W miarę upływu lat skanery zaczęły być postrzegane jako urządzenia trącące myszką i niezbyt dobrze dostosowane do obecnie panujących warunków pracy. Ta opinia wynika przede wszystkim z charakterystyki starego sprzętu, który niewątpliwie był skomplikowany w obsłudze i często zawodny. Jednak postęp w zakresie tak mechaniki, jak i elementów fotoczułych sprawił, że również skanerów nie ominął znaczący skok technologiczny, co pozbawiło ich dotychczasowych wad. Obecnie urządzenia te, dzięki automatyzacji, umożliwiają znaczne skrócenie czasu poświęcanego na zadania, które jeszcze niedawno wymagały ogromnej cierpliwości oraz skupienia ze strony użytkownika. Co szczególnie istotne, po wejściu w życie rozporządzenia RODO mogą odegrać kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa – mowa o uszczelnieniu systemu obiegu informacji w firmie.

Epson najbardziej znany jest jako dostawca cenionych drukarek i projektorów. Ma jednak też w swej ofercie skanery do różnych zastosowań, które powstały na skutek nakładów i czasu poświęconego na ich rozwijanie przy użyciu autorskich rozwiązań. Wynika to z przekonania, że tego typu sprzęt jest cały czas niezbędny nie tylko w firmach, ale również w instytucjach i placówkach edukacyjnych.

Jesteśmy obecnie świadkami zmiany paradygmatu dokumentu, który przestał funkcjonować wyłącznie w analogowej bądź wirtualnej przestrzeni. Bywa raczej wykorzystywany równolegle w obu tych formach, na różnych etapach swojej przydatności. Wydajne skanery (i drukarki) umożliwiają płynne łączenie obu tych sfer tak, by potrzebny dokument był zawsze dostępny.

Jest to też szansa dla resellerów, którym zależy na dostosowaniu kompleksowej oferty do potrzeb klienta. By robić to jak najlepiej, warto być na bieżąco z nowościami, które Epson cyklicznie wprowadza na rynek, wytyczając jednocześnie nowe kierunki rozwoju całego segmentu.

Cechy idealnego skanera

Na jakie cechy urządzenia zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru? Idealny skaner powinien być przede wszystkim wszechstronny i zapewniać zautomatyzowany proces skanowania, gdyż obecnie coraz częściej do archiwizacji trafiają dokumenty w najróżniejszych formatach – od wizytówek przez potwierdzenia, listy przewozowe, grafiki, zdjęcia aż po format A3 i dokumenty bez podziału na strony. Co więcej, skanery powinny umożliwiać precyzyjną obróbkę nośników o różnej gramaturze. Najnowsze urządzenia Epson zostały zaprojektowane z myślą, by spełniać wszystkie te wymagania.

Równie istotna jest intuicyjność obsługi. Przykładowo skaner sieciowy WorkForce DS-780 N wyposażono we wbudowany panel kontrolny, który umożliwia szybką pracę. Dzięki niemu użytkownik nie musi każdorazowo konfigurować parametrów za pomocą komputera, gdyż większość ustawień dostępna jest bezpośrednio z panelu urządzenia.

Dla pracowników mobilnych firma proponuje rozwiązanie w postaci lekkiego modelu WorkForce DS-360 W o wymiarach sprawiających, że zmieści się w torbie wraz z laptopem. Zapewnia on sprawne zarządzanie dokumentacją (np. w postaci wizytówek czy podpisanych umów) podczas delegacji.