Zdalna praca z dowolnego miejsca jest dziś podstawą funkcjonowania wielu firm. Zarządzanie ogromną flotą urządzeń ułatwiają systemy klasy MDM (Mobile Device Management) oraz EMM (Enterprise Mobile Management). Mają na celu zapewnienie ochrony zarówno samego sprzętu, jak i zawartych w nim danych.

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze podejścia do obsługi urządzeń mobilnych w firmie. Pierwszy to zarządzanie i monitoring, czyli lokalizowanie urządzenia, dystrybucja prekonfigurowanych aplikacji służbowych, monitorowanie wykorzystania transferu danych oraz programów itp. Drugi sposób to podział przestrzeni urządzenia na część prywatną oraz służbową, co z jednej strony zapewnia pracownikowi swobodę i ochronę jego prywatności, a z drugiej zabezpieczenie firmowych danych dzięki dostarczaniu tylko wyselekcjonowanych aplikacji czy blokadzie przed kopiowaniem danych do przestrzeni prywatnej.

Wreszcie trzecia metoda to pełne zabezpieczenie i ograniczenie zbędnych funkcji urządzeń, a więc np. wyłączenie komunikacji Bluetooth, zdefiniowanie zaakceptowanych sieci Wi-Fi, blokada kont prywatnych, stworzenie białej listy kontaktów czy usunięcie niepożądanych programów.

Łukasz Czernik
CEO, Proget Software

Proget działa na rynku od 2007 r., od początku jako firma ekspercka specjalizująca się w obszarze bezpieczeństwa i mobilności. Od pięciu lat rozwijamy własne rozwiązanie, zbudowane na podstawie obserwacji realnych potrzeb rynkowych oraz najlepszych światowych praktyk. Od tego czasu rozwinęliśmy strategiczne partnerstwo z Samsungiem i Huawei, uczestniczymy także w programie deweloperskim Apple’a. W ostatnich tygodniach podpisaliśmy umowę z Google’em na świadczenie usług Zero-Touch oraz rozpoczęliśmy prace integracyjne związane z usługą Microsoft Azure.