W firmach nieustannie rośnie liczba urządzeń i rozwiązań, które muszą ze sobą współpracować. Wymaga to budowy infrastruktury sieciowej, która jest nośnikiem informacji płynących z poszczególnych systemów. Dzięki integracji i łatwości zarządzania zapewniona jest wówczas szybka identyfikacja wszelkiego rodzaju problemów i zagrożeń oraz zapobiegania im. Takie właśnie możliwości dają przełączniki i punkty dostępowe marki TP-Link.

Seria zarządzalnych przełączników TP-Link z technologią VLAN 802.1Q umożliwia podzielenie istniejącej sieci na odseparowane, wirtualne sieci lokalne, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo komunikacji. Zapewnia to wyizolowanie połączeń dla poszczególnych działów, pracowników czy też gości. Zasoby sieci będą widoczne tylko dla osób do tego uprawnionych. To ważne, bo nieprawidłowo skonfigurowana sieć naraża firmę na szereg zagrożeń cybernetycznych.

Oferta TP-Linka obejmuje zarówno proste, niezarządzalne przełączniki pięcio-, ośmio- i szesnastoportowe jak również w pełni zarządzalne i większe 24- i 48-portowe switche. Przykładowo, T2600G-28MPS – przełącznik dostępowy z funkcją PoE – sprawdzi się w każdej firmie, która ma w swojej infrastrukturze sprzęt wykorzystujący standard Power over Ethernet, ale również urządzenia końcowe, takie jak komputery czy drukarki. 

Z kolei T1700G-28TQ – przełącznik dostępowy z dodatkowymi portami SFP+ 10 Gigabit Ethernet – jest przeznaczony dla sieci, które bazują na szkielecie 10G lub zawierają NAS-y. Urządzenie umożliwia podłączenie do sieci urządzeń końcowych – komputerów i drukarek, jak również (za pośrednictwem szybkich portów SFP+) dysków typu NAS. W rezultacie integrator będzie mógł stworzyć na potrzeby klienta wydajniejszą sieć LAN. Warto dodać, że zarówno T2600G-28MPS, jak i T1700G-28TQ, są zarządzalne w L2. 

Łatwe zarządzanie

Punkty dostępowe marki TP-Link z serii Omada EAP także umożliwiają tworzenie odseparowanych od siebie sieci Wi-Fi z pomocą standardu 802.1Q VLAN. Do dyspozycji administrator ma w tym przypadku szereg funkcji zabezpieczeń, począwszy od hasła do sieci Wi-Fi, logowania przez Facebooka lub SMS, aż po stworzenie strony powitalnej, gdzie można weryfikować użytkowników za pomocą voucherów dostępowych.

Siecią zbudowaną z serii punktów Omada łatwo centralnie zarządzać, bez potrzeby szkolenia, za pomocą darmowej aplikacji lub sprzętowego kontrolera. Możliwe jest także zarządzanie zdalne za pośrednictwem interfejsu WEB, aplikacji na smartfon oraz przez chmurę. Opcję centralnego zarządzania z chmury ma między innymi model EAP245. Dwa pasma częstotliwości (2,4 i 5 GHz) oraz łączna prędkość transferu do 1750 Mb/s umożliwiają wydajne połączenie dla ponad 80 urządzeń jednocześnie, zapewniając wszystkim równomierne rozłożenie pasma.

Do centralnego zarządzania siecią Wi-Fi, bazującą na urządzeniach z serii Omada EAP, służy sprzętowy kontroler OC200. Został wyposażony w intuicyjny interfejs, który zapewnia m.in. proste konfigurowanie wielu sieci bezprzewodowych, dodawanie nowych punktów dostępowych, zmienianie typu zabezpieczeń, generowanie voucherów, a także monitorowanie pracy wszystkich podłączonych urządzeń. EAP245 i OC200 doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest dużo użytkowników Wi-Fi z różnymi prawami dostępu do sieci, a więc chociażby w szkołach, hotelach, urzędach, firmach z open space’m lub dużych domach.

Portfolio TP-Link obejmuje 10 Access Pointów, od podstawowych urządzeń w standardzie N300, do wydajnych modeli w standardzie 802.11ac Wave 2. Znajdziemy w nim zarówno modele przeznaczone do montażu na suficie jak i urządzenia instalowane w puszce elektrycznej, a także sprzęty odporne na warunki atmosferyczne o klasie szczelności IP65.


PoE, czyli wszystko pod kontrolą 

Punkty dostępowe i przełączniki z PoE umożliwiają zbudowanie jednego, zintegrowanego systemu, który obejmuje nie tylko urządzenia klienckie, lecz także różne urządzenia sieciowe korzystające z PoE (czyli zasilania i przesyłania danych za pomocą jednego kabla). Należą do nich m.in.: telefony IP, kamery IP, systemy kontroli dostępu i przeciwpożarowe. W ten sposób rozwiązania TP-Link ułatwiają instalację, zarządzanie i obniżają koszty wdrożenia.