Z prowadzonej w tradycyjny sposób wirtualizacji pamięci masowych praktycznie wcale nie korzystają mniejsze firmy ani te z wieloma oddziałami. Skala tego typu wdrożeń jest po prostu zbyt duża, a ich koszty zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe MŚP. Dlatego potrzebne było rozwiązanie alternatywne w modelu software-defined storage, które jest niezależne od sprzętu, a dzięki temu znacznie tańsze i zapewniające większą elastyczność podczas projektowania i rozbudowy środowiska pamięci masowych. Rozwiązanie, które mogło by być zintegrowane z istniejącą infrastrukturą i rosnąć razem z nią.

Firma StarWind Software, która istnieje na rynku od 2003 r., ma w swoim portfolio pełną paletę rozwiązań do wirtualizacji pamięci masowych. W jej ofercie znajduje się oprogramowanie do tworzenia wirtualnych sieci SAN (StarWind Virtual SAN) i wirtualnych bibliotek taśmowych (StarWind Virtual Tape Library). Producent zauważył również rosnący trend dotyczący technologii hiperkonwergentnych i zbudował własne urządzenia z preinstalowanym oprogramowaniem StarWind VSAN i VTL. Zapewnia także testowe bezpłatne wersje swojego oprogramowania oraz szereg darmowych narzędzi, takich jak konwerter wirtualnych maszyn, analizator współczynnika deduplikacji oraz aplikacja do tworzenia wirtualnego dysku wykorzystującego pamięć RAM.

Lokalnie i w chmurze

Filarem oferty firmy StarWind jest jednak oprogramowanie Virtual SAN (VSAN). Umożliwia ono małym i średnim przedsiębiorstwom stworzenie niedrogiego i łatwego w zarządzaniu środowiska wirtualizacji pamięci masowej, odpornego na awarie sprzętu i gwarantującego łatwą rozbudowę, zarówno jeśli chodzi o wydajność (wymiana serwerów na szybsze), jak też pojemność (dołożenie kolejnych dysków lub ich wymiana na pojemniejsze). StarWind VSAN zapewnia replikację w trybie synchronicznym lub asynchronicznym. Dzięki temu dane o znaczeniu krytycznym mogą być z łatwością przesyłane między węzłami znajdującymi się w oddalonych od siebie lokalizacjach, a dział IT może być pewny, że będą one takie same w każdym z nich. Z kolei StarWind Hybrid Cloud zapewnia tworzenie klastra składającego się z zasobów znajdujących się w lokalnej infrastrukturze przedsiębiorstwa oraz udostępnianych jako usługa w chmurze publicznej Azure lub AWS.

StarWind Virtual SAN jest dostępny w dwóch wersjach: dla platformy Hyper-V i vSphere. VSAN dla Hyper-V to natywna aplikacja Windows, natomiast VSAN dla vSphere jest dostarczany jako maszyna wirtualna Linux. Zarządzanie oprogramowaniem VSAN odbywa się z wykorzystaniem bardzo prostej w obsłudze konsoli, z którą poradzi sobie większość administratorów systemów, a ci mający minimalne doświadczenie z wirtualizatorami Hyper-V albo vSphere mogą skorzystać z asysty pomocy technicznej producenta lub doskonale opracowanej dokumentacji, która pozwala na samodzielne wdrożenie systemu w ciągu kilkudziesięciu minut.

Wysoka dostępność i tolerancja na błędy

Zaletą zastosowania wirtualizacji w firmowej infrastrukturze jest konsolidacja i optymalizacja kosztownych zasobów sprzętowych oraz infrastruktury. Oznacza to, że do realizacji poszczególnych zadań przez dział IT potrzeba zdecydowanie mniej sprzętu, połączeń sieciowych oraz powierzchni serwerowni. Drastyczne zmniejszenie kosztów nie idzie w parze ze wzrostem ryzyka niedostępności środowiska wirtualizacyjnego. Stosowane współcześnie narzędzia wykorzystują szereg mechanizmów, dzięki którym  prawdopodobieństwo wystąpienia przerwy w ciągłości działania firmy jest bliskie zeru. Niemniej jednak w segmencie MŚP budowanie wysoko dostępnych środowisk IT lub stosowanie wirtualizacji nie jest normą ani wymaganiem biznesowym, co może zwiększać ryzyko awarii, której skutki bywają bardzo dotkliwe – w przypadku jej wystąpienia dla pracowników niedostępne staną się wszystkie usługi hostowane na danym serwerze. Natomiast jeśli serwer korzysta z wirtualizowanych aplikacji, dostępnych przez terminal, pracownicy w ogóle stracą możliwość wykonywania swoich zadań służbowych.

Dlatego konieczna jest opcja łączenia wirtualizatorów w klastry i stworzenia w ten sposób nadmiarowego środowiska, dzięki czemu awaria jednego węzła nie powoduje wstrzymania pracy firmy – wyjaśnia Jacek Daubek, Business Development Manager w Alstor Secure Data Solutions (wyłączny dystrybutor StarWind Software w Polsce).