie nowoczesnego środowiska IT staje się zdecentralizowany model hybrydowy, w którym to, co można, przenosi się do chmury, a to, co trzeba – z uwagi na wcześniej wymienione ograniczenia – uruchamia lokalnie. Z założenia jak najbliżej miejsca powstawania danych, czyli na brzegu sieci.

Na tym właśnie polega edge computing, który stanowi pomost między chmurą a lokalną aplikacją. Jego realizację znakomicie ułatwiają rozwiązania określane jako Micro Data Center, które oferują nawet bardzo małym środowiskom IT wszystko to, co może zapewnić duże profesjonalne centrum danych. Są to konfigurowalne, bezpieczne rozwiązania umieszczone w specjalnej obudowie z obsługą wszystkich niezbędnych komponentów informatycznych, wykorzystujące często infrastrukturę konwergentną lub hiperkonwergentną. Są wyposażone w dystrybucję i ochronę zasilania, chłodzenie, a także oprogramowanie do zarządzania i monitorowania warunków środowiskowych.

Wstępnie skonfigurowane, przetestowane i zintegrowane rozwiązania Micro Data Center z oferty Schneider Electric rozwiązują kluczowe problemy w tworzeniu wydajnego i ekonomicznego lokalnego środowiska IT. Wymagają one niewiele miejsca na instalację (mogą funkcjonować nawet na ścianie albo suficie), a czas ich uruchomienia jest ograniczony do minimum. Kompaktowe centrum danych w bezpiecznej obudowie, wdrażane na zasadzie plug and play, to doskonałe rozwiązanie dla zdalnych lokalizacji, w których najczęściej brakuje personelu technicznego.

Prostota wdrożenia, obsługi i utrzymania będzie miała wielkie znaczenie m.in. dla klienta z dużą siecią placówek handlowych, który będzie chciał zaimplementować wiele centrów danych w skali mikro. Nie będzie potrzebować do tego zespołu specjalistów, którzy konfigurowaliby każde rozwiązanie na miejscu. Stworzone dla niego Micro Data Center z identycznymi ustawieniami może być łatwo dostarczone i uruchomione w każdym sklepie. Wystarczy w tym celu dostęp do sieci i zasilania.

Taką konfigurację integrator, który jest partnerem Schneider Electric, może łatwo stworzyć przy użycia narzędzia Local Edge Configurator (LEC). Dzięki niemu ma szybki dostęp do gotowych i najlepszych w przypadku konkretnego zastosowania zestawów. W sytuacji zaś, gdy klient wymaga mniej typowego systemu, integrator może też precyzyjnie zaplanować i dobrać komponenty dla miniaturowego centrum danych. Do wyboru są rozwiązania do różnych zastosowań. Seria S sprawdzi się doskonale w obsłudze środowisk IT, seria C idealnie wpasuje się w przestrzeń biura czy sklepu, a modele z serii R poradzą sobie z trudnymi warunkami środowiskowymi. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze na rynku Micro Data Center o wymiarach 6U – do zamontowania na ścianie (co zapewnia oszczędność miejsca), zaprojektowane do uruchamiania większych serwerów obsługujących aplikacje na brzegu sieci.

 

Małgorzata Kasperska
Vice President Secure Power MEE, Schneider Electric

Przełomowym rozwiązaniem wpisującym się w wymagania edge computingu są miniaturowe centra danych – małe, kompaktowe szafy, które składają się z kluczowych podzespołów i są możliwe do zamontowania nawet na ścianie. Co istotne, rozwiązanie oferowane przez Schneider Electric, czyli Micro Data Center 6U, ma zaimplementowane pełne wyposażenie infrastrukturalne – zasilanie gwarantowane, monitoring i mechaniczne zabezpieczenie dostępu.