Wywodzący się ze środowiska open source SEP sesam to jedyny taki produkt na rynku, który jest certyfikowany do RHEV (Red Hat Enterprise Virtualization). Co nie dziwi o tyle, że od początku swego istnienia firma SEP kładła nacisk na backup systemów Linux i Unix. Jednak producent nie ograniczył się tylko do nich, ale zaprojektował swoje rozwiązanie z myślą o wsparciu zróżnicowanych środowisk korzystających z otwartego kodu źródłowego. Jednocześnie specjaliści SEP dołożyli wszelkich starań, aby produkt był stabilny i działał z dużą szybkością. Są to dwa podstawowe wymogi, które zgłaszają duże przedsiębiorstwa i instytucje.

 

Dwa rodzaje deduplikacji

W rozwiązaniu SEP sesam dostępne są dwa sposoby deduplikacji: mechanizm inline SEP sesam Si3 oraz offline SEP FDS VA (File-interface Deduplication System Virtual Appliance, bazujący na technologii FalconStor). Działając na poziomie blokowym, zapewniają wydajne przechowywanie danych, które znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na pojemność nośników dla kopii zapasowych. Prosta replikacja kopii do innej lokalizacji w fundamentalny sposób poprawia bezpieczeństwo danych przedsiębiorstwa.

 

Rozwiązanie SEP sesam Si3 deduplikuje wszystkie dane w czasie rzeczywistym. Najpierw mechanizm SEP FDS VA tymczasowo przechowuje kopie danych w osobnej pamięci masowej, a sama deduplikacja rozpoczyna się, gdy proces wykonywania kopii jest zakończony. Interfejs Zarządzania SEP sesam wyświetla pliki objęte kopiowaniem w rzeczywistym formacie, aby uprościć proces ich odtwarzania. Wybór metody deduplikacji na poziomie blokowym, a nie na poziomie plików jest spowodowany tym, że analiza małych bloków danych jest znacznie efektywniejsza pod kątem wykorzystania pamięci masowej.

 

Backup online

SEP sesam znany jest z tego, że umożliwia sporządzanie backupu online – bez konieczności wstrzymywania działania następujących baz danych: MySQL, MariaDB, PostgreSQL czy EnterpriseDB. Oprogramowanie równie dobrze radzi sobie ponadto z typowymi bazami stosowanymi w większych przedsiębiorstwach i instytucjach, jak Oracle, MsSQL, IBM DB2 itp. Rozwiązanie daje administratorom możliwość wyboru systemu operacyjnego, na którym uruchamiany jest serwer backupu, serwer medialny (RDS) czy inny komponent SEP. To niewątpliwa zaleta, wynikająca z opensource’owych korzeni. W rezultacie bez względu na to, czy użytkownik pracuje w środowisku komercyjnym Windows, RHEL lub SLES, czy też korzysta ze wspieranego przez społeczność darmowego Debiana, Ubuntu bądź CentOS, ma pewność, że oprogramowanie będzie działać. Lista obsługiwanych systemów jest oczywiście znacznie dłuższa i dostępna na specjalnie przygotowanej stronie wiki.sepsoftware.com.

 

Red Hat Enterprise Virtualization

RHEV to obecnie trzecie najpopularniejsze środowisko wirtualizacyjne, zaraz po VMware i MS Hyper-V. W zgodnej opinii użytkowników funkcjonalność tej platformy dorównuje obu potężnym konkurentom, a w kilku aspektach nawet je przewyższa. Za przykład może posłużyć wydajność przy większej liczbie procesorów w maszynie hypervisora – tutaj RHEV jest bezkonkurencyjny. Został zbudowany na podstawie otwartego oprogramowania oVirt i zawiera w pakiecie wszystkie funkcje, za które – gdy korzysta się na przykład z rozwiązań VMware – trzeba dodatkowo płacić.

SEP sesam

SEP sesam to producent rozwiązań biznesowych do backupu i odzyskiwania danych, a także do szybkiego przywracania sprawności po awarii. Najważniejszymi cechami SEP sesam są deduplikacja oraz replikacja i archiwizacja w różnych lokalizacjach. Zarządzanie migracją danych jest automatyczne według założonego wcześniej harmonogramu i bez względu na wykorzystywane techniki służące do przechowywania danych. SEP sesam sprawdza się w każdym środowisku IT: od małych firm po duże przedsiębiorstwa. Rozwiązanie wspiera wszystkie najważniejsze systemy operacyjne, platformy wirtualizacyjne, aplikacje, bazy danych i technologie ich przechowywania. Bezpieczne backupy, odzyskiwanie danych i sprawności po awarii w całym przedsiębiorstwie są szybkie i proste do wdrożenia.

 

W ramach SEP sesam backup RHEV działa podobnie jak w przypadku VMware. Wykonuje się go, korzystając z dostępu bezagentowego przez API, które dostarczył producent oprogramowania (w tym przypadku Red Hat), czyli API biblioteki libvirt. Każda maszyna wirtualna to nic innego jak „pliko-dysk”, na którym w momencie backupu wykonywany jest snapshot. To właśnie on jest przenoszony na urządzenie do backupu. Każdy snapshot ma swoje ID, po którym jest identyfikowany. Podobnie jak w przypadku VMware, mamy możliwość backupu całej maszyny wirtualnej, a także samej jej konfiguracji. Mowa tutaj o backupie maszyn z pojedynczego serwera RHEV, a także z całego klastra RHEV.

Typowy backup dla tego środowiska składa się z następujących kroków:

– utworzony zostaje snapshot maszyny wirtualnej,

– z niego wyciągana jest konfiguracja maszyny wirtualnej, która zapisywana jest po stronie backupu jako pierwszy saveset (pod taką nazwą funkcjonują backupy w rozwiązaniu SEP sesam),

– snapshot, reprezentujący dysk maszyny wirtualnej, jest podłączany do tzw. DataMovera (komponent SEP, który poprzez API komunikuje się z hypervisorem),

– następuje właściwy backup danych na serwer backupu lub RDS,

– po zakończeniu backupu snapshot jest usuwany.

Jest to najbardziej popularny rodzaj backupu wykorzystujący infrastrukturę LAN. Istnieje również możliwość backupu za pośrednictwem sieci SAN. Poza koniecznością posiadania takiej struktury konieczne jest użycie fizycznego serwera RDS jako DataMovera.

 
Odtwarzanie RHEV przez SEP sesam

Istotną informacją dotyczącą odtwarzania danych RHEV przez SEP sesam jest fakt, że nie muszą być one przywracane na ten sam serwer czy klaster RHEV. Mogą to być zupełnie inne środowiska. Istotna jest tutaj komunikacja na poziomie SEP (server-agent-RDS). Typowe odtworzenie danych RHEV wygląda następująco:

– konfiguracja backupowanej maszyny wirtualnej jest odtwarzana na DataMover,

– w oparciu o tę konfigurację tworzona jest maszyna wirtualna (target), na którą nastąpi odtworzenie i jednocześnie automatycznie zostaje utworzony również jej dysk,

– nowy dysk maszyny wirtualnej zostaje podłączony do DataMovera, gdzie następuje otworzenie danych z backupu,

– po zakończeniu odtwarzania danych, dysk zostaje odłączony od DataMovera i podłączony do nowej maszyny wirtualnej.

 

Rozwój wraz z potrzebami użytkowników

SEP sesam to rozwiązanie do backupu, które jest ciągle udoskonalane w oparciu o rzeczywiste sytuacje, które mają miejsce u jego użytkowników. Zebrane informacje służą do wzbogacania i poprawy funkcjonalności. Backup Red Hat Enterprise Virtualization jest rozwiązaniem relatywnie nowym i poddawanym ciągłym próbom. Jednak już na tym etapie imponuje bogactwem funkcji, które pozwala na swobodne zarządzanie bezpieczeństwem danych w tym środowisku. Kolejne wersje z pewnością będą jeszcze wydajniejsze i rozbudowane zgodnie ze wskazówkami administratorów sieci, którzy na co dzień korzystają z RHEV.

Dystrybutorem rozwiązań SEP sesam i Red Hat Enterprise Virtualization jest Veracomp.

Dodatkowych informacji udziela: Kamil Staśko, Product Manager w Veracomp,

tel. 12 25 25 621, kamil.stasko@veracomp.pl