Gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa niechętnie inwestują w wysokiej klasy sprzęt sieciowy. Domownicy często używają routerów dostarczanych wraz z pakietem usług przez operatorów i rzadko myślą o wymianie urządzeń, a właściciele niewielkich przedsiębiorstw zazwyczaj poszukują tanich, prostych rozwiązań.

Chciałbym powiedzieć, że klienci z rynku SOHO przy zakupie produktów WLAN kierują się jakością i funkcjonalnością, ale statystyki sprzedaży pokazują, że kluczowa jest dla nich cena – podkreśla Piotr Dudek, odpowiedzialny w Netgearze za Europę Wschodnią.
 
Pod tą wypowiedzią mogliby się podpisać niemal wszyscy dostawcy rozwiązań sieciowych. Jednak nie można wykluczyć, że przynajmniej część klientów prędzej czy później sięgnie po produkty z wyższej półki.

Obecnie przyjęte jest założenie, że rozwiązania sieciowe adresowane do tej grupy użytkowników obsługują 1–10 osób. Na ogół konsumenci i małe firmy korzystają z tych samych urządzeń, aczkolwiek ich potrzeby nie zawsze są tożsame, podobnie jak organizacja ruchu sieciowego. Ci pierwsi przeważnie korzystają z routera wyposażonego w radio sieci bezprzewodowej i mają mgliste pojęcie na temat standardów i specyfikacji urządzeń sieciowych.

Przeciętny konsument wybiera urządzenie, kierując się jednym w pełni zrozumiałym dla siebie kryterium, czyli ceną. Świadomy użytkownik zaś bądź taki, który otrzymał fachową poradę od sprzedawcy, dokonuje racjonalniejszych wyborów, inwestując w rozwiązanie dopasowane do potencjału łącza internetowego i własnych potrzeb. Największym popytem cieszą się urządzenia 802.11ac, a także Wi-Fi Mesh – mówi Robert Kulasiński, Distribution Channel Manager w TP-Linku.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku użytkowników biznesowych. Część z nich wykorzystuje proste rozwiązania znane z rynku konsumenckiego. Istnieje jednak grono małych przedsiębiorców, którzy dostrzegają potrzebę poprawienia jakości sieci Wi-Fi. W tym celu instalują dodatkowe punkty dostępowe, kontrolery czy zabezpieczenia w postaci UTM. Przy czym nawet małe sieci firmowe generują zdecydowanie większy ruch niż gospodarstwa domowe, ponieważ dane są przesyłane w obydwie strony, czego dobrym przykładem jest Voice over IP. Do tego dochodzą inne wyzwania, związane z zapewnieniem dostępu dla gości czy monitorowania i konfiguracji sieci za pomocą pojedynczego panelu sterowania.