Z powodu decentralizacji przedsiębiorstw i geograficznego rozproszenia infrastruktury IT, skuteczne administrowanie siecią i podłączonymi do niej urządzeniami staje się dużym wyzwaniem. Zwłaszcza że najczęściej stosowana metoda zarządzania typu in-band ma dużą wadę. Otóż w przypadku awarii urządzenia, które zapewnia dostęp do internetu, administrator traci możliwość zdalnej łączności. Często konieczne jest wówczas odwiedzenie miejsca, gdzie zainstalowany został dany sprzęt, aby go zrestartować lub przez port konsoli zmodyfikować ustawienia konfiguracyjne. Sytuacja ta może dotyczyć wielu rodzajów urządzeń, np. routerów, przełączników, rozwiązań do optymalizacji sieci WAN i zapór sieciowych.

Alternatywną metodą jest zarządzanie typu out-of-band, które umożliwia dostęp do sprzętu IT w dowolnym momencie, bez względu na kształt infrastruktury lokalnej sieci i sposób jej połączenia z internetem. W tym przypadku wykorzystywane są porty szeregowe w urządzeniach sieciowych, dzięki którym administratorzy mogą uzyskać dostęp do konsoli urządzenia niezależnie od stanu pracy sieci. W przypadku niektórych zaawansowanych operacji serwisowych, w tym aktualizacji firmware’u, jest to wręcz jedyny sposób na uzyskanie dostępu. Natomiast jeśli urządzenie w ogóle przestanie reagować, administrator powinien zapewnić sobie możliwość zrobienia twardego resetu za pomocą odłączenia zasilania.

W przypadku administracji zdalnej także istnieje możliwość podjęcia działań serwisowych w modelu out-of-band. W niektóre urządzenia wbudowany jest modem komórkowy lub możliwe jest jego podłączenie, a także skorzystanie z profesjonalnych narzędzi, które zapewniają pełny zdalny dostęp do wielu kluczowych komponentów infrastruktury. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku nagłej awarii, ale także podczas codziennej pracy.

Wirtualny administrator sprzętu

Serię urządzeń, które zapewniają zarządzanie infrastrukturą sieciową w modelu out-of-band, oferuje firma Opengear. Mogą być podłączane do portu konsoli urządzenia przez port szeregowy, USB lub LAN. Gdy utracony zostanie dostęp do internetu, przechodzą na alternatywną metodę łączności (4G LTE, 3G, modem PSTN, Ethernet lub światłowód). Dzięki temu administratorzy sieci nadal mają dostęp do sprzętu. W urządzeniach z modemem komórkowym dostępna jest również funkcja Failover to Cellular (F2C), która w przypadku awarii gwarantuje użytkownikowi możliwość korzystania z tego typu łączności w czasie, gdy administratorzy usuwają usterkę.

Portfolio Opengear składa się z urządzeń:

  • do centrów danych – CM7100 Console Server, IM7200 Infrastructure Manager, oprogramowanie Lighthouse;
  • do oddziałów firm – ACM7000-L Resilience Gateway, ACM7000 Remote Site Gateway, czujniki monitoringu środowiska;
  • dla administratorów sieci – oprogramowanie Lighthouse, OM2200 Operations Manager, moduły NetOps.

Wyróżnikiem rozwiązań Opengear jest funkcja SmartOOB zapewniająca monitorowanie stanu pracy urządzeń sieciowych i rejestrowanie parametrów, które ich dotyczą. Umożliwia to proaktywne wykrywanie błędów i powiadamianie o nich administratorów za pomocą SMS-a
lub e-maila, zanim nastąpi trudna do wyeliminowania awaria. Sprzęt tego producenta bardzo dobrze współpracuje też z urządzeniami UPS i PDU wszystkich głównych marek. Dzięki temu konsolę out-of-band można skonfigurować tak, by automatycznie wyłączała kluczowe urządzenia, jeśli zarejestruje zbyt wysoką temperaturę szafy rack lub jeśli nastąpi awaria zasilania UPS i poziom naładowania baterii spadnie poniżej określonej wartości.

W niektórych przypadkach przywrócenie do pracy środowiska IT lub uruchomienie procedur awaryjnych może być przeprowadzane także w automatyczny sposób, dzięki przygotowanym przez producenta specjalnym skryptom obejmującym kwestie związane z zasilaniem, temperaturą, wilgotnością, obecnością dymu, wibracjami sprzętu itp.

Urządzenia Opengear są dostępne w ofercie Alstor SDS, autoryzowanego dystrybutora tej marki w Polsce.

 

Dodatkowe informacje:

Przemysław Prochera, Business Development Manager, Alstor SDS, p.prochera@alstorsds.pl

https://www.alstorsds.pl/rozwiazania/infrastruktura-it-i-data-center/ciagla-lacznosc-dzieki-inteligentnym-rozwiazaniom-opengear/