Aby zobrazować, jak to wygląda w praktyce, można posłużyć się przykładem sklepu wielobranżowego zatrudniającego kilka osób. Właściciel musi mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób są przeprowadzane transakcje, aby w razie wątpliwości lub jakichś niezgodności w kasie móc sprawdzić, co się stało. Dobrze nadaje się do tego zadania Synology NVR1218, rejestrator przewidziany dla dużych serwerów NAS, na których działa oprogramowanie Surveillance Station, umożliwiające obsługę kamer IP i wszelkich procesów związanych z monitoringiem. W cenie urządzenia są cztery licencje na kamery, co zapewni monitoring sklepu, a także jego zaplecza. Wymieniony rejestrator ma port HDMI i dwa porty USB, dzięki czemu da się bezpośrednio podłączyć monitor, klawiaturę oraz mysz i… stanowisko monitoringu jest gotowe!

Aby połączyć transakcje z kasy fiskalnej z nagraniami, można użyć portu RS232 i spiąć go z systemem POS. Po odpowiedniej konfiguracji można wyszukać nagranie, podając numer transakcji. Szczegóły transakcji mogą być pokazywane w przeglądzie na żywo i historii. Wyszukanie wcześniejszych transakcji jest intuicyjne, a ponadto opcja ta zapewnia ich wyświetlanie wraz z odpowiednimi filmami. Poza tym po zastosowaniu predefiniowanych słów kluczowych lub zdarzeń właściciel może otrzymywać natychmiastowe powiadomienia na urządzenie mobilne. Kupując dodatkową półkę pięciodyskową DX517, można dokonywać replikacji na inne dyski, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć dane.

Przykład drugi to sieć salonów samochodowych. Jak ważny jest monitoring wizyjny w przypadku prowadzenia takiej działalności, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Istotnymi elementami są w tym przypadku: bezpieczeństwo danych, możliwość ustawienia retencji i kwestie zarządzania. Tutaj użyteczna okaże się funkcja CMS (Central Monitoring System), czyli narzędzie zapewniające centralne zarządzanie serwerami nagrywającymi pracującymi w różnych miejscach. Do tego celu można wykorzystać jeden z serwerów nagrywających, jeśli ma na to wolne zasoby, lub zastosować specjalny serwer NAS.

System CMS umożliwi w powyższym scenariuszu centralne zarządzanie monitoringiem z jednego miejsca, np. z centrali firmy lub z agencji ochrony. W każdym salonie warto zainstalować jedną jednostkę – w zależności od liczby kamer np. 4-zatokowy DS918+ lub 6-zatokowy DS1618+, natomiast w centrali większą jednostkę, np. 8-zatokowy RS1219+. W każdym przypadku za bezpieczeństwo danych odpowiada mocno rozbudowany system kontroli uprawnień oraz funkcja replikacji nagrań na sprzęt w innych lokalizacjach. Jest także możliwość robienia szyfrowanych kopii danych w chmurach publicznych.

To tylko dwa potencjalne scenariusze. Na internetowej stronie Synology, w sekcji „Relacje klientów”, można znaleźć kolejne przykłady wdrożeń. Dowodzą tego, że serwery NAS dają ogromne możliwości w zakresie monitoringu i zarządzania danymi, w tym nagraniami wideo. Skalowalność, jaką zapewniają, jest nie do przecenienia dla każdej dynamicznie rozwijającej się firmy.

Warto wspomnieć też o oferowanych przez Synology urządzeniach VisualStation, które umożliwiają podłączenie monitorów, klawiatury, myszy albo joysticka, dzięki czemu na stanowisku monitoringu nie trzeba wykorzystywać komputera PC, który przeważnie pobiera dużo więcej prądu, co w skali roku jest zauważalne kosztowo. Z kolei wspomniane już oprogramowanie Surveillance Station umożliwia wgranie map budynków i zaznaczenie punktów monitoringu, co ułatwia zlokalizowanie miejsca, w którym wystąpiło niepożądane zdarzenie, i zawiadomienie ochrony. Zaawansowane funkcje analizy podglądu pomogą wykrywać incydenty typu: niespodziewany ruch, brakujący obiekt, obcy obiekt, zasłonięcie kamery czy nawet obiekt pozostający w wyznaczonej strefie zbyt długi czas.

Szczególnie istotnym elementem z punktu widzenia resellerów jest wsparcie producenta. W przypadku Synology dotyczy ono wielu kwestii, takich jak: rabaty projektowe, promocje, wsparcie marketingowe, wsparcie techniczne oraz  możliwość wypożyczenia sprzętu.

Przemysław Biel
Autor artykułu zajmuje stanowisko Country Sales Representative w firmie Synology.