W związku z coraz większą liczbą przesyłanych danych, rozwojem wirtualizacji, usług chmurowych oraz streamingu wideo w rozdzielczości HD – nawet średniej wielkości przedsiębiorstwom przestają wystarczać sieci gigabitowe. Dotyczy to chociażby działów, w których przesyłane są ogromne ilości danych, albo komunikacji pomiędzy jednostkami firmy. Wówczas do transferu danych wykorzystuje się łącza SFP+, a komputery w poszczególnych działach są połączone gigabitowym portem RJ45.

10G za 1 tys. złotych

Tymczasem jest pewne, że zapotrzebowanie na wydajność będzie systematycznie rosnąć. Już teraz w niektórych obszarach Polski operatorzy oferują łącze 10 Gb/s. Warto przy tym zauważyć, że technologia 10G stała się przystępna cenowo. Przykładowo switch TP-Link T1700G-28TQ kosztuje ok. 1 tys. zł brutto dla użytkownika końcowego. Łącza 10G, które cechują niskie opóźnienia transferu danych, są wstecznie kompatybilne ze standardami Fast Ethernet i Gigabit Ethernet, co umożliwia korzystanie z połączeń tego typu.

Administratorzy, modernizując firmową infrastrukturę, powinni wybrać rozwiązania, które w razie potrzeby umożliwiają łatwe zwiększenie przepustowości do 10G i rozbudowę sieci, zapewniając jednocześnie stabilność i bezpieczeństwo połączeń. Dobrze nadaje się do tego celu model T1700G-28TQ z serii Smart, przeznaczony do wykorzystania w sieciach firmowych. Został on wyposażony w 24 porty Gigabit Ethernet oraz cztery sloty SFP+. W stos można połączyć do sześciu takich urządzeń (funkcja stackowania), co zapewnia dwukierunkową przepustowość na poziomie 40 Gb/s. Zestawienie sześciu jednostek daje łącznie 144-gigabitowe porty Ethernet, 12 slotów SFP+ 10G oraz przepustowość 768 Gb/s. T1700G-28TQ zapewnia funkcje zwiększające bezpieczeństwo i wydajność sieci takiej jak 802.1Q VLAN, agregację połączeń (LACP), funkcje wykrywania pętli oraz QoS. Ponadto oferuje funkcjonalność warstwy L2+ dzięki obsłudze statycznego routingu.

16 szybkich połączeń

Do sieci, w których urządzenia połączone są z wykorzystaniem portów Ethernet o prędkości 10 Gb/s, producent przygotował inny model z serii Smart – T1700X-16 TS. Dzięki wyposażeniu w 12 portów 10G Ethernet urządzenie zapewnia wysoką przepustowość dla serwerów czy stacji roboczych, natomiast dodatkowe 4 sloty SFP+ z możliwością ich agregacji gwarantują szybkie połączenie z innymi przełącznikami w firmowej sieci lokalnej.

Większa wydajność dla dużych firm

W większych przedsiębiorstwach, w których do połączeń wykorzystywane są włókna światłowodowe, można wykorzystać model T2600G-28SQ. Jest to zarządzalny przełącznik z funkcjami warstwy 2+ posiadający 24 sloty SFP (1G) oraz 4 sloty SFP+. Dodatkowe cztery porty Combo Ethernet RJ45 umożliwiają połączenie innych urządzeń sieciowych. Świetnie sprawdzi się jako urządzenie, do którego będziemy przyłączali inne obszary sieci. Możemy go również połączyć do przełączników warstwy 3. stanowiących brzeg naszej sieci z serii T3700 (modele 24- i 48-portowe).

Na urządzenia sieciowe 10G TP-Link udziela gwarancji Limited Lifetime.

Dodatkowe informacje:
Robert Gawroński, SMB Channel Manager TP-Link, robert.gawronski@tp-link.com