Administratorzy odpowiedzialni za zarządzanie urządzeniami końcowymi mają codziennie twardy orzech do zgryzienia. Nieustanne zmiany zachodzące na rynku informatycznym sprawiają, że coraz trudniej jest im zapanować nie tylko nad inwentaryzacją sprzętu, ale również bezpieczeństwem użytkowników. W czasach, gdy pracownicy mieli do dyspozycji wyłącznie desktopy, działy IT nie potrzebowały zaawansowanych aplikacji do monitorowania stacji roboczych. Jednakże sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z inwazją smartfonów. Administratorzy musieli zmierzyć się z nieznanymi wcześniej zjawiskami, a także nauczyć się zarządzać terminalami działającymi pod kontrolą różnych systemów operacyjnych.

Nic nie wskazuje na to, że najbliższa przyszłość będzie dla nich łaskawa. Wszyscy z niepokojem patrzą na zuchwałość hakerów, często biorących na cel użytkowników urządzeń końcowych. Dodatkowe obowiązki na działy IT nakłada rozporządzenie RODO, KRI czy ISO 27001. Nowe zadania pojawią się wraz z rozwojem Internetu rzeczy. Wymienione czynniki coraz bardziej stymulują popyt na systemy do zarządzania sprzętem informatycznym.

Jednak o ile komórki informatyczne dostrzegają korzyści wynikające z zastosowania tego typu rozwiązań, o tyle działy finansowe podchodzą do ich zakupu z rezerwą. Ciekawych danych na ten temat dostarczają wyniki badań przeprowadzonych przez krakowski Axence. Jedynie 34 proc. administratorów IT uważa, że ich potrzeby są rozumiane przez firmowych decydentów. Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja w administracji publicznej, gdzie wskaźnik ten wynosi jedynie 17 proc.

Wciąż istnieje ogromny rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami działów IT i kierownictwa. Dlatego przedstawiciele naszej branży muszą systematycznie uświadamiać decydentów – mówi Piotr Wojtasik, inżynier działu sprzedaży w Axence.

Nakłonienie potencjalnych klientów do zakupu narzędzi byłoby łatwiejsze, gdyby nie ich wysokie ceny. Dostawcy są na ogół zgodni, że jest to jedna z największych barier hamujących sprzedaż. Roch Norwa, Lead System Engineer, End User Computing & Mobility w VMware Polska, zwraca uwagę na jeszcze jedną przeszkodę, a mianowicie dług technologiczny przedsiębiorstw. Wiele polskich firm nadal używa rozwiązań sprzed dziesięciu, a nawet dwudziestu lat, co spowalnia cyfrową transformację. Nowoczesne narzędzia do zarządzania często nie są bowiem przystosowane do obsługi archaicznych systemów.