Z jednej strony na rynku funkcjonują produkty znanych marek, które zapewniają ogromną wydajność, ale kosztują niewspółmiernie dużo do swoich możliwości. Ponadto bardzo często wymagają przeszkolenia inżynierów i dokupienia dodatkowych licencji na wybrane funkcje oraz pakietów wsparcia technicznego. Z drugiej strony mamy z pozoru bardzo tanie rozwiązania mniej prestiżowych dostawców, które nie do końca są dostosowane do wymagań klientów biznesowych, a ich ewentualna późniejsza rozbudowa jest ograniczona lub niemożliwa. W tej sytuacji dokonanie optymalnego wyboru wcale nie jest takie proste. Poniżej przykład tego, jak poradziła sobie z tym szwajcarska agencja marketingowa.

Firma

Agencja Detail ma kilkunastoletnie doświadczenie w swojej branży i zajmuje się zintegrowaną komunikacją z wykorzystaniem wszystkich rodzajów mediów. W tym celu prawie 100 pracowników firmy biegle porusza się na wszystkich poziomach komunikacji marketingowej – zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i cyfrowych. Dzięki doświadczeniu i dobrym rezultatom Detail stało się jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw w Szwajcarii.

Wyzwanie

Szybki rozwój Detail sprawił, że istniejąca infrastruktura IT z 2009 r. musiała zostać pilnie zastąpiona nowymi rozwiązaniami. Jedną z potrzeb było znalezienie sposobu na opanowanie, zarządzanie i przechowywanie szybko rosnącej ilości danych w długim okresie. Tym bardziej że w 2017 r. powołano do życia zespół CGI, który generuje dużą liczbę wysokiej jakości zdjęć, filmów i grafik na potrzeby klientów.

Założenie było takie, żeby wszyscy zatrudnieni w agencji mogli pracować centralnie na serwerze plików bez konieczności ręcznego pobierania danych z archiwum. Ponadto Detail potrzebowało ponad 100 TB przestrzeni magazynowej netto. Ponieważ szwajcarska firma pracuje w środowisku mieszanym, korzystając z Mac OS-a i Windowsa, było oczywiste, że scentralizowana pamięć masowa musi bezproblemowo współpracować z oboma systemami operacyjnymi. Fizyczne serwery, które obsługują specjalnie opracowane portale klientów, należało zastąpić serwerami wirtualnymi.

Rozwiązanie

Zdecydowano, że w pierwszej z dwóch siedzib firmy dwa systemy RS18017xs+ RackStation z dwiema jednostkami rozszerzającymi RX1217sas w klastrze SHA będą używane jako system produkcyjny dla 100 pracowników. RackStations są skonfigurowane w RAID 5 i zapewniają ciągłą dostępność danych zarówno z poziomu dysku, jak i systemu. Aby skrócić czas dostępu, cztery dyski SSD są ponadto wykorzystywane jako pamięć podręczna dla każdego serwera RackStation.

W drugiej lokalizacji używany jest inny RS18017xs+ z jednostką rozszerzającą. Ten serwer NAS służy jako miejsce przechowywania kopii dla klastra SHA, które są tworzone dwa razy dziennie metodą replikacji za pomocą Synology Snapshot Replication. W sumie Detail ma do dyspozycji pamięć masową o pojemności ok. 140 TB. Dzięki klastrom SHA i replikacji poza siedzibą firmy jest ona chroniona przed bezpośrednią awarią, zagrożeniami naturalnymi i pożarem.

Archiwum zawiera obecnie dodatkowy serwer RackStation RS18017xs+ o pojemności ok. 100 TB. Pracownicy agencji mają teraz możliwość szybkiego przeszukiwania starszych zasobów danych dzięki Universal Search i importowania ich do systemu produkcyjnego, jeśli jest to wymagane. Zarchiwizowane dane są dodatkowo przechowywane w bibliotece taśm w celu długoterminowego tworzenia kopii zapasowych.

Środowisko wirtualizacji wykorzystuje dwa dodatkowe RackStation RS18017xs+ w klastrze SHA. Są one połączone w technologii iSCSI poprzez interfejs sieciowy 20 Gb/s z trzema serwerami wirtualizacji i zapewniają dostęp do serwera DNS, serwera pocztowego, bazy danych obrazów, portali klientów (w tym sklepów internetowych), serwera zarządzania licencjami i oprogramowania magazynowego.

GŁóWNE ZALETY TO…

prosty interfejs użytkownika i interoperacyjność. Urządzenia Synology zapewniają intuicyjny interfejs użytkownika dzięki systemowi DSM, który jest obsługiwany przez wszystkie klienckie systemy operacyjne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ 100 pracowników pracuje zarówno w systemie Windows, jak i Mac OS X.

doskonała ochrona przed przerwami w pracy dzięki klastrom SHA. Zastosowanie klastra SHA sprawiło, że w sytuacji awaryjnej przestoje w dostępie do infrastruktury ograniczono do kilku sekund. Pomaga to firmie oferować zarówno pracownikom, jak i klientom najlepszą dostępność usług.

proste zarządzanie iSCSI. Korzystanie z Menedżera iSCSI w DSM 6.2 umożliwia pracownikom Detail łatwe tworzenie nowych jednostek LUN lub dostosowywanie istniejących. Nowe zaawansowane jednostki LUN w DSM 6.2 zapewniają dynamiczną reakcję na wymagania dotyczące miejsca na dysku maszyny wirtualnej.