Często sytuację komplikuje także konieczność zwrócenia się – oddzielnie – do dostawcy sprzętu i dostawcy oprogramowania w sprawie samego wdrożenia, jak i zapewnienia wsparcia technicznego w przyszłości. W tym kontekście wyraźną korzyść odniesie firma decydująca się na jedno skonsolidowane rozwiązanie – dokona tylko jednorazowego zakupu urządzenia, które nie tylko będzie tańsze, ale też prostsze we wdrożeniu i zapewni administratorom łatwiejszy dostęp do pomocy technicznej.

Takim zintegrowanym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się jako narzędzie do wykonywania backupu i przechowywania kopii danych, są serwery NAS firmy Synology. Zainstalowany w nich system operacyjny DiskStation Manager jest na tyle intuicyjny, że instalacja w nim modułu Active Backup i jego konfiguracja nie powinna sprawić kłopotu nawet osobie z małym doświadczeniem. Udostępniony ostatnio użytkownikom sprzętu Synology nowy pakiet Active Backup for Business umożliwia centralne chronienie danych zgromadzonych na komputerach, serwerach fizycznych i wirtualnych oraz samym serwerze NAS. Także odzyskiwanie danych po awarii jest łatwe i szybkie, co stanowi ogromną zaletę w dobie częstych ataków typu ransomware.

Umieszczając kopie zapasowe w jednym, centralnym urządzeniu, administrator może monitorować stan wykonania wszystkich zadań backupowych i pojawiające się alerty, a także systematycznie generować raporty na podstawie ustalonych reguł. Jego sprzymierzeńcem jest obecna w Active Backup for Business przyrostowa technika wykonywania kopii, zgodnie z którą na serwer przesyłane są tylko te bloki danych, które uległy zmianie od czasu sporządzenia ostatniego backupu (Changed Block Tracking). Można skorzystać także z tzw. globalnej deduplikacji – mechanizmu, który dba o to, aby na docelowym nośniku żadne informacje nie zostały powtórzone, dzięki czemu minimalizuje zużycie przestrzeni dyskowej.

Równie proste okazuje się zapewnienie procesu wykonywania kopii danych znajdujących się na serwerze plików oraz maszyn wirtualnych. W takiej sytuacji nie jest konieczne stosowanie agentów, ponieważ zdefiniowane przez producenta procedury odzwierciedlone w szablonach automatyzują większość czasochłonnych zadań.

Łatwe przywrócenie maszyn wirtualnych do pracy

Działająca w serwerach Synology aplikacja Active Backup for Business jest zintegrowana z wbudowanym w DSM oprogramowaniem (Virtual Machine Manager), które umożliwia tworzenie i uruchamianie wielu maszyn wirtualnych korzystających nie tylko z przestrzeni dyskowej serwera NAS, ale także jego mocy obliczeniowej i pamięci RAM. Aby zbudować środowisko wysokiej dostępności, wystarczy skonfigurować drugi serwer NAS jako urządzenie zapasowe, na które będą kopiowane obrazy maszyn wirtualnych. W rezultacie, gdy dojdzie do awarii serwera podstawowego, będzie można udostępnić użytkownikom wirtualne maszyny z serwera zapasowego. Na co dzień zaś może on służyć jako środowisko testowe, dzięki czemu unika się zbytniego obciążenia głównej jednostki.

Firmy, które bazują na wirtualizacyjnym środowisku wykorzystującym oprogramowanie VMware, mogą korzystać z menedżera maszyn wirtualnych w sytuacji awaryjnej. Gdy główny wirtualizator nie jest dostępny obraz maszyny wirtualnej przechowywany na serwerze Synology NAS można połączyć do menedżera maszyn wirtualnych VMM (zamiast udostępniać go wirtualizatorowi VMware).

Podsumowując, serwery NAS marki Synology stanowią doskonały wybór dla wielu firm, które szukają repozytorium kopii zapasowych. Co najważniejsze, użytkownicy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z oprogramowaniem do backupu – bez względu na to, z ilu komputerów, serwerów i maszyn wirtualnych dane będą kopiowane. Urządzenia te zapewniają także wiele innych funkcji dla MŚP. Można na przykład utworzyć kopię zapasową danych z usług Office 365 i G Suite, takich jak poczta, kontakty lub kalendarz. Dzięki temu pracownicy mają stałą kontrolę nad gromadzonymi w chmurze danymi, a także dostęp do nich w przypadku awarii połączenia z internetem lub problemów z samą usługą.