Choć dane Eurostatu wskazują, że Polska jest na szarym końcu listy państw Unii Europejskiej pod względem inwestycji w rozwój działów badawczo-rozwojowych, to zainteresowanie nowymi technologiami ze strony rodzimych przedsiębiorstw produkcyjnych z roku na rok wzrasta. Potwierdza to raport PwC na temat wyzwań współczesnej produkcji w Przemyśle 4.0. Jego autorzy przewidują, że do 2020 r. wydatki polskich firm na działania związane z transformacją cyfrową sięgną 7,7 proc. ich rocznych przychodów. Jednocześnie przedstawiciele spółek przewidują, że zwrot z tej inwestycji nastąpi w ciągu pięciu lat. Z jakich rozwiązań mogą korzystać, by sprostać wyzwaniom, które stawia przez nimi Przemysł 4.0?

Rewolucja przemysłowa według Advantech

Wśród producentów rozwiązań przemysłowych wyróżnia się Advantech – tajwańska firma, która od ponad 35 lat dostarcza wysokiej klasy urządzenia do zakładów produkcyjnych, a także firm logistycznych, branży retail oraz służby zdrowia. Jest partnerem technologicznym Microsoftu i Intela, ma biura w 23 krajach, a w tym roku jej dystrybutorem został Veracomp.

Oferta Advantecha obejmuje setki urządzeń, ale na polskim rynku szczególną popularnością cieszą się komputery, routery i switche przemysłowe, a także komponenty IoT, takie jak gatewaye, moduły DAQ oraz media konwertery. Projektując swoje rozwiązania, Advantech ściśle współpracuje z klientami i partnerami w ramach koncepcji co-creation, czyli „współtworzenia”. Jej celem jest integrowanie sprzętu i oprogramowania dla różnych branż z udziałem specjalistów IT w poszczególnych krajach. Dzięki temu cyfrowa transformacja nabiera jeszcze większego tempa, a przemysłowe ekosystemy zyskują na spójności. Inteligenta fabryka jest szerokim pojęciem i może być postrzegana w różny sposób. Advantech wskazuje na trzy kroki, które definiują wzorcowy model.

Pierwszy z nich to Data Acquisition, czyli akwizycja danych z sensorów (np. temperatury, wilgotności, pH) i automatyki (PLC). Często stosuje się tutaj komunikację wykorzystującą Wi-Fi, a także inne bezprzewodowe protokoły, takie jak LoRa czy NB-IoT, które gwarantują duży zasięg transmisji i niskie zużycie energii.

Kolejnym krokiem jest Data Computing and Visualization. Przetwarzanie danych jest realizowane za pomocą lokalnych zasobów (Edge Intelligence), takich jak gatewaye i komputery przemysłowe (UNO, ARK, MIC), a także w chmurze (WISE-PaaS). Dobrym przykładem są tutaj sensory wibracji połączone z systemem analizującym dane. Wykrywają one anomalie w działaniu maszyn, które wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

Ostatni krok to Central Management. W tym obszarze następuje agregacja danych historycznych i pobieranych w czasie rzeczywistym. Następnie są one wizualizowane z wykorzystaniem urządzeń Digital Signage, co umożliwia śledzenie wskaźników na wielu monitorach jednocześnie. Advantech nazwał to rozwiązanie Situation Room, czyniąc go miejscem, gdzie jest możliwe podejmowanie decyzji na podstawie zagregowanych danych.

Powyższe etapy tworzenia Smart Factory można w pełni zrealizować z wykorzystaniem produktów i gotowych rozwiązań SRP (Solution Ready Platform) od Advantecha. Dzięki temu przedsiębiorstwa poprawiają produktywność, redukują straty związane z przestojami, utrzymują wysoką jakość wyrobów i zwiększają zyski. Należy jednak pamiętać, że ciężkie warunki przemysłowe wymagają nie tylko zastosowania sprzętu najwyższej jakości, lecz także zaawansowanej ochrony urządzeń IoT.