Właściciele komputerów zawieszają coraz wyżej poprzeczkę dostawcom sprzętu i komponentów. Niezależnie od tego, czy są to gracze, graficy komputerowi czy projektanci CAM/CAD, oczekują od urządzeń krótkiego czasu rozruchu, szybkiego uruchamiania aplikacji i sprawnego przeglądania stron internetowych. Technologia Intel Optane, bazująca na nieulotnej pamięci 3D Xpoint, tysiąc razy trwalszej i szybszej niż Flash NAND, zapewnia sprostanie oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników.

Po raz pierwszy pojawiła się ona dwa lata temu w komputerach stacjonarnych, w ubiegłym roku zaś trafiła do laptopów. Moduły Optane Memory, umieszczone pomiędzy procesorem i pamięciami masowymi SATA (HDD, SSHD, SATA SSD), przechowują najczęściej używane dane i aplikacje, dzięki czemu użytkownik szybciej uzyskuje dostęp do potrzebnych informacji. Wykorzystanie pamięci 3D Xpoint sprawia, że nawet wolny dysk twardy działa niemal tak szybko jak nośnik SSD.

W portalach internetowych można znaleźć wiele testów, które potwierdzają tę tezę. Gizmodo zbadał pracę komputera z dyskiem HDD wspomaganym przez Intel Optane Memory i bez wsparcia akceleratora. W tym drugim przypadku uruchomienie pliku w Adobe Premiere zajęło 52 s, a dużego projektu w Adobe Photoshop – 37 s. Natomiast przy zastosowaniu pamięci Intel Optane 32 GB uzyskano odpowiednio 11 i 7 s.

 

Dużym wzmocnieniem dla mobilnych stacji roboczych jest ósma generacja procesorów Intela. Dzięki niej na rynku po raz pierwszy pojawiły się notebooki z sześcioma rdzeniami i taktowaniem 4,8 GHz. Natomiast wraz z wprowadzeniem do oferty chipsetów 300 urządzenia mobilne zyskały kartę sieciową działającą w standardzie 802.11ac, złącze USB 3.1 Gen 2 i obsługę technologii Intel Optane. A już niebawem komputery przenośne będą wyposażane w mobilne wersje procesorów dziewiątej generacji o architekturze 14 nm Coffee Lake. Są one przeznaczone do przenośnych stacji roboczych i laptopów gamingowych. Nowe procesory poza wyższą wydajnością (od swoich poprzedników) gwarantują dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym, obsługę układu WiFi 6 AX200 i technologii Optane.

Intel w Tech Data

Układy Intela, występujące m.in. w mobilnych stacjach roboczych Della, HP oraz Lenovo, podnoszą komfort obsługi komputera, przyspieszają ładowanie systemu, a także skracają czas wczytywania aplikacji czy dużych plików. Jednak mnogość rozwiązań oraz dynamiczne zmiany zachodzące w tym segmencie rynku wymagają coraz większych kompetencji w zakresie konfiguracji sprzętu.

Tech Data ma w swoim portfolio stacje robocze z modułami Intel Optane, a także mobilnymi procesorami ósmej generacji, a już wkrótce pojawi się dziewiąta generacja chipów. To oznacza dalszy rozwój mobilnych stacji roboczych, przeznaczonych dla inżynierów, projektantów oraz grafików. Patrzymy na ten segment rynku z dużym optymizmem. Technologia Intela otwiera też nowe możliwości przed resellerami oferującymi sprzęt komputerowy. Jako dystrybutor udzielamy silnego wsparcia w zakresie konfiguracji sprzętu Della, HP oraz Lenovo. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – mówi Piotr Kozłowski, Business Unit Manager z Tech Daty.

Niektóre modele mobilnych stacji roboczych charakteryzują się szczególnie dużymi możliwościami w zakresie doboru komponentów, co ułatwia dopasowanie ich konfiguracji do potrzeb oraz portfela użytkowników. Jednym z przykładów jest rodzina produktów ThinkPad z serii P, w skład której wchodzą modele P72, P71, P52s i P51s. Laptopy zostały przetestowane pod kątem wydajnej i płynnej obsługi najbardziej wymagających aplikacji. Z grupy notebooków Lenovo znakomicie w specjalnych zastosowaniach radzi sobie ThinkPad X1 Carbon. Natomiast z oferty HP na uwagę zasługuje ZBook Studio X360 – notebook 2w1 z obracaną o 360 stopni klawiaturą. HP określa swojego laptopa jako „najbardziej wydajny na świecie komputer konwertowalny”. Jeśli klient zdecyduje się na 2,5-calowy dysk HDD, można wspomóc go układem Intel Optane, tym samym znacznie poprawiając osiągi „twardziela”. Szybkość i bardzo duże możliwości w zakresie rozbudowy należą do największych atutów komfortowej stacji roboczej Dell Precision 3540. Notebook opracowany został z myślą o obsłudze aplikacji CAD oraz zaawansowanych narzędzi do obróbki i tworzenia grafiki.

Laptopy  z układami Intel Optane, procesorami ósmej generacji Intela są dostępne w ofercie Tech Daty. Niebawem w portfolio dystrybutora pojawią się stacje z procesorami dziewiątej generacji.

 

Więcej informacji: pl.techdata.com

 

Specjaliści od stacji roboczych w Tech Data
Dell – Radosław Grabowski, Radoslaw.Grabowski@techdata.com
HP – Marcin Ruta, Marcin.Ruta@techdata.pl
Lenovo – Michał Zacharek, Michal.Zacharek@techdata.com